Vokietija Afganistanui grąžino II-ojo amžiaus paminklo dalį.
Aštuonių figūrų aukštis – maždaug 30 centimetrų. Pasak Afganistano užsienio reikalų ministro, veidai, pasukti į kairę, simbolizuoja žmones, stebinčius Budą savo soste Gandharos karalystėje, kuri driekėsi per dalį Afganistano ir Pakistano.
II-ajame amžiuje iš klinties pagamintas kūrinys mena turtingus laikus teritorijoje, kuri dabar vadinasi Afganistanu.
Tris dešimtmečius šalį kamuoja neramumai, po sovietų armijos išvedimo X-ajame praeito amžiaus dešimtmetyje prasidėjo pilietinis karas.
„Galiu pasakyti, kad 70 procentų istorinių vertybių, kurios buvo registruotos Nacionaliniame muziejuje, pagrobtos per pilietinį karą. Tai reiškia, kad vien iš Afganistano nacionalinio muziejaus pavogta daugiau nei 70 tūkstančių kūrinių“, – sako Afganistano nacionalinio muziejaus direktorius Omara Khan Massoudi.
Pasak direktoriaus, daugiausiai pavogtų turtų atsidūrė Europoje, Jungtinėse Valstijose ir Japonijoje. Apie 20 kūrinių, dabar esančių Britų muziejuje Londone, bus grąžinta jau šiemet.
„Tikiu, kad ateityje atgausime ir kitas vertybes. Tai gerų santykių su kitais muziejais rezultatas“, – tvirtina muziejaus direktorius.
Afganistanas gerai sutaria ir su UNESCO bei Interpolu. Nuo 2007-ųjų į Afganistaną grįžo daugiau nei 8 tūkstančiai kūrinių, iš jų – V-ojo amžiaus medinė Budos statula.