D. Trumpo vykdomajame įsakyme teigiama, kad, išduodamas Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu, su kuriuo JAV prezidentas antradienį susitiko Vašingtone, arešto orderį, Hagos teismas „viršijo įgaliojimus“.

Įsakyme taip pat nurodoma, kad tribunolas ėmėsi „neteisėtų ir nepagrįstų veiksmų prieš Ameriką ir mūsų artimą sąjungininką Izraelį“, omenyje turint tyrimus, susijusius su karo nusikaltimais, kuriuos JAV yra įtariamos vykdžiusios Afganistane, o Izraelio kariai – Gazoje.

JAV prezidentas nurodė įšaldyti TBT pareigūnų, darbuotojų, jų šeimų narių ir visų, galėjusių prisidėti prie teismo vykdytų tyrimų, turtą bei uždrausti jiems keliauti.

Trumpas nori, kad JAV perimtų Gazos Ruožo kontrolę

Šiomis sankcijomis siekiama parodyti paramą Izraeliui, kurio premjeras B. Netanyahu šią savaitę lankėsi Baltuosiuose Rūmuose, o susitikęs su juo D. Trumpas pristatė planą, pagal kurį JAV galėtų „perimti“ Gazą, o palestiniečiai būtų iškeldinti į kitas Vidurio Rytų šalis.

Nei Jungtinės Valstijos, nei Izraelis nėra teismo nariais.

TBT šio įsakymo kol kas nekomentavo.

Lapkričio 21 d. TBT išdavė B. Netanyahu, jo buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto ir „Hamas“ karo vado Mohammedo Deifo, kuris, Izraelio teigimu, jau yra likviduotas, arešto orderius.

Orderiai gegužę pateiktu TBT prokuroro Karimo Khano prašymu buvo išduoti „dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų, įvykdytų laikotarpiu, ne trumpesniu nei nuo 2023 m. spalio 8 d. iki 2024 m. gegužės 20 d.“

Savo pirmosios kadencijos metu 2020 m. D. Trumpas buvo įvedęs finansinių sankcijų tuometinei TBT prokurorei Fatou Bensoudai ir kitiems vyresniesiems pareigūnams bei darbuotojams.

Tuometinė administracija, TBT pavadinusi „teismo parodija“, tokį sprendimą priėmė po to, kai iš Gambijos kilusi F. Bensouda pradėjo tyrimą, susijusį su kaltinimais dėl karo nusikaltimų, kuriuos JAV kariai galėjo vykdyti Afganistane.

Nors anuomet įsakyme Izraelis nebuvo minimas, D. Trumpo administracijos pareigūnai teigė, kad juos papykdė ir F. Bensoudos 2019 m. pradėtas tyrimas dėl padėties Palestinos teritorijose.

2021 m. tapęs prezidentu Joe Bidenas šias sankcijas panaikino.

Prokuroras K. Khanas paskiau tyrimą prieš Jungtines Valstijas nutraukė ir vietoje to ėmėsi tirti Talibano veiksmus.

J. Bidenas lapkritį griežtai pasmerkė „siaubingą“ B. Netanyahu arešto orderį.

Praėjusį mėnesi JAV Senatas priėmė įstatymo projektą dėl sankcijų TBT, tačiau Demokratų partijai atstovaujantys senatoriai praėjusią savaitę jį užblokavo, sakydami, kad šis teisės aktas gali turėti neigiamų pasekmių JAV sąjungininkėms ir kompanijoms.

Tačiau demokratai taip pat pareiškė pasipiktinimą dėl B. Netanyahu atžvilgiu priimtų sankcijų.

TBT „smerkia“ JAV sankcijas ir žada „toliau vykdyti teisingumą“

Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) penktadienį atsakė į JAV prezidento Donaldo Trumpo įvestas sankcijas pažadu ir toliau užtikrinti „teisingumą ir viltį“ visame pasaulyje.

„TBT smerkia JAV išleistą vykdomąjį įsaką, kuriuo siekiama įvesti sankcijas jo pareigūnams ir pakenkti jo nepriklausomam ir nešališkam teisminiam darbui“, – sakoma teismo pareiškime.

„Teismas tvirtai palaiko savo darbuotojus ir įsipareigoja toliau užtikrinti teisingumą ir viltį milijonams nekaltų žiaurumų aukų visame pasaulyje“, – pridūrė Hagoje įsikūręs teismas.

„Raginame mūsų 125 šalis nares, pilietinę visuomenę ir visas pasaulio valstybes vienytis už teisingumą ir pamatines žmogaus teises“, – sakoma TBT pareiškimo pabaigoje.

ES teigia, kad JAV sankcijos kelia grėsmę TBT nepriklausomumui

ES penktadienį perspėjo, kad sankcijos Tarptautiniam baudžiamajam teismui (TBT) kelia grėsmę jo nepriklausomumui ir visai teismų sistemai, reaguodama į JAV prezidento Donaldo Trumpo įvestas sankcijas teismui dėl jo atliekamų tyrimų Amerikoje ir Izraelyje.

„Sankcijų TBT įvedimas kelia grėsmę Teismo nepriklausomumui ir pakerta visą tarptautinę baudžiamojo teisingumo sistemą“, – platformoje „X“ rašė Europos Vadovų Tarybos vadovas Antonio Costa.

Europos Komisija atskirai išreiškė „apgailestavimą“ dėl D. Trumpo sankcijų, pabrėždama, kad TBT yra „labai svarbus palaikant tarptautinį baudžiamąjį teisingumą ir kovojant su nebaudžiamumu“.

Vykdomasis įsakas gali „pakenkti vykdomiems tyrimams ir procesams, įskaitant tuos, kurie liečia Ukrainą, ir pakirsti ilgametes pastangas užtikrinti atsakomybę visame pasaulyje“, sakė Komisijos atstovas spaudai.

„ES stebės vykdomojo įsako pasekmes ir įvertins galimus tolesnius veiksmus“, – pridūrė bloko vykdomosios valdžios atstovas.

D. Trumpo įsake teigiama, kad tribunolas ėmėsi „neteisėtų ir nepagrįstų veiksmų“, nukreiptų prieš JAV ir jų sąjungininką Izraelį, turint omenyje tyrimus dėl įtariamų JAV karių karo nusikaltimų Afganistane ir Izraelio karių karo nusikaltimų Gazos Ruože.

Sankcijomis buvo įšaldytas TBT pareigūnų, darbuotojų ir jų šeimų narių turtas ir uždrausta keliauti, tas pats taikoma visiems asmenims, kurie, kaip manoma, padėjo teismui atlikti tyrimus.

Asmenų pavardės kol kas nebuvo paskelbtos, tačiau ankstesnės JAV sankcijos, taikytos D. Trumpo laikais, buvo nukreiptos prieš teismo prokurorą.

Nei JAV, nei Izraelis nėra TBT nariai.

A. Costa ketvirtadienį susitiko su TBT pirmininke, teisėja Tomoko Akane, kad užtikrintų ES paramą.

„TBT atlieka esminį vaidmenį užtikrinant teisingumą kai kurių baisiausių pasaulio nusikaltimų aukoms, – rašė jis socialinėje žiniasklaidoje. – Nepriklausomumas ir nešališkumas yra esminiai Teismo darbo bruožai.“

Susitikimo metu A. Costa ir T. Akane aptarė galimus būdus, kaip blokas galėtų sustiprinti paramą šiai institucijai, sakė ES pareigūnas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (53)