Susikibę rankomis žmonės, kurių daugelis verkė, giedojo pilietinių teisių judėjimo himną „We Shall Overcome“, pagerbdami žuvusiuosius per išpuolį Emanuel afrikiečių metodistų episkopalinėje bažnyčioje.

Tuo tarpu sučiuptam įtariamam užpuolikui Dylannui Roofui anksčiau penktadienį buvo pateikti kaltinimai dėl devynių žmonių nužudymo. Jį nurodyta laikyti arešte be teisės būti paleistam už užstatą.

Kaip pranešama, 21 metų D.Roofas sakė „norėjęs pradėti rasių karą“. Jo išpuolis, nusinešęs devynių juodaodžių maldininkų gyvybes, laikomas nusikaltimu iš neapykantos; taip pat tiriama „vidaus terorizmo“ versija.

Trečiadienio vakarą išpuolis JAV maldos namuose pagal aukų skaičių buvo didžiausias per kelis pastaruosius dešimtmečius. Ši ataka įvyko tvyrant atsinaujinusiai rasinei įtampai daugelyje JAV regionų.

Vis dėlto bendruomenė ir netgi žuvusiųjų artimieji stengėsi siųsti „meilės žinią“, vandenyno pakrantėje esančiam Čarlstono miestui mėginant oriai atlaikyti šią tragediją.

Apsiašaroję aukų artimieji, atėję į teismo posėdį dėl D.Roofo galimo paleidimo už užstatą, reiškė savo sielvartą, bet sakė atleidžiantys įtariamam žudikui, kuris posėdžio eigą stebėjo vaizdo ryšiu.

Per gedulingą budėjimą Čarlstono koledžo TD arenoje bendruomenės lyderiai skelbė panašią tikėjimo ir atjautos žinią, sakydami, kad ši tragedija nesukels rasinio susipriešinimo jų mieste.

„Šį vakarą susivienijome maldoje ir meilėje“, – sakė miesto meras Josephas Riley, stovėdamas scenoje kartu su keliais Čarlstono dvasiniais lyderiais.

Čarlstono fleitininkų ir būgnininkų orkestras sugrojus krikščionių himno „Amazing Grace“ melodiją, katalikų, protestantų ir žydų dvasininkai ragino bendruomenę išsaugoti vienybę.

„Mūsų širdys sudaužytos. Jaučiame sielvartą, kokio niekuomet nejautėme anksčiau“, – sakė J.Riley.

B. Obama pasmerkė rasizmo proveržius

Rasizmas išlieka visuomenės "amaru", pareiškė JAV prezidentas Barackas Obama po devynių afroamerikiečių nužudymo Pietų Karolinos valstijos bažnyčioje. Apie tai praneša BBC.

Čarlstono bažnyčioje trečiadienio vakarą įvykdytas žmogžudystes policija laiko nusikaltimais dėl neapykantos. Teisme pasirodęs D. Roofas išklausė kaltinimus dėl įvykdytų devynių žmogžudysčių. Jis neparodė jokių emocijų, kai į jį tiesiogiai kreipėsi aukų giminaičiai.

Kalbėdamas San Franciske, B. Obama sakė: "Akivaizdūs šaulio motyvai primena mums, kad rasizmas išlieka amaru, su kuriuo kovoti turime visi kartu. Mes padarėme didelę pažangą, bet turime išlikti budrūs, nes jis vis dar veisiasi, nuodija jaunimo protus, išduoda mūsų idealus ir drasko mūsų demokratiją į skutus". Prezidentas padėkojo aukų šeimoms už atleidimą. Jis sakė, kad tai buvo "sunkiai įsivaizduojama tikėjimo išraiška, tačiau ji atspindi Amerikos žmonių gerumą".

B. Obama taip pat paragino pradėti naujas diskusijas dėl ginklų kontrolės. "Mūsų reiškiamos užuojautos neužtenka, turime imtis veiksmų", - sakė jis.

Čarlstono sporto arenoje tūkstančiai žmonių susirinko maldomis prisiminti aukų. Daugybė žmonių padėjo gėlių ir priešais bažnyčią esančiame memoriale.

D. Roofo šeima anksčiau paskelbė pareiškimą per savo advokatą. "Žodžiai negali išreikšti mūsų šoko, sielvarto ir netikėjimo tuo, kas nutiko tą naktį. Mes jaučiamės prislėgti ir nuliūdinti to, kas įvyko, - rašė laiške kaltinamojo šeima. - Mus itin paveikė jaudinantys žodžiai aukų šeimų, prašančių Dievo atleidimo ir meilės tokių siaubingų jų kančių metu".

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (34)