„Kinijos pozicija dėl Kinijos ir JAV ekonominių ir prekybos santykių yra labai aiški“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Lin Jianas. „Stebina ir liūdina girdėti tokius nemokšiškus ir nemandagius šio viceprezidento žodžius“, – pridūrė jis.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas supurtė pasaulio ekonomiką didžiuliais muitais, dėl kurių pasauliui gresia nuosmukis, bet atmetė bet kokią šios agresyvios prekybos politikos pertrauką, nepaisant dramatiškų padarinių rinkoms.
Ketvirtadienį kalbėdamas su „Fox News“ J. D. Vance’as gynė šiuos muitus kaip „globalios ekonomikos“, nepasiteisinusios paprastiems amerikiečiams, priešnuodį.
„Mes skolinamės pinigus iš kinų valstiečių, kad nupirktume tų kinų valstiečių gaminamus daiktus“, – sakė viceprezidentas. „Tai nėra ekonominės gerovės receptas. Tai nėra žemų kainų ir gerų darbo vietų Jungtinėse Amerikos Valstijose receptas“, – sakė jis.
D. Trumpas įsitikinęs, kad muitai atgaivins Amerikoje prarastą gamybos bazę, privers užsienio bendroves persikelti į JAV, o ne gaminti prekes užsienyje. Tačiau dauguma ekonomistų tuo abejoja ir teigia, kad jo muitai yra nepagrįsti.
Kinija paragino Jungtines Valstijas parodyti „pagarbą“, jei nori, kad abi šalys susitiktų deryboms.
„Jei JAV tikrai nori kalbėtis, turėtų laikytis lygybės, pagarbos ir abipusės naudos požiūrio“, – sakė Lin Jianas. „Jei JAV ignoruos abiejų šalių ir tarptautinės bendruomenės interesus ir primygtinai reikalaus muitų ir prekybos karo, Kinija tikrai kovos iki galo“, – pridūrė jis.
„Tikras prasčiokas“
Šią savaitę J. D. Vance’o interviu videoklipai pasiekė kinišką internetą ir sulaukė itin priešiškos reakcijos šalyje, kur gamyklose pilna pramoninių robotų, miestų gatvėmis važinėja vietos gamybos elektromobiliai, o atokias apygardas galima pasiekti gerai išvystytu greitojo geležinkelio tinklu, rašo CNN.
„Šis tikras prasčiokas iš Amerikos kaimo vietovės, regis, stokoja objektyvumo, – mikrotinklaraščių portale „Weibo“ pareiškė Hu Xijinas, įtakingas buvęs valstybinio bulvarinio laikraščio „Global Times“ vyriausiasis redaktorius. – Daug žmonių ragina jį atvykti ir išvysti Kiniją savo akimis.“
J. D. Vance’o komentarų grotažymė tapo populiariausia tema „Weibo“ pirmadienio, balandžio 7-osios, vakare. Antradienio popietę ji jau buvo peržiūrėta 140 mln. kartų.
„Pažvelkite, štai jų tikrasis veidas – arogantiški ir storžieviški, kaip visada“, – teigiama 2 900 paspaudimų „Patinka“ gavusiame komentare.
„Galbūt mes ir kaimiečiai, tačiau turime geriausią pasaulyje greitąjį geležinkelį, didžiausius logistikos pajėgumus ir pirmaujantį dirbtinį intelektą, autonominio vairavimo technologijas bei dronų technologijas. Nejaugi tokie kaimiečiai nėra įspūdingi?“ – pasiteiravo kitas naudotojas.
Kiti internautai akcentavo J. D. Vance’o komentarų ironiškumą, kadangi jis pats kilęs iš darbininkų klasės šeimos, kaip rašė 2016 m. išleistuose memuaruose „Hillbilly Elegy“.
Savo knygoje JAV viceprezidentas pasakoja apie skurdžią vaikystę, patirtą smurtą ir mamos priklausomybę nuo narkotikų. J. D. Vance’as augo Apalačuose, anot jo, turtingų elito atstovų užmirštame JAV kampelyje. Prieš pasukdamas į politiką, J. D. Vance’as užsiėmė rizikos kapitalo valdymu. Jo memuarai tapo sensacija Donaldui Trumpui pirmą kartą tapus prezidentu ir daugelio buvo laikomi paaiškinimu, kodėl milijardierius taip išpopuliarėjo tarp baltųjų darbininkų klasės atstovų.