Jie cituoja Belgijos vidaus reikalų ministerijos išplatintą pranešimą, kuriame perduodamos rekomendacijos visuomenei, kaip reikėtų elgtis.

„Jei žmonės šį perspėjimą priims rimtai, galime sakyti, kad Briuselis užsidaro“, – CNN sakė terorizmo analitikas Paulas Cruickshankas.

Jis įtaria, kad Belgijos pareigūnai gali turėti žinių apie planuojamus teroro aktus.

Pranešama, kad Briuselyje per vieną naktinių reidų Molenbeke buvo rastas teroristų arsenalas. Tarp jų buvo ir sprogmenų, ir cheminių medžiagų, kurios gali pakenkti.

Tikinama, kad šie daiktai buvo rasti netoli tos vietos, kur užaugo Abdelhamidas Abaaoudas.

Savo ruožtu septyni žmonės, sulaikyti per buto, esančio Paryžiaus Sen Deni priemiestyje, šturmą, paleisti į laisvę, vienas žmogus vis dar lieka sulaikytas, šeštadienį praneša AFP remdamasi šalies prokuratūros pareiškimu.

Specialusis DELFI korespondentas Artūras Morozovas DELFI sakė, kad atmosfera Briuselyje – pakankamai rami.

„Didžiausias nemalonumas miestui – uždarytas metro. Dėl to gatvėmis važinėjantys autobusai perpildyti. Galima pastebėti, kad gatvės – ištuštėjusios, tačiau matyti labai daug pareigūnų – policininkų, karių. Visi jie ginkluoti automatais. Gatvėmis važinėja ir karinės mašinos“, – situaciją Molenbeko rajone apibūdino jis.

Iš pokalbių su belgais A. Morozovas tikina supratęs, kad nemažai vietinių išvažiavo iš miesto, dalis – liko namuose. Rekomendacija niekur neiti iš namų periodiškai pranešama per televiziją.

„Baimė yra, tačiau ji – nelabai juntama. Vietiniai apsipirkinėja parduotuvėse, valgo kavinėse. Palyginus su vakarykšte ar užvakarykšte diena, žmonių – mažiau, tačiau galima sakyti, kad gyvenimas teka sava vaga“, – sakė jis.

Svarbiausi faktai žinomi iki šiol:

Dėl paskelbtos aukščiausio lygio parengties teroristiniams išpuoliams Briuselio miestas blokuotas, miesto gatvėse – daugybė karių, prekybos centrai uždaryti, atšaukti sporto renginiai ir koncertai.

Belgijos ministras pirmininkas Charlesas Michelis informavo, kad sprendimas paskelbti aukščiausio lygio parengtį priimtas remiantis ganėtinai tikslia informacija dėl išpuolių, panašių į tuos, kurie surengti Paryžiuje, pavojaus.

Vietos gyventojams nurodoma vengti susibūrimo vietų, traukinių stotelių, oro uostų, prekybos vietų. Nutrauktas susisiekimas metro ir po žeme esančiomis tramvajų linijomis.

Lapkričio 20 d. naktį apieškoję terorizmu įtariamo asmens namus Molenbeke policininkai aptiko ginklų arsenalą. Įtariama, kad Briuselio Molenbeko rajone veikė Abdelhamido Abaaoudo vadovauta teroristų irštva.

Turkijos policija suėmė tris terorizmu įtariamus asmenis. Vienas iš sulaikytųjų – iš Maroko kilęs Belgijos pilietis, įtariamas rinkęs informaciją ir ją perdavęs teroristinius išpuolius Paryžiuje surengusiems asmenims.

Prancūzijos policija atskleidė informaciją, kad dvi vaizdo fiksavimo kameros „Croix de Chavaux“ metro stotelėje užfiksavo Abdelhamidą Abaaoudą. Manoma, kad šis vyras – tai galimai vienas iš 10-oje ir 11-oje Paryžiaus apskrityse išpuolius surengusių asmenų.

Lapkričio 23 d. Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Davidas Cameronas ketina susitikti su Prancūzijos prezidentu Francois Hollande’u.

Atnaujinta 12:45

Belgijos vyriausybė padidino teroro aktų grėsmės lygį Briuselio regione iki aukščiausio - ketvirtojo lygio, bet oro uoste paliktas trečiasis lygis. Metro traukiniai ir tramvajai, kurių dalis maršruto numatyta po žeme, Briuselyje šeštadienį nekursuoja.

Atnaujinta 12:37

Dvi vaizdo stebėjimo kameros užfiksavo Abdelhamidą Abaaoudą „Croix de Chavaux“ metro stotelėje. Prancūzijos policijos pajėgos mėgina nustatyti jo judėjimą prieš aštuonias dienas, kai buvo surengti teroristiniai išpuoliai.

Remiantis policijos pranešimu, vaizdo stebėjimo kamerose užfiksuotas vyras, kuris, kaip manoma, yra A. Abaaoudas. Jis peršoko per metro stotelės vartus 22 val. Tuo metu Bataclan koncertų salėje išpuolis dar tebesitęsė.

250 metrų atstumu nuo „Croix de Chavaux“ metro stotelės rastas automobilis, kurį buvo išsinuomavęs Brahimas Abdeslamas. Šį automobilį naudojo restoranuose šaudę teroristai. Automobilis rastas šeštadienį, jo viduje aptikti trys Kalašnikovo automatai.

Atnaujinta 12:15

Turkija suėmė marokiečių kilmės Belgijos pilietį, kuris įtariamas esantis susijęs su teroro atakomis Paryžiuje, šeštadienį pranešė naujienų agentūra „Dogan“.

26 metų Ahmetas Dahmanis kaltinamas žvalgęs kelias Prancūzijos sostinės vietas, kur per išpuolius lapkričio 13 dieną žuvo 130 žmonių, sakoma pranešime. Įtariamasis buvo sulaikytas netoli pietinio Antalijos kurorto kartu su dviem Sirijos piliečiais, turėjusiems padėti jam patekti į Siriją, pažymėjo „Dogan“.

Atnaujinta 12:00

CNN skelbia, kad Turkijoje buvo suimti trys įtariamieji, turintys sąsajų su atakomis Prancūzijoje.

Savo ruožtu Belgijos vidaus reikalų ministras „The guardian“ sakė, kad situacija šalyje – „rimta, bet kontroliuojama“.

Gyvenimas Briuselyje, teigiama žiniasklaidoje, nesustojo, tik žmonių gatvėse mažiau.

Atnaujinta 11:08

Užsienio reikalų ministerija atkreipia Lietuvos piliečių, keliaujančių ar esančių Belgijos sostinėje Briuselyje, dėmesį, kad šeštadienį, lapkričio 21 d., Briuselyje ir jo apylinkėse yra padidintas galimo pavojaus lygis iki aukščiausio, gali neveikti metro linijos. Belgijos vidaus reikalų ministerija rekomenduoja Briuselio ir jo apylinkių gyventojams vengti vietų, kur renkasi daug žmonių - koncertų, renginių, prekybos centrų ar viešojo transporto stočių. Ši rekomendacija galioja iki sekmadienio, lapkričio 22 d., arba iki atskiro pranešimo.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija rekomenduoja Lietuvos piliečiams, vykstantiems ar esantiems Briuselyje, būti budriems ir laikytis atsakingų Belgijos institucijų rekomendacijų.

Lietuvos URM taip pat atkreipia Lietuvos piliečių dėmesį į tai, kad pastarąją savaitę dalis Šengeno šalių narių sugriežtino įvažiuojančių į šias šalis keleivių dokumentų patikrą. Todėl rekomenduojame piliečiams, keliaujantiems į kitas Šengeno erdvės valstybes, su savimi turėti galiojančius asmens tapatybės dokumentus su nuotrauka ir kitus reikalingus kelionės dokumentus.

Atnaujinta 10:50

tariamas atakų Paryžiuje organizatorius Salahas Abdeslamas skambino draugams prašydamas padėti jam išvykti į Siriją, praneša televizijos kanalas „ABC News“ remdamasis dviem S. Abdeslamo draugais.

Pasak jų, S. Abdeslamas šiuo metu yra kažkur Belgijoje ir skambino jiems per „Skype“ programą šią savaitę.

S. Abdeslamo brolis Muhamedas patvirtino, kad du jo draugai minėjo apie tokį skambutį.

Belgijos policijos pareigūnai tvirtino turį informacijos, kad įtariamas atakų Paryžiuje organizatorius yra Belgijoje.

Anot S. Abdeslamo draugų, S. Abdeslamas nori patekti į Sirijos teritoriją, kurią kontroliuoja „Islamo valstybė“ (IS). Per pokalbį S. Abdeslamas užsiminė, kad vietos grupuotės nariai nepatenkinti juo dėl to, kad šis nedetonavo mirtininko diržo per atakas Paryžiuje.

Atnaujinta 10:09

Visos Briuselio metropoliteno traukinių stotys šeštadienį liks uždarytos, pranešė miesto viešojo transporto sistema, Belgijos sostinėje paskelbus aukščiausio lygio parengtį teroro išpuoliams ir perspėjus apie „betarpišką grėsmę“.

„Vadovaujantis Federalinės vidaus reikalų tarnybos krizių centro rekomendacija, visos mūsų metropoliteno ir lengvojo geležinkelio stotys šiandien liks uždarytos. Tai yra prevencinė priemonė“, – sakoma Briuselio viešojo susisiekimo operatorės STIB tinklalapyje.

Atnaujinta 10:00

Belgijos teismas išdavė orderį sulaikyti dar vieną žmogų, įtariamą prisidėjus prie teroro aktų Paryžiuje lapkričio 13 dieną, informuoja BBC.

Kaip skelbia vietos spauda, remdamasi prokuratūros pareiškimu, įtariamajam pateikti kaltinimai prisidėjus prie 130 žmonių nužudymo, dalyvavus teroristinės organizacijos veikloje ir neteisėtai laikius ginklą.

Prokuratūros pareiškime įtariamojo pavardė neskelbiama. Kaip tvirtina anoniminiai Belgijos žiniasklaidos šaltiniai, jis gerai pažinojo Salahą Abdeslamą, vieną pagrindinių įtariamųjų teroro aktų byloje.

Ketvirtadienį Belgijos prokuroras pranešė, kad per šešis reidus, susijusius su penktadienį surengtais išpuoliais Prancūzijoje, buvo sulaikyti devyni asmenys. Septyni iš jų susiję su savižudžiu Bilalu Hadfiu, susisprogdinusiu netoli Prancūzijos nacionalinio stadiono.

Reakcija į įvykius Prancūzijoje

Tokie veiksmai Belgijoje – reakcija į prieš savaitę Prancūzijoje įvykusią teroro aktų virtinę.

Belgijos pareigūnai surengė šešis reidus Briuselio regione, susijusius su Paryžiaus teroro atakų mirtininku sprogdintoju Bilalu Hadfi.

Vienas Belgijos federalinės prokuratūros pareigūnas, pageidavęs likti anonimu, sakė, kad tie reidai buvo surengti Briuselio rajone Molenbeke ir kitose vietose. Bilalas Hadfi buvo įvardytas kaip vienas iš trijų užpuolikų, susisprogdinusių prie Prancūzijos nacionalinio stadiono Paryžiaus šiauriniame pakraštyje. Tuo tarpu Briuselyje surengtų reidų metu buvo ieškoma „jo aplinkos“ žmonių, aiškino pareigūnas.

DELFI primena, kad Salahas Abdeslamas, įvardijamas kaip vienas pagrindinių šių išpuolių organizatorių, vis dar – laisvėje. Įtariama, kad ir jis gali slėptis Belgijoje, mat anksčiau čia gyveno.

Maža to, po kruvinų įvykių Prancūzijoje buvo sulaikytas prie sienos su Belgija, tačiau tąkart policijos pareigūnai jį paleido.

Ypatingas dėmesys šią savaitę nukrypo į Molenbeko rajoną, esantį Briuselyje. Jis neretai vadinamas „Europos terorizmo sostine“, mat yra siejamas net su keturiais teroro aktais Europoje, įvykdytais per pastaruosius dvejus metus.

Nepaprastoji padėtis Prancūzijoje pratęsiama

Savo ruožtu penktadienį Prancūzijos Senatas pritarė tam, kad nepaprastoji padėtis šalyje būtų pratęsta trims mėnesiams, praneša BBC.

Ketvirtadienį Prancūzijos Nacionalinė Asamblėja balsavo už nepaprastosios padėties pratęsimą po penktadienį Paryžiuje surengtų islamistų išpuolių, nusinešusių 130 gyvybių.

Pratęsti nepaprastąją padėtį šalyje trims mėnesiams pasiūlė Prancūzijos prezidentas Francois Hollande, kuris ir įvedė ją po teroro aktų serijos Paryžiuje.

Šalies valdžia įvedė nepaprastąją padėtį Prancūzijoje praėjusį šeštadienį, suteikdama policijai didesnių įgaliojimų apieškoti ir sulaikyti įtariamuosius.

Pagal Prancūzijos įstatymus, prezidento įvesta nepaprastoji padėtis negali viršyti dvylikos dienų.

Tam, kad šis nepaprastosios padėties režimas būtų pratęstas, būtinos parlamento sankcijos, nes tokia padėtis suteikia didesnių įgaliojimų saugumo tarnyboms.

Ketvirtadienį šalies premjeras Manuelis Valls kalbėdamas parlamente perspėjo, kad Prancūzijai gali grėsti teroristų grupuotės ataka, kurioje būtų panaudotas cheminis arba biologinis ginklas. Apie naujų teroro atakų Europoje tikimybę perspėjo ir Europolo vadovas Robas Wainwrightas.

Nepaprastąją padėtį šalyje įveda ir Malis

Malio valdžia dešimčiai dienų įvedė nepaprastąją padėtį šalyje po kovotojų išpuolio viešbutyje „Radisson Blu“ Bamake, per kurį žuvo 27 žmonės, informuoja BBC.

Šalies vyriausybė taip pat paskelbė trijų dienų gedulą.

Atsakomybę už išpuolį prisiėmė su „Al Qaeda“ susijusi grupuotė „Murabitun“, vadovaujama Alžyro kovotojo Mokhtaro Belmokhtaro.

Teroristai penktadienio rytą pateko į viešbučio teritoriją automobiliu su diplomatiniais numeriais ir pradėjo šaudyti aštuntajame pastato aukšte. Įkaitais buvo paimti 170 žmonių.

Malyje šeštadienį buvo ieškoma mažiausiai trijų žmonių, siejamų su džihadistų ataka viename prabangiame viešbutyje šalies sostinėje, kur žuvo 21 žmogus, nurodė vienas šaltinis.

„Aktyviai persekiojame tris įtariamuosius, kurie gali būti susiję su penktadienio ataka „Radisson Blu“ viešbutyje“, – naujienų agentūrai AFP sakė savo vardo nepanoręs atskleisti šaltinis, dalyvaujantis tyrime.

„Daroma viskas, kad būtų susekti jų pėdsakai“, – pridūrė šaltinis, nesutikęs atskleisti daugiau detalių, kad nebūtų pakenkta tyrimui.

Šaltinis pridūrė, kad atakos taikiniu tapęs viešbutis „dabar yra visiškai kontroliuojamas“ po devynias valandas trukusios įkaitų dramos, dėl kurios atsakomybę prisiėmė su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“ susijusi grupuotė „al Murabitoun“. Šią dramą nutraukė viešbutį šturmavusios Malio ir tarptautinės pajėgos.

Vienas policijos šaltinis sakė, kad Malio prezidentas Ibrahimas Boubacaras Keita šeštadienį tikriausiai aplankys išpuolio vietą.

Malio saugumo šaltiniai sakė, kad daugiau negu 100 žmonių buvo paimti įkaitais per šią ataką, trys „teroristai“ buvo nukauti arba susisprogdino.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1367)