Pagal susitarimą, kurį pasiekė Turkijos ir Rusijos prezidentai Recepas Tayyipas Erdoganas ir Vladimiras Putinas, iki antradienio 18 val. vietos (ir Lietuvos) laiku visi 30 km pločio pasienio ruože Sirijos šiaurėje esantys kurdų kovotojai turi sudėti ginklus arba pasitraukti.
Jei kurdai nesitrauks, Turkija ketina atnaujinti karinius veiksmus, pradėtus anksčiau spalį. Turkijos ir Rusijos bendros pajėgos jau kelias dienas patruliuoja šiame pasienio ruože.
Turkijos ir Rusijos susitarimas įtvirtino anksčiau Ankaros ir Vašingtono pasiektą susitarimą dėl Turkijos karinės operacijos „Taikos šaltinis“ prieš Sirijos kurdus sustabdymo. Turkija YPG kovotojus laiko teroristais, susijusiais su Turkijoje uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK).
„Atrodo, kad YPG teroristinė organizacija vis dar yra operacijos „Taikos šaltinis“ teritorijoje“, – interviu laikraščiui „Sabah“ tvirtino H. Akaras.
„Ši kova prieš terorizmą dar nebaigta. Mes suprantame, kad ji nesibaigs“, – sakė jis.
Paklaustas apie bendrą patruliavimą pasienio zonoje su Rusijos karo policija, H. Akaras tvirtino: „Veiklos taisyklės, naudojamos transporto priemonės ir įgaliojimai dar bus įtvirtinti.“
Rusijos diplomatų delegacija šiuo metu lankosi Turkijoje, kur deramasi dėl patruliavimo taisyklių ir saugumo situacijos Sirijos šiaurėje.
H. Akaro teigimu, pasienio mieste Manbidže vis dar yra apie 1 000 kurdų YPG kovotojų, dar 1 000 jų esą veikia netoliese esančiame Tel Rifato mieste. Abu miestai yra Turkijos kuriamos vadinamosios saugumo zonos vakaruose
Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas anksčiau įspėjo, kad Turkija pati išvalys šią teritoriją nuo kurdų kovotojų, net jei Rusija neįvykdys savo įsipareigojimų.
Turkija pradėjo karinę operaciją Sirijos šiaurėje po to, kai JAV prezidentas nurodė patraukti 1 000 amerikiečių karių iš šios teritorijos. Turkijos sąjungininkai NATO, taip pat ir pačios Jungtinės Valstijos, kritikuoja Ankaros veiksmus, kurie gali pakenkti kovai su teroristine „Islamo valstybe“ (ISIS).
Kurdų YPG sudaro Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) – pagrindinės JAV sąjungininkės kovoje su ISIS – branduolį.
Artimos Sirijos prezidento Basharo al-Assado sąjungininkės Rusijos įtaka šalyje išaugo po to, kai JAV nusprendė iš šalies patraukti didžiąją dalį dislokuotų karių.