Jeigu įstatymo projektui būtų pritarta, institucijos darbus galėtų tęsti iki kovo vidurio, o šalies skolinimosi limito persvarstymas būtų numatytas po pirmųjų dvejų išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo kadencijos metų.
Tačiau dešimtys skolos augimo priešininkų respublikonų gretose, nepatenkintų tuo, kad pusę D. Trumpo kadencijos valstybės skola galėtų netrukdomai pūstis, sukilo ir įstatymo projektą atmetė.
Ekspertai sako, kad toks Atstovų rūmų sprendimas – pralaimėjimas respublikonų lyderiui, kuris kartu su technologijų milijardieriumi Elonu Musku, aktyviai palaikė tokį planą.
Ketvirtadienį Amerikos partijų lyderiai paskelbė, jog daugiau Atstovų rūmai tą dieną nebalsuos, todėl lieka neaišku, ar pavyks neišsiųsti 875 tūkst. ne aukštas pareigas užimančių darbuotojų neapmokamų atostogų.
„Mes persigrupuosime ir sugrįšime su nauju sprendimu, tad sekite įvykius“, – žurnalistams sakė Respublikonų pirmininkas Atstovų rūmuose Mike’as Johnsonas, kuris ir vadovavo diskusijoms.
Įstatymo projektas turėjo pakoreguoti abiejų partijų siūlymą, kurį D. Trumpas ir M. Muskas trečiadienį sabotavo neva dėl konservatorių skundų dėl nesusijusių punktų, dėl kurių neva išaugo bendra jo kaina.
Koreguotas siūlymas svarstytas skubos tvarka, tad reikėjo dviejų trečdalių parlamentarų paramos, tačiau demokratų atstovai atsisakė padėti kolegoms iš Respublikonų partijos įveikti maištininkus – taip ir nesusidarė net ir paprastoji dauguma.
„Tas siūlymas nerimtas, jis tiesiog juokingas“, – prieš balsavimą sakė demokratų mažumos lyderis Hakeemas Jeffriesas ir pridūrė, kad respublikonai nori palikti žmones be darbo. Baltieji rūmai situaciją apibūdino kaip „dovanėlę milijardieriams“.
Tikėtina, kad respublikonai pakoreguotą įstatymo projektą bandys teikti penktadienį, nors partijos lyderiai ir neturi aiškios vizijos, kaip tai atrodys. Žurnalistams sakė galvosią ir apie planą C.
JAV vyriausybei kilo uždarymo grėsmė po Trumpo ir Musko įsikišimo
JAV vyriausybei ketvirtadienį, prieš pat šventes, iškilo uždarymo grėsmė po D. Trumpo ir E. Musko vėlyvo įsikišimo į Kongreso pastangas išlaikyti finansavimą iki Naujųjų metų.
Atstovų rūmų skolos priešininkai nepritarė, jų manymu, perkrautam paketui, kuriame gausu „kiaulienos“ (išlaidų, kurios neturi nieko bendra su įstatymo projekto esme), tačiau vis tiek atrodė, kad jis gali būti priimtas per balsavimą.
Tuomet E. Muskas, turtingiausias pasaulio žmogus ir būsimasis išrinktojo prezidento D. Trumpo „efektyvumo caras“, užvertė savo 208 mln. sekėjų „X“ paskyroje įrašais, kuriuose buvo kritikuojamas tekstas, o daugelis jų buvo melagingi arba klaidinantys.
Praėjus dvylikai valandų po pirmojo E. Musko „X“ įrašo, D. Trumpas ir išrinktasis viceprezidentas J. D. Vance’as sėkmingai torpedavo įstatymo projektą, paskelbdami pareiškimą, kuriame kritikavo pridėtines išlaidas ir netikėtai pareikalavo, kad į jį būtų įtrauktas šalies skolos limito padidinimas.
Derybos dėl leistino federalinio skolinimosi lygio padidinimo – o paskui teisės aktų rašymas ir balsavimas dėl jų abejuose Kongreso rūmuose – paprastai trunka savaites, o vyriausybės veikla turėtų pasibaigti vidurnaktį į šeštadienį.
Ši nesėkmė pademonstravo, koks chaosas, pasak demokratų, laukia per antrąją D. Trumpo kadenciją, ir sukėlė klausimų, kodėl technologijų milijardierius, kuris yra privatus asmuo, nerinktas pilietis, sugebėjo įstumti Kongresą į krizę.
„Keista, kai pagalvoji, kad Elonas Muskas galiausiai už Jungtinių Valstijų vyriausybę bus sumokėjęs gerokai mažiau nei už tviterį“, – rašė žymus konservatyvių pažiūrų teisininkas ir D. Trumpo kritikas George’as Conway’us.
Dėl vyriausybės uždarymo laikinai neveiktų federalinės agentūros ir nacionaliniai parkai, apribotos viešosios paslaugos, o šimtai tūkstančių darbuotojų per Kalėdas liktų be darbo užmokesčio.
D. Trumpo kolegos respublikonai tuomet susirinko už uždarų durų Kapitolijuje, kad parengtų atsarginį planą, kuris galėtų sulaukti jo pritarimo ir taip pat surinkti pakankamai paramos, kad būtų priimtas respublikonų kontroliuojamuose Atstovų Rūmuose ir demokratų daugumą turinčiame Senate. Jis vėliau ir buvo atmestas. Taip pat jį turėtų pasirašyti demokratų prezidentas Joe Bidenas.