Pranešama, kad šiais metais buvo atleisti keli šimtai aukštų karininkų ir karinės žvalgybos pareigūnų, nes sausio mėnesį ministro pirmininko Viktoro Orbano vyriausybės priimtas teisės aktas suteikė teisę gynybos ministrui atleisti visus vyresnius nei 45 metų asmenis.
Nors vyriausybė teigia norinti atjauninti ginkluotąsias pajėgas, opozicinės partijos personalo atleidimus pavadino „valymu“, kuriuo siekiama pakeisti į Vakarus bei NATO orientuotus karininkus.
„Nuo balandžio 27 dienos iš pareigų atleidžiu Vengrijos gynybos pajėgų vadą generolą leitenantą Romuluszą Ruszin-Szendi“, – sakoma prezidentės Katalinos Novak pasirašytame dekrete, paskelbtame Vengrijos oficialiajame leidinyje. Daugiau detalių nepateikiama.
R. Ruszin-Szendi buvo jauniausias visų laikų Vengrijos kariuomenės vadas, kai jį, sulaukusį 46 metų, 2019 metais paskyrė K. Novak pirmtakas prezidentas Janosas Aderis.
Kaip teigiama Gynybos ministerijos ketvirtadienį paskelbtame pranešime, vietoj jo siūlomas 52 metų Gaboras Borondi, kuris šiuo metu yra Vengrijos karinis atstovas prie NATO ir ES. R. Ruszin-Szendi „tęs tarnybą savo šaliai kitoje srityje“, sakoma pranešime.
Šis žingsnis žengtas po kitų šiemet vykusių permainų aukštesniuose kariuomenės sluoksniuose, o vyriausybė, padidinusi išlaidas gynybai, pareiškė, kad nori sukurti „nuo veiklos rezultatų priklausančią konkurencinę situaciją“ kariuomenėje.
Tyrimų svetainė „Atlatszo“ ketvirtadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame, kaip teigiama, matyti vasario mėnesį į kaimyninę Ukrainą skrendantys sraigtasparniai, nufilmuoti Vengrijos Gyor-Pero oro uoste.
Anksčiau šį mėnesį JAV naujienų portalas „Politico“ teigė, kad nutekinti nepatikrinti JAV karinės žvalgybos dokumentai rodo, jog Vengrija galėjo slapta leisti sąjungininkėms naudotis savo oro erdve ginklams į Ukrainą gabenti.
Gynybos ministerija paneigė šį pranešimą ir ne kartą pareiškė, kad Ukrainai skirti sraigtasparniai negali skristi per Vengrijos oro erdvę.
Valdant V. Orbanui, kuris ir prasidėjus invazijai palaikė glaudžius ekonominius ryšius su Rusija, Vengrija atsisakė siųsti karinę pagalbą Ukrainai ar net leisti tranzitu per savo teritoriją gabenti karinę įrangą.