Vengrijos užsienio reikalų ministras Péteris Szijjártó pirmadienį po ES susitikimo Briuselyje teisinosi, kad Europos Sąjunga stojo protestuotojų pusėn. Jis teigė, kad prieš Sakartvelą buvo užsimota vien dėl to, kad neseniai vykusius rinkimus laimėjo patriotinė ir konservatyvi partija, o ne liberalios jėgos.

ES planavo uždrausti įvažiuoti į 27 narių bloką keliems pareigūnams, atsakingiems už policijos smurtą, ir nurodyti įšaldyti turtą, kuris gali būti ES. Tačiau kol kas to padaryti nepavyko.

Nepaisant to, vis dar svarstomas planas sustabdyti bevizį įvažiavimą į ES diplomatinius ar tarnybinius pasus turintiems kartvelams. Pasak ES diplomatijos vadovės Kajos Kallas, oficialus planas dėl to turi būti pasiūlytas iki metų pabaigos. Kad jis būtų priimtas, reikia tik daugumos, o ne vienbalsio pritarimo, kurio reikia sankcijoms.

Didelė dauguma ES valstybių narių mano, kad Sakartvelo valdžios institucijos pastaruoju metu neteisėtai smurtavo ir savavališkai suiminėjo demonstrantus bei opozicijos lyderius.

Vengrija ir Slovakija sankcijas atmetė po to, kai pirmadienį Lietuva paskelbė išplečianti sankcijas dar 17-ai asmenų, laikomų atsakingais už susidorojimus. Šis žingsnis, apie kurį paskelbė Užsienio reikalų ministerija Vilniuje, sekė po panašių Estijos veiksmų.

Lietuva į juodąjį sąrašą įtraukė Sakartvelo ministrą pirmininką Iraklį Kobachidzę, kuriam, kaip ir visiems kitiems sankcijų sąraše esantiems asmenims, dabar draudžiama atvykti į Lietuvą. Estija anksčiau įvedė papildomas sankcijas 14-čiai vadovaujančių Sakartvelo politikų.

Kartvelai protestuoja dėl galimų pažeidimų neseniai vykusiuose parlamento rinkimuose ir valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ pareiškimo stabdyti stojimo į ES procesą iki 2028 metų. Kritikai baiminasi, kad tai taip pat gali būti susiję su Rusijos įtaka.

Austrijos užsienio reikalų ministras ragina palaikyti dialogą

Austrijos užsienio reikalų ministras Alexanderis Schallenbergas pirmadienio vakarą pasisakė už tai, kad nereikėtų sudeginti visų tiltų.

„Manyčiau, kad dabar atstumti šią šalį būtų geostrateginė klaida“, – sakė jis žurnalistams. Jis pridūrė, kad būtina palaikyti dialogą, o dauguma Sakartvelo gyventojų vis dar nori prisijungti prie ES.

A. Schallenbergas taip pat nurodė, kad Austrija greičiausiai nepaseks Lietuvos ir Estijos pavyzdžiu ir neįves sankcijų Sakartvelo ministrui pirmininkui I. Kobachidzei ir kitiems vadovaujantiems politikams.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)