„Mes negalime užsimerkti ir sakyti, jog tik Rusija nenori, kad Ukraina įstotų į NATO. Tai netiesa. Aš jums neatskleisiu šių šalių pavadinimų, nes šiandien esu labai suinteresuotas, kad visos šios šalys mus palaikytų. Mums labai nelengva su tokiais kaimynais, todėl dabar mums nereikia jokių rizikų ir diplomatinių konfliktų“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė V. Zelenskis.
Jis pabrėžė, kad Ukraina „jau seniai eina (į NATO), bet atstumas iki NATO nemažėja“.
„Kokios priežastys? Šis klausimas nėra filosofinis, esama konkrečių priežasčių. Ir Rusija, kuri nenori, kad Ukraina būtų NATO narė, ir kai kurios NATO šalys, kurios pritaria Rusijai šiuo klausimu“, – konstatavo V. Zelenskis.
Anot jo, ši informacija gana atvira ir nėra jokių paslapčių šiuo klausimu.
Anksčiau V. Zelenskis pareiškė, kad Kijevas jau 2022 metais sieks sužinoti konkrečius stojimo į Šiaurės Atlanto aljansą terminus.
Pasak prezidento, Ukraina neturi jaustis kaip „neturtinga giminaitė“, ji turi įsitvirtinti kaip „regiono lyderė“, „varomoji pažangos jėga“.
NATO viršūnių susitikime Bukarešte 2008 metais priėmė politinį pareiškimą, kad Ukraina ir Sakartvelas ateityje taps Aljanso nariais, bet nepateikė jiems pasirengimo narystei veiksmų plano.
Delfi primena, kad NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas trečiadienį sušvelnino Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo pareiškimą, kad Ukrainos stojimas į NATO šiuo metu nediskutuojamas.
J. Stoltenbergas Briuselyje pabrėžė, kad ne Rusija sprendžia dėl Ukrainos noro tapti Aljanso nare, o 30 NATO valstybių kartu su Kijevu.
„Kiekvienos Europos šalies teisė yra spręsti dėl savo kelio“, - sakė J. Stoltenbergas. Tai esą yra geležinis NATO principas, kuris įtvirtintas ir 1975 metų Helsinkio baigiamajame akte. Prieš tai NATO vadovas ne kartą akcentavo, kad Rusija „neturi veto teisės“ šiuo klausimu. NATO laikosi savo 2008 metų sprendimo remti Ukrainą ir Gruziją jų kelyje į Aljansą.
Antradienį Maskvoje viešėjęs ir su prezidentu Vladimiru Putinu susitikęs O. Scholzas pareiškė, kad Ukrainos prisijungimo prie NATO „nėra darbotvarkėje“. Jis pabrėžė, kad sprendimas dėl Kijevo narystės greičiausiai nebus priimtas nei per V. Putino, nei per jo paties kadenciją.
Rusijos prezidentas reikalauja NATO garantijų, kad Aljansas nesiplės toliau į rytus.