Ukrainos Aukščiausioje Radoje priimtas sprendimas atimti iš deputatės Nadeždos Savčenko neliečiamybę – leista ją suimti. Už tokį sprendimą balsavo 268 deputatai, prieš – 10, susilaikė 6. Dar 55 parlamentarai balsavime nedalyvavo.

N. Savčenko pateikti kaltinimai pagal kelis baudžiamojo kodekso straipsnius. Remiantis Generalinės prokuratūros pranešimu, N. Savčenko ketino surengti valstybės perversmą ir užimti valdžią šalyje, rengė pasikėsinimą į prezidento, deputatų ir vyriausybės narių gyvybes, planavo įvykdyti teroristinį aktą Aukščiausioje Radoje.

Be to, N. Savčenko kaltinama talkinusi savarankiškai pasiskelbusiai Donecko liaudies respublikai, kurią teisėsaugininkai įvardija kaip teroristinę organizaciją, ir neteisėtai prekiavusi šaunamaisiais ginklais bei šaudmenimis.

N. Savčenko komiteto posėdyje pareiškė mananti, kad karinis pučas yra humaniškas ir kraujo praliejimo nereikalaujantis valdžios pakeitimo būdas.

„Tikiuosi, kad šį kartą valdžia pasieks tą momentą, kai supras galimumą ir negalimumą, pamėgins pati užmegzti dialogą su žmonėmis arba ramiai nusišalinti, be jėgos panaudojimo. – parlamentinio komiteto posėdyje sakė ji. – Pučas yra humaniškiausia valdžios keitimo taktika. Kariai nežudo, jie tik surengia apsuptį ir siekia, kad valdžia priimtų sprendimą, skirtą žmonėms, arba nusišalintų.“

Pagal oficialią valdžios atstovų pateikiamą versiją, N. Savčenko rengėsi kruvinam teroristiniam aktui, kurį ketino įvykdyti Ukrainos parlamento pastate.

„Tyrėjai turi nenuginčijamų įrodymų, kad Nadežda Savčenko asmeniškai planavo, asmeniškai verbavo, asmeniškai dalino nurodymus, kaip įvykdyti teroristinį aktą čia, šioje salėje, kovinėmis granatomis sunaikinant dvi ložes, minosvaidžiais nugriaunant Aukščiausiosios Rados kupolą ir automatais pribaigiant tuos, kurie išgyvens.“ – tikino deputatas Jurijus Lucenka.

Kovo 15 d. žiniasklaida informavo, kad N. Savčenko į Radą atvyko su ginklu ir granatomis.

Internetinis leidinys lb.ua remdamasis kelių frakcijos „Liaudies frontas“ deputatų pateikta informacija pranešė, kad N. Savčenko į salę buvo užėjusi su ginklu, todėl ji buvo iš ten išvesdinta. N. Savčenko byla jau dabar siejama su Vladimiro Rubano sulaikymu.

Belaisvių išvadavimo centro „Karininkų korpusas“ vadovas V. Rubanas praėjusią savaitę sulaikytas prie suskirstymo linijos zonoje Donbase. Anot jėgos struktūrų atstovų, sulaikytasis turėjo ginklų arsenalą, kurį ketino panaudoti didelio masto teroristiniam aktui Kijevo centre įgyvendinti.

Dar paaiškėjo, kad N. Savčenko ir V. Rubanas ketino apšaudyti Ukrainos prezidento Petro Porošenkos kortežą tam panaudodami „Donecko liaudies respublikoje“ pagamintą ginklą „Topaz“.

„2017 m. gruodžio 2 d. N. Savčenko ir V. Rubanas atvyko į Chmelnyckio miestą, išbandė ginklą poligone, kur V. Rubanas išdėstė prezidento kortežo užpuolimo planą panaudojant stambaus kalibro snaiperio šaunamąjį ginklą „Topaz“, pramušantį bet kurio automobilio apsauginį sluoksnį ir gaminamą tik Donecko liaudies respublikoje.“ – sakė J. Lucenka.

Pats V. Rubanas jam mestus kaltinimus neigia, o N. Savčenko savo ruožtu patikino ketinanti pasirūpinti jo paleidimu už užstatą.

Kiek anksčiau Ukrainos Aukščiausioji Rada iš savo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pašalino N. Savčenko. Atitinkamą pasiūlymą inicijavo Nacionalinio saugumo komiteto nariai.

Projekto autoriai aiškinamajame dokumente sako, kad N. Savčenko buvo susitikusi su Donecko ir Luhansko liaudies respublikomis pasiskelbusių separatistinių darinių lyderiais ir dalyvauja komiteto posėdžiuose, per kuriuos aptarinėjama su valstybės paslaptimis susijusi informacija.

„Kad nebūtų paviešinta informacija, susijusi su valstybės paslaptimis, ir atsižvelgiant į tai, kad komiteto narys turi dalyvauti posėdžiuose, kur bus nagrinėjami klausimai, susiję su valstybės paslaptimis, būtina artimiausiu metu priimti šį nutarimą“, – nurodoma aiškinamajame rašte.

Prakalbo apie karinį perversmą

N. Savčenko padėjėjas tapo vienu įtariamųjų Vladimiro Rubano byloje. V. Rubanas kaltinamas rengęs pasikėsinimą į Ukrainos prezidentą Petro Porošenką. Dėl to, N. Savčenko buvo iškviesta į apklausą, tačiau paaiškėjo, kad ji yra užsienyje.

Tuo metu vienas iš Ukrainos Rados deputatų Andrejus Teterukas iškėlė versiją, kad N. Savčenko galėjo pabėgti į Rusiją.

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Škiriakas mano, kad N. Savčenko ir V. Rubanas gali dirbti rusų specialiosioms tarnyboms. Jis neatmeta galimybės, kad N. Savčenko paėmimas į nelaisvę galėjo būti „surežisuotas pasirodymas“, rašo Unian.ua.

„Darau tokią išvadą, kad ir vadinamoji nelaisvė galėjo būti surežisuotas pasirodymas, arba galėjo būti iš anksto paruošta“, - sakė Škiriakas. Tuo metu pati N. Savčenko pareiškė, kad Ukrainoje pastaruoju metu tik tinginys negalvojo apie tai, kaip susprogdinti prezidento administraciją ar šalies parlamentą, rašo BBC.

„Ukrainiečiai, paklauskite savęs, kas iš jūsų nors kartą nepagalvojo apie šios valdžios „nunešimą“, kaip buvo prašoma visuose Maidanuose. Kas negalvojo apie Bankovskojos susprogdinimą (gatvė Kijeve, kurioje yra prezidento administracija - red.) ar Aukščiausiosios Rados? (...) Pas mus apie tai nekalbėjo tik tinginys, pas mus apie tai kalba visi“, - anksčiau yra sakiusi N. Savčenko.

„Kaltinimai ruošiant perversmą ir kėsinantis į valdžią - tai geri kaltinimai. Geri tuo, kad aš priklausau Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. Kaip pareigūnė, aš daviau priesaiką Ukrainos tautai ginti ukrainiečių žemę. Bet ne Ukrainos valdžiai. Aš kaltinu Ukrainos valdžią nusikaltimais prieš ukrainiečių tautą“, - sakė ji.

Pasak jos, Rusijoje ji kovojo prieš Ukrainos išorės priešus, o Ukrainoje ji kovoja prieš šalies vidaus priešus.

„Aš žinau, kad dabar yra daug karių, kurie mane girdi, kurie visiškai sutinka su požiūriu, kad karinis perversmas - tai pakankamai tikėtinas ir, tikriausiai, pakankamai teisingas įvykis“, - sakė N. Savčenko.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (849)