Žurnalistams teiraujantis apie pasaulio lyderių reakcijas į V. Zelenskio pristatytą Ukrainos pergalės planą, vienas žiniasklaidos atstovų paklausė V. Zelenskio, ar jam jau teko susitikti su Vengrijos lyderiu.

„Ar jau turėjote galimybę susitikti su Viktoru Orbanu? Jei taip, papasakokite, kaip praėjo šis susitikimas“, – paklausė žurnalistas.

Ukrainos prezidentas šmaikščiai sureagavo į klausimą.

„Dėl Orbano. Mačiau jį tarp kitų lyderių. Mes pasisveikinome. Manau, tai jau yra neblogai“, – su šypsena atsakė V. Zelenskis.

Vengrijos premjeras V. Orbanas atsisako pritarti sankcijų Rusijai pratęsimui nuo 6 iki 36 mėnesių, o tai gali apsunkinti paskolų Ukrainai skyrimą. Jas planuojama grąžinti įšaldyto Rusijos turto sąskaita.

Zelenskis: karininkai iš Šiaurės Korėjos jau treniruoja Rusijos kareivius

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis teigia, kad Šiaurės Korėjos karininkai jau yra laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose ir treniruoja Rusijos kareivius. Jis tai sakė per spaudos konferenciją po Europos Vadovų Tarybos posėdžio, praneša „Ukrinform“ korespondentas.

„Turime mūsų žvalgybos informacijos... Tai tikrai didelė problema. Pirma, Šiaurės Korėjos karininkai jau yra laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose ir treniruoja Rusijos kareivius. Karininkų skaičiaus nežinau. Bet žvalgybos duomenys rodo, kad Rusija tikisi tokio pastiprinimo, nes nespėja mobilizuoti žmonių ir patiria didelių nuostolių mūšio lauke. Ir jis (Putinas) žino, kad visuomenė nusiteikusi prieš mobilizaciją. Todėl jis ieško paramos užsienyje. Ir aš žinau, kad ketinama parengti 10 tūkst. kareivių iš įvairių kariuomenės rūšių: antžeminių, sausumos pajėgų...“ – sakė V. Zelenskis.

Jis patikslino, kad Putinas nori pasitelkti ne tik pėstininkus, bet ir įvairių kariuomenės rūšių specialistus. „Mes žinome, kad Šiaurės Korėja jau ruošia kontingentą kariauti prieš Ukrainą. Tai sakiau Jungtinėse Valstijose. Kalbėjausi su daugeliu lyderių, jog tai jau iš esmės oficialus faktas, patvirtinantis, kad kita šalis įsitraukia į karą ir jos kontingentas kartu su Rusija kariaus prieš Ukrainą. Jūs žinote, kad Iranas jau perdavė Rusijai raketų ir bepiločių orlaivių, bet ne kontingentą. O čia žengiamas toks rimtas žingsnis kare“, – pridūrė prezidentas.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, Ukrainos žvalgybos duomenimis, kai kuriuose Rusijos ginkluotųjų pajėgų daliniuose yra Šiaurės Korėjos piliečių. Jų skaičius – apie 3 tūkst. Šiaurės Korėjos kariškių užfiksuota Briansko ir Kursko srityse, neatmetama, kad jie dalyvaus karo veiksmuose prie Sudžos ir Kursko miestų.

Pristatė Pergalės planą Europos Sąjungai

Ukrainos Prezidentas V. Zelenskis Briuselyje vykstančiame Europos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikime pristatė Pergalės planą.

Kaip praneša „Ukrinform“, valstybės vadovas savo kalboje atskleidė visus penkis Pergalės plano punktus.

Rusija bus priversta eiti diplomatiniu keliu tik tada, kai supras, kad jėga ji nieko nepasieks, o tam ir yra reikalingas Pergalės planas, pabrėžė V. Zelenskis.

Pergalės planą sudaro penki punktai: pirmasis – geopolitinis, antrasis ir trečiasis – kariniai, ketvirtasis – ekonominis, o penktasis – saugumo.

Pirmasis punktas – kvietimas į NATO. Visateisė narystė ateis vėliau, pripažįsta V. Zelenskis, tačiau Vladimiras Putinas turi suprasti, kad jo geopolitiniai skaičiavimai yra klaidingi.

Antrasis punktas, pasak jo, susijęs su gynyba.

Jis pažymėjo, kad yra aiškus ginkluotės, galinčios paremti Ukrainos karių stiprybę, sąrašas. O po įsiveržimo į Kurską tapo akivaizdu, kad V. Putinas neturi pakankamai jėgų išlaikyti savo paties teritoriją, kai spaudimas yra tikrai didelis. Todėl, pasak V. Zelenskio, būtina kuo greičiau ir be apribojimų sukomplektuoti visas brigadas, taip pat sustiprinti oro gynybą.

Trečiasis plano punktas, pasak prezidento, yra atgrasymas.

Kaip sakė V. Zelenskis, Ukraina siūlo savo teritorijoje dislokuoti kompleksinį nebranduolinį strateginį atgrasymo pajėgumą, kurio pakaks apsaugoti šalį nuo bet kokios karinės grėsmės, kylančios iš Rusijos.

Ketvirtasis plano punktas apima strateginį ekonominį potencialą.

Pasak V. Zelenskio, Ukraina siūlo JAV kartu su tam tikrais partneriais, pirmiausia ES, sudaryti specialų susitarimą dėl bendros Ukrainoje esančių ypatingos svarbos išteklių apsaugos – visų pirma urano, titano, ličio, grafito ir kitų strategiškai vertingų išteklių, taip pat bendrų investicijų ir atitinkamo ekonominio potencialo panaudojimo.

Šiame punkte, pabrėžė Ukrainos prezidentas, taip pat numatomas didesnis sankcijų spaudimas agresoriui.

Penktasis punktas, pasak jo, skirtas pokario laikotarpiui.

Ukrainos prezidento teigimu, pasibaigus karui Ukraina turės labiausiai patyrusius karius. V. Zelenskis prognozuoja, kad jei partneriai susitars, dalį Europoje ar kituose žemynuose dislokuotų JAV karinių kontingentų bus galima pakeisti Ukrainos daliniais. „Bet tam, žinoma, mes turime laimėti“, – pabrėžė jis.

„Ukrinform“ primena, kad trečiadienį, spalio 16 dieną, V. Zelenskis Pergalės planą pristatė Ukrainos parlamente – Aukščiausiojoje Radoje.

Scholzas santūriai reaguoja į Zelenskio Pergalės planą

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas santūriai reagavo į Ukrainos prezidento V. Zelenskio Pergalės planą. ES viršūnių susitikime Briuselyje jis pareiškė, kad nėra pasirengęs plane nurodytais punktais nukrypti nuo ligšiolinės savo pozicijos. „Žinote Vokietijos poziciją tais klausimais, apie kuriuos ten kalbama. Ji nesikeis“, – pabrėžė O. Scholzas.

Penkių punktų plane V. Zelenskis, be kita ko, reikalauja greito ir besąlygiško jo šalies pakvietimo į NATO. Tam iki šiol priešinosi JAV ir Vokietija. Be to, Z. Zelenskis nori „perkelti karą į Rusijos teritoriją, kad rusai iš tikrųjų pajustų, kas yra karas“. Ir tai O. Scholzas vertina skeptiškai.

Savo „ne“ sparnuotųjų raketų „Taurus“ tiekimui Vokietijos kancleris argumentuoja tuo, kad Ukraina gali smogti ir taikiniams Maskvoje. Jis atmeta tolesnį taisyklių dėl Vokietijos perduotų ginklų naudojimo prieš Rusijos teritoriją sušvelninimą.

O. Sholzas Briuselyje sakė, kad būtina demonstruoti solidarumą su Ukraina jos gynybinėje kovoje su Rusija. Tačiau čia didžiausias dėmesys turėtų būti teikiamas tam, jog „mes skirtume priemonių, kad Ukraina galėtų gintis pati“. Be to, reikia diskutuoti strateginiais klausimais. „Jūs žinote, kokius sprendimus priėmiau, ir jie nesikeis“, – pažymėjo kancleris.

Zelenskis apie Scholzą: mums reikia jo ilgojo nuotolio ginklų

Kad galėtų įgyvendinti savo Pergalės planą, Ukrainos prezidentas V. Zelenskis siekia įtikinti Vokietijos kanclerį O. Scholzą pakeisti savo kursą. „Mums reikia jo ilgojo nuotolio ginklų. Tai svarbiausia“, – sakė Rusijos užpultos šalies vadovas, turėdamas omenyje sparnuotąsias raketas „Taurus“, kurių iki šiol O. Scholzas nesutiko perduoti Kyjivui. Perduodama raketų, Vokietija, anot V. Zelenskio, paremtų vadinamąjį Ukrainos Pergalės planą, kuriame, be kita ko, teigiama, jog Ukrainai reikia užtektinai ginklų, kad atgrasytų Rusiją nuo tolesnio šalies puolimo.

Savo „ne“ sparnuotųjų raketų „Taurus“ tiekimui Vokietijos kancleris argumentuoja tuo, kad Ukraina gali smogti ir taikiniams Maskvoje. Kartu V. Zelenskis pareiškė nemanąs, kad Vokietija turi teisę spręsti, ar kitų šalių ginklai gali būti naudojami prieš taikinius Rusijoje.

V. Zelenskis kalbėjo, kad ilgojo nuotolio ginklų veiksmingumas pasitvirtino praeityje, pavyzdžiui, per Ukrainos pajėgų atakas prieš rusų taikinius Ukrainos Krymo pusiasalyje. Per jas sunaikinti 23 priešo laivai – buvo panaudoti Ukrainos, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos ginklai.

Turėdamas omenyje savo reikalavimą greitai pakviesti Ukrainą į NATO, V. Zelenskis teigė, kad O. Scholzas „niekada nesakė ne ir niekada taip“. „Taigi vyksta procesas“, – pridūrė jis. Ukrainos pakvietimas į NATO yra V. Zelenskio Pergalės plano dalis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)