„Nekyla nė klausimo, ar ES leistų kitoms pasaulio šalims, kas jos tokios būtų, kėsintis į savo suverenias sienas“, – duodamas interviu radijo stočiai „France Inter“ pasakė užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrotas, pridurdamas, kad nors ir nemano, jog JAV galėtų „užpulti“ Grenlandiją, „mes nusigyvenome iki laikų, kai įstatymus vėl diktuoja stipriausieji“.
Antradienį jo dvare „Mar-a-Lago“ Floridoje vykusios spaudos konferencijos metu paklaustas, ar gali garantuoti, kad nepanaudos karinės galios Panamos kanalui ir Grenlandijai užimti, D. Trumpas tokios galimybės neatmetė.
D. Trumpas jaunesnysis antradienį atvyko į Grenlandiją. Tai privatus jo vizitas į Danijos autonominę teritoriją, į kurią kėsinasi jo tėvas ir kuri tikisi kada nors tapti nepriklausoma
Vaizdo įraše iš Nuuko oro uosto matyti, kaip šios Arkties teritorijos sostinėje nusileidžia lėktuvas „Boeing 757“ su užrašu „Trump“.
„Grenlandija yra neįtikėtina vieta, o jos žmonės gaus didžiulę naudą, jei ir kai ji taps mūsų valstybės dalimi. Mes ją puoselėsime ir saugosime nuo labai pikto išorinio pasaulio. PADARYKIME GRENLANDIJĄ VĖL DIDŽIĄ!“, - pirmadienį savo socialiniame tinkle „Truth Social“ parašė išrinktasis prezidentas, prieš Kalėdas pakartojęs norįs, kad Jungtinės Amerikos Valstijos perimtų salos kontrolę.
Tai ne pirmas kartas, kai D. Trumpas domisi Grenlandija, ten JAV jau turi karinę bazę. Jis teigia norėjęs nusipirkti salą 2019 m., kai pirmą kartą buvo JAV prezidentas. Grenlandija ir Danija šį pasiūlymą atmetė.
Trudeau: nėra jokių šansų, kad Kanada įstotų į JAV
Nėra „jokių šansų“, kad Kanada taptų 51-ąja JAV valstija, pasakė iš pareigų besitraukiantis Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau.
Ši J. Trudeau remarka pasigirdo po to, kai D. Trumpas antradienį ir vėl įgėlė Jungtinių Valstijų kaimynei ir artimai sąjungininkei šiaurėje.
D. Trumpas ne vieną savaitę viešumoje svarstė sausio 20 d. grįžęs į Baltuosius Rūmus aneksuoti Kanadą, o J. Trudeau yra pavadinęs „Didžiosios Kanados valstijos“ „gubernatoriumi“.
„Nėra visiškai jokių šansų, kad Kanada taptų Jungtinių Valstijų dalimi, – antradienį platformoje „X“ rašė J. Trudeau, pirmadienį po nesutarimų partijos viduje pranešęs apie savo atsistatydinimą. – Abejų mūsų šalių darbininkams ir bendruomenėms yra naudinga, kad esame viena kitos didžiausiu prekybos ir saugumo partneriu.“
Prieš keletą valandų iki to išrinktasis prezidentas D. Trumpas pareiškė, kad galėtų priversti Kanadą tapti viena iš valstijų naudodamas „ekonominę jėgą“.
Tokį grasinimą jis išsakė padrikoje spaudos konferencijoje savo dvare „Mar-a-Lago“ Floridoje, kurios metu jis taip pat neatmetė galimybės panaudoti karinę galią Panamos kanalui ir Grenlandijai užimti.
Tačiau D. Trumpas pasakė, kad JAV kariuomenės prieš Kanadą nepasiųstų.
„Kanada ir Jungtinės Valstijos, tai tikrai būtų kažkas tokio“, – sakė jis.
Jis tęsė: „Nubrauki tą dirbtinai nubrėžtą liniją ir pažiūri, kaip viskas atrodo, be to, taip būtų kur kas geriau nacionaliniam saugumui. Nepamirškite – mes iš esmės saugome Kanadą.“
D. Trumpas taip pat pasakė, kad JAV nereikia automobilių iš Kanados, nes jis „verčiau gamins juos Detroite“.
Panama: suverenumas nėra diskutuotinas
Panamos vyriausybė trečiadienį griežtai atmetė išrinktojo JAV prezidento pretenzijas į Panamos kanalą.
„Mūsų kanalo suverenumas nėra diskutuotinas“, – kalbėdamas per spaudos konferenciją pasakė užsienio reikalų ministras Javieras Martínezas-Acha.
„Vienintelės kanalą kontroliuojančios rankos yra Panamos, taip bus ir toliau“, – sakė J. Martínezas-Acha, pabrėždamas, kad kanalas tarnauja žmonijai ir pasaulinei prekybai.
Gruodį D. Trumpas pareiškė, kad Panamos kanalo tranzito mokesčiai yra labai nesąžiningi ir pareikalavo šio vandens kelio kontrolę perduoti Jungtinėms Valstijoms, nebent su jomis būtų pradėta elgtis teisingai.
Antradienį Floridoje esančiuose savo rūmuose „Mar-a-Lago“ surengtoje spaudos konferencijoje Respublikonų partijai atstovaujantis būsimasis prezidentas, kuris į Baltuosius Rūmus sugrįžti turėtų sausio 20 d., pareiškė neatmetantis galimybės panaudoti karinę jėgą Panamos kanalui užimti.
Žurnalisto paklaustas, ar gali pasauliui garantuoti, kad nenaudos karinės ar ekonominės jėgos, D. Trumpas atsakė: „Ne.“
„Dabar nieko negaliu pažadėti. Gali būti, kad ateityje teks imtis kokių nors veiksmų“, – pridūrė išrinktasis prezidentas.
„Panamos kanalas yra gyvybiškai svarbus mūsų šaliai. Dabar jį valdo Kinija“, – dejavo D. Trumpas.
Šį kanalą – vieną iš svarbiausių prekybos maršrutų pasaulyje – XX a. pradžioje pastatė JAV, o jo priežiūra ilgainiui buvo perduota Panamai.
Manoma, kad Panamos nustatyti mokesčiai atitinka rinkos įkainius, kadangi jie priklauso nuo praplaukiančių laivų dydžio ir svorio.
Vokietija: sienos negali būti keičiamos jėga
Po išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo pasisakymo Vokietija trečiadienį pareiškė, jog valstybių sienos negali būti keičiamos jėga.
Vokietijos vyriausybės atstovas spaudai Steffenas Hebestreitas, reaguodamas į D. Trumpo pastabas, sakė, jog remiantis tarptautiniais susitarimais, tokiais kaip Jungtinių Tautų (JT) chartija, „visada galioja tvirtas principas (...) kad sienos neturi būti stumdomos jėga“.
S. Hebestreitas nepasakė, ar Vokietijos vyriausybė rimtai vertina D. Trumpo grasinimus NATO sąjungininkėms Danijai ir Kanadai, tik nurodė, kad Vokietijos vyriausybė į juos „atsižvelgė“.