Jungtinių Tautų duomenimis, net 6 iš 7 milijardų Žemės gyventojų turi mobiliuosius telefonus, tačiau tik 4,5 mlrd. žmonių turi tualetą arba bent jau galimybę juo pasinaudoti.

Ketvirtadienį minint Pasaulinę vandens dieną, JT generalinio sekretoriaus pavaduotojas Janas Eliassonas kvietė visus imtis neatidėliotinų veiksmų, kad 2,5 mlrd. gyventojų turėtų galimybę naudotis geresnėmis sanitarinėmis sąlygomis.

Toks palyginimas gal ir keistas, tačiau tikrai verčiantis susimąstyti. Net ir pats „Apple“ įkūrėjas Billas Gatesas buvo numatęs tualetų statybą besivystančiose šalyse. Vienas tokių nerimą keliančių pavyzdžių – Indonezija, kur metaliniu stogu dengtoje lūšnoje gyvenantis žmogus neturi nei tualeto, nei vonios, nei jį pasiekiančios nuotekų sistemos. Paradoksalu, tačiau jis turi galimybę išmaniuoju telefonu bendrauti „Facebook“ socialiniame tinkle, rašo gizmodo.com.

Daugelio šalių vyriausybės nesivargina pasirūpinti pagrindiniais žmogaus poreikiais ir būtina infrastruktūros plėtra. Tuo tarpu informacinių technologijų bendrovės į rankas prietaisus bruka „velniškais greičiais“.

Apie 1,1 milijardo žmonių gyvena šalyse, kur tuštintis tiesiog po atviru dangumi – dažnas ir nieko nestebinantis veiksmas. JT skelbia, kad tai gali sukelti viduriavimą ir kitų ligas. Dėl diarėjos kasdien miršta apie 4500 vaikų. Dažniausia šiose šalyse miršta vaikai iki 5-rių metų. JT duomenimis, sanitarijos problema Indijai per metus padaro net 53,8 milijardo JAV dolerių ekonominę žalą, Nigerijai – 3 mlrd. JAV dol.

Šiose valstybėse didžiulis skurdas ir didžiausi turtiniai skirtumai. Nepaisant to, jiems mobilieji telefonai – ne prabangos prekė. Žinoma, šie prietaisai suteikia žmonėms informacijos kaip tinkamai laikytis sanitarijos, tačiau lėšų tualetui sukonstruoti, matyt, nesuteikia.

Tačiau pradžia jau yra. Quartz (qz.com) skelbia, kad kompanija IBM Pietų Afrikos gyventojams sukūrė specialią programėlę, kuri leidžia fotografuoti ir teikti klausimus dėl geriamojo vandens, nes šioje valstybėje dalis gyventojų negauna vandens dėl nekokybiško vandentiekio. Gautus ir išanalizuotus tokių incidentų duomenis kompanija teiks valdžios institucijoms.

JT stengiasi gerinti padėtį. Nuo 1990 metų organizacijos pastangomis galimybe pasinaudoti geresnėmis sanitarinėmis sąlygomis gavo 1,8 milijardo žmonių.

Organizacijos ataskaitoje skelbiama, kad iki 2025 m. nė vienam žmogui nereikės naudotis išviete po atviru dangumi.