Analitikai pastebėjo Pekino nepasitenkinimo ženklų laiške, kurį Xi Jinpingas praėjusią savaitę nusiuntė Kim Jong Unui. Jame Kinijos prezidentas dėkoja Šiaurės Korėjos lyderiui už sveikinimus 75-ųjų komunistinės Kinijos įkūrimo metinių proga. Tiesa, jo laiške nėra tradicinės formuluotės, kad Šiaurės Korėja yra „draugiška [Kinijos] kaimynė“.

Po to, kai užsienio žvalgyba pranešė apie daugiau nei 12 tūkst. Šiaurės Korėjos kareivių, išsiųstų į Rusiją kariauti prieš Ukrainą, Pekino nuogąstavimai dėl jo kaimynės glaudžių karinių ryšių su Rusija sustiprėjo. Kinijai tai yra „ženkli partnerystės eskalacija, galinti destabilizuoti trapią jėgų pusiausvyrą Korėjos pusiasalyje“, – skelbia „Financial Times“.

„Šiaurės Korėjos pajėgų dislokavimas – tai dramatiškas žingsnis, ir Kinijai jis visai nepatinka“, – mano Šiaurės Korėjos ekspertas Andrejus Lankovas, dirbantis Seule įsikūrusiame Kookmin universitete.

Glaudesni Rusijos ir Šiaurės Korėjos ryšiai gali paskatinti Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), Japoniją ir Pietų Korėją stiprinti savo karinę sąjungą Rytų Azijoje. O Pekinas nori bet kokia kaina išvengti Šaltojo karo pradžios pasikartojimo, kai SSRS, Šiaurės Korėja ir Kinija suformavo šiaurės trikampį kaip atsaką pietų trikampiui (Pietų Korėja, Japonija ir JAV), teigiama straipsnyje.

Be to, Pekinas, anot analitikų, nepatenkintas perspektyva netekti įtakos Šiaurės Korėjai, kurią laiko svarbiausia buferine valstybe prieš JAV remiamą Pietų Korėją. Taip pat Kinija nenori būti įtraukta į karą.

Kaip sakė Šanchajuje gyvenantis tarptautinių santykių dėstytojas Shenas Dingli, Šiaurės Korėjos pajėgos taps teisėtu ukrainiečių taikiniu. Kadangi Šiaurės Korėja ir Kinija yra pasirašiusios gynybos susitarimą, Pekinas teisiškai privalės nusiųsti savo karių į Ukrainą, jeigu ten bus užpulti Šiaurės Korėjos kareiviai.

Xi Jinpingas nerimauja ir dėl to, kad šalis agresorė padeda Šiaurės Korėjai gerinti branduolinį potencialą, nes tai gali paspartinti ginklavimosi varžybas regione, mano analitikai. Vis dėlto ekspertai abejoja, kad Rusija atiduos prioritetą santykiams su Šiaurės Korėja, o ne su Kinija, nes pastarosios parama Kremlius kliaujasi nuo 2022 m. vasario mėnesio.

„Kinija lieka prie vairo, nes juk iš tikrųjų valdo abi šalis. Jeigu Kinija norėtų užbaigti šį, jos nuomone, absurdą, galėtų tai padaryti“, – nurodė A. Lankovas, turėdamas omenyje Pchenjano priklausomybę nuo Kinijos pagalbos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją