Praėjusią savaitę daugelyje „Telegram“ kanalų pasirodė melaginga informacija, neva mirė V. Putinas. Taip pat buvo rašoma, jog Kremliaus valdininkai skubiai rengia valdžios perdavimo planą. Gandai sparčiai išplito įvairiose socialinės žiniasklaidos platformose ir tapo populiaria naujiena.

Netrukus Kremliaus darbuotojams teko atsakinėti į klausimus apie V. Putino mirtį ir paskelbti, kad gandai yra apgaulė, o pats Rusijos lyderis netgi keletą kartų pasirodė viešumoje.

Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiojo žvalgybos direktorato atstovas Andrijus Jusovas trečiadienį „NV Radio“ sakė, kad Maskvos valdininkai išplatino gandus, norėdami pasižiūrėti, kaip į tokią naujieną sureaguos Rusijos visuomenė, rašo „Newsweek“.

Jo teigimu, nors V. Putino mirtis būtų „gera žinia“ ukrainiečiams, gandai iš tikrųjų buvo Rusijos dezinformacijos strategijos dalis.

„Tai maloni muzika ukrainiečių ausims ir turėjo būti gerąja naujiena, – teigė A. Jusovas. – Bet tai vidaus istorija, skirta Rusijos vidaus auditorijai.“

„Žinoma, V. Putinui tokie žaidimai tikrai neišeina į naudą, nes Rusijoje yra daug sąmokslo teorijomis besidominčių žmonių“, – tęsė Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiojo žvalgybos direktorato atstovas.

A. Jusovas taip pat paaiškino, kodėl mano, jog būtent patys rusai išplatino tokį melą.

„Pagrindinis melagienų tikslas – pamatyti visuomenės reakciją, ar patikėjo, kiek žmonių patikėjo, kaip elgėsi, kam yra pasiruošę. Taip pat pamatyti individualių asmenų, elito atstovų ir žiniasklaidos (net propagandinės) reakciją, – nurodė jis. – Štai šitaip imperija, pastatyta ant slaptųjų tarnybų darbo vaisių, išmoksta išsaugoti valdžią.“

A. Jusovas pažymėjo, kad tokia dezinformacija paveikė ne tik V. Putiną, bet ir Kremliaus atstovą spaudai Dmitrijų Peskovą.

„Tai ir priemonė daryti įtaką V. Putinui ar kitam aukštas pareigas užimančiam asmeniui. Jis yra priverstas reaguoti, D. Peskovas irgi priverstas reaguoti ir įrodinėti, kad gandai yra melas. Jis tarsi vedamas tam tikru koridoriumi“, – kalbėjo A. Jusovas.

„Akivaizdu, kad tai nėra šios istorijos pabaiga, čia esama tam tikros strategijos“, – reziumavo jis.

Nors nėra aišku, kaip Rusijos visuomenė sureagavo į gandus, gyventojai tikrai ieškojo informacijos apie tariamą jų lyderio iškeliavimą anapilin.

Rusijos tiriamosios žiniasklaidos organizacija „Agentstvo“ pranešė, kad praėjusį mėnesį populiariausioje Rusijos paieškų sistemoje „Yandex“ žodžių junginių „miręs Putinas“, „mirštantis Putinas“ ir „Putinas mirė“ buvo ieškota daugiau nei 417 tūkst. kartų. „Agentstvo“ pridūrė, jog dauguma paieškų buvo atliktos spalio 23–29 d., t. y. po to, kai „Telegram“ kanaluose pasirodė pirmosios žinutės apie tariąmą V. Putino mirtį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)