59 metų Suzanne Basso tapo 14-ąja moterimi, kuriai buvo įvykdyta mirties bausmė per daugiau nei tris dešimtmečius. kai JAV Aukščiausiasis Teismas atmetė jos paskutinę apeliaciją.

Jos mirtis Hantsvilio kalėjime buvo konstatuota 18 val. 26 min. vietos (ketvirtadienį 2 val. 26 min. Lietuvos) laiku, praėjus 11 minučių po to, kai kalinei buvo sušvirkšta mirtinų preparatų dozė, viena kalėjimo atstovė sakė naujienų agentūrai AFP.

Prie neįgaliųjų vežimėlio prikaustyta žudikė, kuri jos arešto metu 1999 metų spalį svėrė 160 kilogramų, buvo nuteista myriop už šiurpų Louiso Musso, pravarde Buddy, nužudymą 1998 metais. S.Basso nužudė tą vyrą, tikėdamasi pasinaudoti jo gyvybės draudimu.

S.Basso ir penki jos bendrininkai kankino L.Musso, degindami jo kūną cigaretėmis, mušdami diržais, beisbolo lazdomis ir spardydami kaustytais batais.

Kruvinas ir neatpažįstamai sudaužytas vyro lavonas buvo rastas išmestas viename pakelės griovyje netoli Hjustono 1998 metų rugpjūtį, sakoma teismo dokumentuose.

Nors S.Basso pateikė virtinę apeliacijų, kurios ją atvedė iki pat Aukščiausiojo Teismo, jai paskelbtas mirties nuosprendis buvo kelis kartus patvirtintas.

Mirties bausmės priešininkai smerkė artėjančią S.Basso egzekuciją, aiškindami, kad dėl fizinės ir psichologinės būklės (moteriai pasireiškė psichinės ligos požymiai) ji nebegali kelti grėsmės visuomenei.

Per susitikimą su žurnalistais Aukščiausiajame Teisme S.Basso advokatas Winstonas Cochranas atkreipė dėmesį į jos „ilgą kliedesių ir psichikos sutrikimų istoriją“, pridūręs, kad kalėjimo gydytojai jo klientei nustatė klinikinę depresiją.

„Jos vaikystė buvo siaubinga. Ji buvo pamišusi dar nuo tų laikų. Ji buvo tvirkinama; ji užaugo skurde; duomenys iš jos mokyklos rodo, kad jai buvo sutrikusi psichika“, – V.Cochranas sakė duodamas interviu.

Iš šešių kaltinamųjų mirties bausmė buvo skirta vienintelei S.Basso.

Pagal 2013 metų sausio 1 dienos duomenis, 60 mirties bausmės laukiančių moterų sudarė tik 2 proc. egzekucijos laukiančių nuteistųjų Jungtinėse Valstijose.

Kaip rodo dokumentai, šioje šalyje egzekucijos buvo įvykdytos iš viso 571 moteriai, iš jų pirmoji – 1632 metais. Jos sudaro mažiau nei 3 proc. visų mirties bausmių, įvykdytų nuo 1608 metų.

Moterys sudaro 10 proc. už žmogžudystes suimtų asmenų, tačiau tik kiek daugiau nei 2 proc. jų skiriami mirties nuosprendžiai dėl pirmojo laipsnio žmogžudysčių.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (20)