„Abi šalys nustatė kai kurių rašytinių pakeitimų dėl sankcijų atšaukimo, be to, derybų aštuntojo rato pirmosiomis dienomis buvo padaryta gana patenkinama pažanga“, – naujienų agentūros „Tasnim“ paskelbtame vaizdo įraše kalbėjo A. Bagheri.
Dviem dienomis anksčiau Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Vokietijos derybininkai pareiškė, kad šis procesas turi būti spartinamas ir perspėjo, kad „artėjame prie taško, kai Irano vykdomas branduolinės programos eskalavimas padarys [2015 metų sutartį] visiškai tuščią“.
Derybos, kuriomis siekiama atkurti 2015 metų sutartį, oficialiai vadinamą Bendruoju visapusišku veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA), prasidėjo anksčiau šiais metais, bet buvo sustabdytos birželį, kai Irane buvo išrinkta nauja ultrakonservatyvi vyriausybė. Procesas atsinaujino lapkričio pabaigoje, o naujausias jo etapas vyksta nuo pirmadienio.
Sutartimi Teheranui turėjo būti sušvelnintos sankcijos mainais į Irano branduolinės programos apribojimus. Tačiau 2018 metais tuometis JAV prezidentas Donaldas Trumpas išvedė Vašingtoną iš šio susitarimo ir grąžino didelio masto sankcijas Iranui. Kitos sutarties signatarės stengėsi šį paktą išsaugoti.
Balandį Iranas paskelbė pradėjęs sodrinti uraną iki 60 proc., nors JCPOA leidžia šiitiškai respublikai gaminti ne daugiau kaip iki 3,67 proc. prisodrintą medžiagą. Ginklams tinkama medžiaga laikomas mažiausiai iki 90 proc. prisodrintas uranas.
Tačiau šeštadienį Irano atominės energetikos organizacijos direktorius Mohammadas Eslami teigė, kad Teheranas neplanuoja sodrinti urano labiau negu iki 60 proc., net jeigu derybos Vienoje žlugtų.
„Diskusijos daugiausiai buvo sutelktos į sankcijų atšaukimą“, – ketvirtadienį sakė A. Bagheri.
„Tikimės, kad po kelių dienų pertraukos bus tęsiamas rimtesnis darbas dėl sankcijų atšaukimo“, – pridūrė jis.
Planuojama, kad derybos bus tęsiamos sausio 3 dieną.
JAV Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as antradienį pripažino, kad per derybas „galbūt buvo pasiekta tam tikra kukli pažanga“.
Kitaip negu kitos JCPOA signatarės, Vašingtonas šiose derybos dalyvauja tik netiesiogiai.
Prieš pat paskelbiant A. Bagheri komentarus Iranas pranešė paleidęs naują kosminę raketą. Tikėtina, kad šis žingsnis suerzins branduolinėse derybose dalyvaujančias Vakarų galybes.