24 metų JAV armijos eilinis, kuriam gresia laisvės atėmimas iki gyvos galvos dėl numanomo dokumentų nutekinimo vyriausybių paslaptis viešinančiam "WikiLeaks", prisipažino iš pradžių galvojęs apie savižudybę, kai buvo laikomas "narve" Kuveite 2010 metais.
Karys sakė teismui "pradėjęs byrėti" tuojau po to, kai buvo suimtas Irake 2010 metų gegužę. Po trumpo kalinimo Kuveite jis buvo perkeltas į Kvantiko karinę bazę Virdžinijoje, kur buvo laikomas pastaruosius devynis mėnesius.
Vėliau ketvirtadienį karinė teisėja Denise Lind sakė, kad B.Manningas potencialiai galėtų padaryti kaltės pripažinimo pareiškimą mainais į švelnesnius kaltinimus ir išvengti galimybės būti nuteistam dėl "pagalbos priešui", už kurią numatomas laisvės atėmimas iki gyvos galvos.
Tačiau šiame sprendime daugiausiai dėmesio skiriama B.Manningo pasiūlymo formuluotei ir jis nelaikomas oficialiu jo prisipažinimo oficialiu priėmimu, nors tai gali būti padaryta per vėlesnius posėdžius.
Duodamas parodymus penkias valandas, B.Manningas retkarčiais pajuokaudavo, ramiai pasakodamas apie griežtus suvaržymus ir monotoniją, su kuria susidūrė ikiteisminiame arešte Kuveite ir Kvantike.
B.Manningas reikalauja, kad jo byla būtų nutraukta dėl esą netinkamo elgesio su juo Kvantiko kariniame kalėjime, kur karys buvo laikomas izoliuotas, nuolat sergėjant, kad nenusižudytų, nors prieš tokias sąlygas pasisakė jo psichiatrai.
Paaugliškos išvaizdos karys prisiminė, kaip jis buvo verčiamas stovėti išsitempęs pagal komandą "ramiai" nuogas kalėjimo kameroje, taip pat sulaukdavo pikto atsako, kai protestuodavo dėl kalinimo režimo.
"Jeigu man reikėdavo tualetinio popieriaus, turėdavau stovėti išsitempęs ir šaukti "Areštantas Manningas prašo tualetinio popieriaus!" - sakė jis.
B.Manningui, įsivėlusiam į didžiausią slaptos informacijos paviešinimo skandalą per JAV istoriją, pateikti kaltinimai dėl numanomo duomenų nutekinimo "WikiLeaks", atvedusio į keblią padėtį JAV vyriausybę ir papiktinusio Vašingtono sąjungininkus.
Karys sakė, kad tuojau po įkalinimo Kuveite jam buvo atimta teisė į pokalbius telefonu, ir neilgai trukus jis pradėjo jausti vis didesnę įtampą.
"Pradėjau visiškai byrėti", - skundėsi B.Manningas, dėvintis mėlyną uniformą ir akinius be rėmelių.
Prieš savo perkėlimą į Kvantiką 2010 metų liepą B.Manningas sakė, kad JAV karinio kalėjimo Kuveite prižiūrėtojai dažnai atlikdavo kratas jo kameroje ir išmėtydavo jo daiktus.
B.Manningas teigė greitai pradėjęs galvoti apie savižudybę ir pasipasakojo apie tai psichiatrams, kurie vėliau išrašė jam vaistų.
"Aš tikrai galvojau apie tai keletą kartų, - sakė jis. - Beveik visiškai pasidaviau. Mano pasaulis tiesiog susitraukė."
Tačiau Kvantike B.Manningas įstengdavo susitvardyti ir nebejautė nevilties, kokia jį buvo apėmusi Kuveite.
Bet karys aiškino jautėsi nusivylęs, kai prašymai atšaukti nuolatinį stebėjimą, kad jis nenusižudytų, buvo atmesti. Jis padarė išvadą, kad apeliuoti "beprasmiška".
Prastai matantis B.Manningas skundėsi, kad iš jo buvo atimti akiniai ir kad jis būdavo priverstas reikalauti tualetinio popieriaus. Jis būdavo verčiamas naktimis nusivilkti apatinius drabužius ir miegoti ant nepatogaus čiužinio, pritaikyto kaliniams, kurie laikomi ketinančiais nusižudyti.
Per posėdį Fort Mide Merilando valstijoje į šiaurę nuo Vašingtono B.Manningas buvo paprašytas išeiti iš kaltinamųjų suolo ir atsistoti prie savo ankštos kameros Kvantiko kalėjime kontūro, nubraižyto ant teismo salės grindų.
Karys papasakojo apie savo 1,8 metro pločio ir 2,4 ilgio kamerą ir buvo paprašytas apsivilkti sunkų "savižudžio švarką", panašų į tą, kurį jam tekdavo dėvėti naktimis.
Du JAV kariuomenės psichiatrai anksčiau sakė teismui, kad kalėjime nustatytos griežtos sąlygos yra nebūtinos, kad jos buvo taikomos neįprastai ilgai ir prieš jų profesionalias rekomendacijas.