Al-Qaeda in the Islamic Maghreb“ (AQIM) organizacija teroristų mokymo centrą įsteigė viename dviaukščiame pastate, esančiame Tombuktu pakraštyje. Apleistas statinys virto modernia akademija, kuri veikė pilnu pajėgumo tol, kol prieš tris savaites buvo sulyginta su žemėmis per Prancūzijos kariuomenės antskrydį.

Amerika ir jos sąjungininkės visada bandė bet kokia kaina sutrukdyti „al Qaedai“ steigti nuolatinius, savarankiškai funkcionuojančius teroristų mokymų centrus ir stovyklas. Po metų metus trukusių pastangų jiems beveik pavyko išnaikinti praktiškai visus tokius teroristų lizdus.

Osamos bin Ladeno vadovaujamos „al Qaedos“ organizacijos mokymų stovyklos Afganistane buvo išnaikintos iš karto po 2001 metų rugsėjo 11-osios įvykių. Sėkminga CŽV bepiločių kampanija padėjo užtikrinti, kad tokios stovyklos nepersikeltų į kaimyninį Pakistaną.

Tačiau Tombuktu AQIM vis dėl to pavyko įkurti mokymų centrą, kuris be trikdžių aktyviai veikė beveik devynis mėnesius. Dar svarbiau tai, jog teroristų akademija Malyje sąmoningai kopijavo O. bin Ladeno teroristų stovyklų, Afganistane veikusių XX a. 10-ąjį dešimtmetį, modelį. O. bin Ladenui savo laiku pavyko į vieną vietą sušaukti savanorius iš viso musulmoniškojo pasaulio – lygiai tą patį AQIM pavyko padaryti ir savo bazėje Tombuktu.

Tombuktu įkurtoje teroristų akademijoje studijavo ne tik Malio žmonės, bet ir teroristais norėję tapti entuziastai iš Pakistano, Alžyro ir Mauritanijos. Tačiau studentų daugumą visgi sudarė atvykėliai iš Nigerijos. Visi iki vieno jie priklausė itin agresyviai grupuotei „Boko Haram“, kurios sąžinę turėtų slėgti kaltė dėl tūkstančių žmonių mirties. Šios organizacijos narių studijos AQIM teroristų akademijoje patvirtino Nigerijos valdžios teiginį esą AQIM su „Boko Haram“ buvo sudariusi savotišką bendradarbiavimo sutartį.

Kai praeitą kovą AQIM kovotojai Tombuktu perėmė į savo rankas, organizacija ilgai nedelsė užimti Malio saugumo pajėgų apleistas patalpas. Sukarinto dalinio „Gendarmerie Nationale“ vietos būstinė labai greitai virto teroristų stovykla.

AQIM vadas, sausį organizavęs išpuolį prieš Alžyro naftos įrenginius, Mokharas bel Mokhtara Tombuktu buvo tapęs nuolatiniu svečiu. Vadas apsistodavo pakenčiamos būklės name pietiniame miesto sparne, netoliese kelio, vedančio į oro uostą.

30 metų Tombuktu gyventojas Farajas Mohammedas Arbi teroristų akademijoje dirbo virėju ir valytoju. Vyras sako akimis matęs, kaip aukšta tvora su spygliuota viela aptvertas apleistas pastatas virto tikra AQIM naujokų mokykla. Būsimieji teroristai kadaise „Gendarmerie Nationale“ priklausiusiame pastate valgė, miegojo ir mokėsi. Dalis pastato buvo virtusi kažkuo panašiu į bendrabutį.

„Kiekvieną dieną atvykdavo naujokų: po vieną ar du – kiekvieną mielą dieną“, - pasakojo F.M.Arbi.

Už tvarką teroristų akademijoje buvo atsakingas į ketvirtą dešimtį įžengęs teroristų vadas iš Alžyro Abu Harithas. Jo pavaduotojas buvo kitas atvykėlis iš Alžyro – Abu Hamza. Pastarasis buvo atsakingas už naujokų supažindinimą su įvairiais ginklais: vyras kadaise buvo Alžyro kariuomenės karys, tad šiuos reikalus išmanė puikiai.

Pakistano gyventojas, žinomas Amiro vardu, buvo atsakingas už ginkluotės priežiūrą – jo rankose buvo visi automatiniai ginklai (tarp jų ir Kalašnikovo automatai). AQIM kovotojai po Sacharą dažniausiai važinėjo „Toyota Land Cruisers“ ir kitokiais keturiais ratais varomais automobiliais. Amiras buvo atsakingas už tai, kad visi automatiniai ginklai būtų deramai pritvirtinti ant minėtųjų automobilių.

Remiantis F.M.Arbi pasakojimais, visa teroristų akademija ant kojų sukildavo iš karto po ketvirtos valandos ryto. Diena oficialiai prasidėjo 5 valandą ryto – maldomis. Po to mokiniai ir jų mokytojai, apsivilkę karinėmis uniformomis, rinkdavosi savotiškai mankštai. Prie šono spausdami Kalašnikovo automatus, būsimieji teroristai bėgdavo penkis ratus palei pastato sieną. Po tokio apšilimo A. Harithas arba jo pavaduotojas skaičiuodavo, kol mokiniai smėlyje atlikdavo po 20 atsispaudimų.

Kaip reikiant pasimankštinę (ir 7 val. ryto vėl pasimeldę), būsimieji teroristai vykdavo į taikinių paieškų ir naikinimo pratybas už pastato esančiose kopose. Iki maždaug 11 valandos ryto potencialūs AQIM naujokai lavindavo taiklumą šaudydami iš Kalašnikovo automatų ir kitų automatinių ginklų .

Iki kitų maldų – maždaug 12.30 val. dienos – būsimieji teroristai galėdavo atsipūsti. Pailsėję ir pasimeldę, jie sėsdavo prie pietų stalo – ant jo dažniausiai puikuodavosi makaronai arba ryžiai. Popietės buvo skiriamos teorinėms paskaitoms, kurių metų studentams tekdavo klausytis apie religiją ir terorizmo ideologiją, jie netgi gaudavo tikrų tikriausius vadovėlius.

Po 16 val. ir 17 val. vykdavusių maldų darbo diena baigdavosi. Daugiau patirties sukaupę būsimieji teroristai naktimis eidavo sargų pareigas. Tiksli rotacija padėdavo užtikrinti, kad budėjimas užtruktų ne ilgiau nei valandą – taip visiems naujokams pavykdavo išsimiegoti.

Dabar „Gendarmerie Nationale“ priklausęs pastatas virtęs griuvėsių krūva – jį su žeme sulygino dvi prancūzų paleistos bombos. F.M.Arbi sakė, jog AQIM vadai labai greitai suprato, jog teroristų akademija bet kurią akimirką gali virsti antskrydžio taikiniu.

Sausio 10-ąją dieną prasidėjus prancūzų antskrydžiams, pastatas buvo apleistas, būsimieji teroristai pasklido po visą Tombuktu teritoriją.
Kai pastatas ištuštėjo, A. Harithas įjungė visas šviesas – taip bandyta nukreipti prancūzų dėmesį nuo kitų teroristams svarbių objektų. Prancūzai jauką prarijo, ir buvusi teroristų akademija buvo sulyginta su žeme.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (41)