C. Georgescu pasirodė geriau nei įsitvirtinusios partijos, taip pat Rumunijos ministras pirmininkas Marcelis Ciolacu, iš kurių buvo tikimasi geresnių rezultatų, rašo „Euronews“.
Šis 62-ejų metų veikėjas baigė Bukarešto agronomijos ir veterinarijos universitetą, be to, mokėsi Nacionalinės gynybos koledže.
Jis tapo profesoriumi, dėstė universitete, dirbo Rumunijos aplinkos ministerijoje ir atstovavo šaliai Jungtinių Tautų aplinkos programos nacionaliniame komitete.
Nors ir nėra itin plačiai žinomas, politikoje C. Georgescu – ne naujokas. Populistinė nacionalistinės pakraipos Rumunų vienybės sąjunga (AUR) jį netgi du kartus – 2020 ir 2021 metais – iškėlė savo kandidatu į į ministro pirmininko postą.
Kaip buvo skelbta vietos žiniasklaidoje, vėliau C. Georgescu prarado partijos prielankumą ir taip įvyko po to, kai jis viešai išreiškė susižavėjimą buvusiu Rumunijos diktatoriumi ir nacių kolaborantu Ionu Antonescu.
Rumunijos Generalinė prokuratūra už išsakytus komentarus iškėlė C. Georgescu baudžiamąją bylą, kurios pagrindas – genocidą vykdžiusių asmenų aukštinimas.
Georgescu pažiūros
C. Georgescu pozicija nėra griežtai apibrėžta, bet jis ne kartą suabejojo paramos Ukrainai, taip pat Rumunijos narystės NATO prasmingumu, tvirtindamas, kad Aljansas vis tiek negintų Rumunijos, jeigu šalis būtų užpulta.
Per 2022 metais duotą interviu C. Georgescu pareiškė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra tikras lyderis, kokių pasaulyje nedaug, ir pasigėrėjo neva nepriekaištingais Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano derybiniais sugebėjimais.
Rumunijai užtikrintą NATO priešraketinės gynybos skydą C. Georgescu yra pavadinęs konfrontacine, o ne taiką užtikrinančia priemone, ir čia jo nuomonė sutampa su V. Putino mąstysena.
C. Georgescu yra pasisakęs už Rumunijos priklausomybės nuo importo mažinimą ir paramą šalies ūkininkams, siekiant išplėsti vietinės maisto ir energijos gamybos mastą.
Kas lėmė Georgescu populiarumą
Nors ir atrodo, kad C. Georgescu atsirado tiesiog iš niekur, šis 62-ejų metų veikėjas ganėtinai aktyviai reiškiasi platformoje „TikTok“ – yra pritraukęs net 3,4 mln. sekėjų.
Įkeltuose vaizdo įrašuose galima pamatyti, kaip C. Georgescu eina į bažnyčią, bėgioja ir dalyvauja tinklalaidėse.
Politinių technologijų žinovas Cristianas Andrei teigia, kad netikėtus apklausų rezultatus galėjo lemti žmonių noras išreikšti protestą arba maištauti prieš dabartinę šalies valdžią.
„Tradicinės politinės partijos prarado ryšį su eiliniais rumunais“, – nurodė ekspertas.
Antras balsavimo turas Rumunijoje įvyks gruodžio 8 d.
Nors apie galutinį rezultatą kalbėti dar tikrai neverta, C. Georgescu sėkmė pirmame ture suteikia jam išties tvirtas pozicijas.
Rumunijos prezidentas renkamas penkerių metų kadencijai. Jis yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas ir šalies atstovas NATO bei Europos Sąjungos viršūnių susitikimuose.