Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkių laivai ar orlaiviai reguliariai kerta 180 kilometrų ilgio Taivano sąsiaurį, tuo piktindami Pekiną.
Kinija Taivaną laiko savo teritorijos dalimi ir reiškia pretenzijas į abi šalis skiriančius vandenis.
Siekdamas užtvirtinti savo pretenzijas, Pekinas reguliariai siunčia savo karinių pajėgų naikintuvus ir laivus prie šios salos, tuo pat metu prieštaraudamas, kad pro ją plauktų ar skristų Jungtinių Valstijų ar jų sąjungininkių kariniai laivai ar lėktuvai.
„2024 m. lapkričio 26 d. (vietos laiku) JAV karinio oro laivyno orlaivis „P-8A Poseidon“ kirto tarptautinę oro erdvę virš Taivano sąsiaurio“, – pranešė JAV karinio jūrų laivyno 7-oji flotilė.
„Orlaivio skrydis virš Taivano sąsiaurio rodo, kad Jungtinės Valstijos toliau ryžtingai siekia užtikrinti, kad Indijos ir Ramiojo vandenyno regionas būtų laisvas ir atviras.“
Kinija antradienį pranešė stebėjusi orlaivį, o skrydį pasmerkė kaip „atvirai išpūstą“.
„JAV remarkose iškraipomi teisės principai, jomis visuomenėje keliama sumaištis ir klaidinama tarptautinė bendruomenė“, – pareiškė Kinijos rytų teatro karinių oro pajėgų atstovas pulkininkas Cao Junas.
Pekinas „mobilizavo karinio jūrų laivyno ir karines oro pajėgas, kad stebėtų ir saugotų JAV orlaivio trajektoriją, veiksmingai sureaguodamas į skrydį ir imdamasis tinkamų priemonių“, – pridūrė Cao Junas.
Pirmesnio rugsėjį įvykdyto JAV orlaivio „P-8A Poseidon“ skrydžio metu lėktuvą sekė Kinijos kariniai lėktuvai.
Jungtinės Valstijos yra svarbiausias Taivano partneris saugumo srityje, tačiau, kaip ir daugelis kitų šalių, jokių oficialių diplomatinių santykių su Taipėjumi nepalaiko.