Anksčiau F. Koca paskelbė apie susitarimą su Kinijos biofarmacijos kompanija „Sinovac Biotech“ dėl 50 mln. vakcinos „CoronaVac“ dozių. Šiuo metu vykdomi šios vakcinos 3 fazės bandymai. Vėlai trečiadienį paskelbtame ministro pareiškime sakoma, kad pirmoji šios inaktyvuotos vakcinos dozių siunta Turkiją pasieks po gruodžio 11 dienos.
Inaktyvuotos vakcinos gaminamos laboratorijoje išauginus virusus ir tuomet apdorojus, kad jie taptų nebeužkrečiami. Saugiai dauginti, o paskui inaktyvuoti virusus gali užtrukti ilgiau nei gaminti skiepus naudojantis naujesnėmis technologijomis, bet inaktyvuotos vakcinos „supažindina“ organizmą su visu virusu, o ne tik su jo „spyglių“ baltymais, kurie padeda virusui patekti į ląstelę.
Pasak F. Kocos, leidimas pradėti naudoti vakciną bus duotas Turkijos laboratorijoms patvirtinus jos saugumą ir įvertinus 3-iosios bandymų fazės pradinius rezultatus.
„Jei viskas klostysis teigiamai, kaip ir tikimės, Turkija bus tarp pirmųjų pasaulio šalių, pradėjusių vakcinavimą ankstyvuoju etapu“, – sakė ministras.
Lapkritį medicinos žurnalas „The Lancet“ paskelbė tyrimą apie „Sinovac“ kuriamos vakcinos veiksmingumą, paremtą 1-osios ir 2-osios fazių klinikiniais bandymais. Tyrimo išvadose sakoma, kad buvo nustatytas vidutinis veiksmingumas ir kad vakcina nulėmė mažesnį antikūnų kiekį nei nustatomas pasveikusių COVID-19 pacientų organizmuose.
„CoronaVac“ apsaugomąjį veiksmingumą dar reikia išaiškinti“, – rašyta straipsnyje.
„Pfizer“ ir „BioNTech“ kuriamos vakcinos ir „Moderna“ kandidatės į vakcinas veiksmingumas, kaip pranešta, viršija 90 procentų. „AstraZeneca“ kuriamų skiepų veiksmingumas, remiantis ribotos apimties klinikiniais bandymais, yra 70–90 procentų.
Vakcinavimas bus vykdomas keturiais etapais, nurodė ministras. Pirmieji skiepą gaus sveikatos priežiūros darbuotojai, vyresni nei 65 metų piliečiai ir žmonės, gyvenantys senelių, neįgaliųjų ar kituose globos namuose.
Vėliau bus skiepijami būtiniausių įmonių darbuotojai ir vyresni nei 50 metų žmonės, sergantys bent viena lėtine liga. Trečiajai grupei priklausys jaunesni nei 50 metų žmonės, sergantys bent viena lėtine liga, taip pat jauni suaugusieji ir kiti darbuotojai. Paskiausiai bus skiepijami visi kiti gyventojai.
„CoronaVac“ bus suleidžiama dviem dozėmis vienam asmeniui.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė, kad vakcinavimas bus nemokomas. Pasak sveikatos apsaugos ministro, bus nemokamai skiepijama „CoronaVac“, o kitas COVID-19 vakcinas planuojama pardavinėti vaistinėse.
„Gruodžio mėnesį pristatysime mažiausiai 10 mln. vakcinos dozių, veikiausiai – 20 milijonų. Dar 20 mln. dozių – sausį ir 10 milijonų dozių – vasarį“, – anksčiau šią savaitę sakė F. Koca. Turkija turi daugiau nei 83 mln. gyventojų.
F. Koca anksčiau pranešė, kad buvo pasirašytas susitarimas dėl 1 mln. bendrovių „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcinos dozių pristatymo gruodžio mėnesį.
Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas trečiadienį informavo, jog deramasi dėl galimybės įsigyti daugiau vakcinų, sukurta pasitelkiant vieną iš koronaviruso baltymų koduojančią informacinę ribonukleininę rūgštį (iRNR).
iRNR vakcinos veikia remiantis nauja technologija, kai į organizmą pernešama genetinė medžiaga, priverčianti žmogaus ląsteles gaminti viruso baltymą. Imuninė sistema, reaguodama į šį susirgimo nesukeliantį baltymą, įsimena šį antigeną ir tampa pasirengusi sparčiau atakuoti, jei susidurtų su naujuoju koronavirusu.
Turkija dalyvavo abiejų vakcinų tyrimuose, taip pat kuria vietos preparatą. Vakcinų bandymai paprastai trunka kelerius metus, tačiau pasaulį užklupus pandemijai procedūros buvo smarkiai pagreitintos.
Turkijoje 10 dienų iš eilės buvo fiksuojami rekordiniai COVID-19 aukų skaičiai, o trečiadienį buvo pranešta apie 193 naujus mirties atvejus. Iš viso šalyje nuo šios infekcijos mirė 14 129 žmonės.
Be to, užregistruotas rekordinis naujų užsikrėtimo atvejų skaičius – 31 923, Turkijai praėjusią savaitę vėl pradėjus skelbti visus teigiamus COVID-19 atvejus. Anksčiau šalyje keturis mėnesius buvo skelbiama tik apie užsikrėtimo atvejus, kai pacientui pasireiškia simptomai. Pagal naujų susirgimų prieaugį Turkija šiuo metu yra viena labiausiai paveiktų pasaulio valstybių.