„Įdėmiai stebime pranešimus apie Ukrainos nacionalinės reformų tarybos Vykdomojo komiteto pirmininko Michailo Saakašvilio sulaikymą. Prezidentas Volodymyras Zelenskis susirūpinęs šiomis naujienomis ir Sakartvele skambančių pareiškimų apie galimą padėties vystymąsi tonu“, – per „Facebook“ parašė V. Zelenskio atstovas spaudai Serhijus Nykyforovas.

„Ukraina prašo Sakartvelo paaiškinimų dėl tokio žingsnio Ukrainos piliečio atžvilgiu visų aplinkybių ir priežasčių“, – pridūrė jis.

Pasak S. Nykyforovo, Ukrainos ambasada Tbilisyje iki šiol nėra gavusi jokios oficialios informacijos apie M. Saakašvilio sulaikymą.

„Tačiau mūsų konsulai jau dirba, kad suteiktų Michailui Saakašviliui visą reikiamą pagalbą“, – pridūrė prezidento atstovas.

Penktadienį ryte, Sakartvelo vietos valdžios rinkimų išvakarėse, per socialinius tinklus pranešė atvykęs į tėvynę. Sakartvelo premjeras Iraklis Garibašvilis savo ruožtu vakare pranešė, kad M. Saakašvilis buvo sulaikytas ir išvežtas į kalėjimą.

M. Saakašvilio sugrįžimas iš Ukrainos didina statymus prieš šeštadienį įvyksiančius vietos rinkimus, laikomus svarbiu išbandymu vis nepopuliaresnei valdančiajai partijai „Sakartvelo svajonė“.

Jis dirbo prezidento poste 2004–2013 metais ir pagarsėjo dėl savo energingų pastangų išrauti Sakartvele išsikerojusią korupciją. Tačiau visuomenei vis didesnį nerimą kėlė M. Saakašvilio autoritariški polinkiai ir kai kada sunkiai prognozuojamas elgesys.

Į valdžią jis atėjo per Rožių revoliucijos demonstracijas, privertusias atsistatydinti buvusį Sovietų Sąjungos užsienio reikalų ministrą Eduardą Ševardnadzę.

M. Saakašvilis iš Sakartvelo išvyko 2013 metais, pasibaigus jo antrai ir paskutinei kadencijai prezidento poste.

Jis persikėlė į Ukrainą ir tapo korupcijos krečiamos pietinės Odesos srities gubernatoriumi. Tapęs Ukrainos piliečiu M. Saakašvilis prarado Sakartvelo pilietybę. Tačiau galiausiai jis susipyko su tuomečiu Ukrainos prezidentu Petro Porošenka, atsistatydino iš pareigų ir prarado Ukrainos pilietybę.

M. Saakašvilis 2017 metais dramatiškai grįžo į Ukrainą, neteisėtai kirtęs sieną, bet vėliau buvo deportuotas į Lenkiją. Kai į valdžią Ukrainoje atėjo P. Porošenkos įpėdinis V. Zelenskis, M. Saakašvilis grįžo į šią šalį ir buvo paskirtas į aukštas pareigas kovai su korupcija.

Pirmadienį M. Saakašvilis socialiniuose tinkluose pranešė įsigijęs lėktuvo bilietą skrydžiui iš Kijevo į Tbilisį spalio 2 dieną, kai Sakartvele vyks vietos valdžios rinkimai. Jis paragino savo šalininkus po balsavimo išeiti į miestų bei kaimų gatves „apginti pergalės“.

Reaguodamas premjeras I. Garibašvilis pareiškė, kad „kai tik M. Saakašvilis įkels koją į mūsų žemę, jis bus suimtas ir pasiųstas į kalėjimą“.

53 metų M. Saakašvilis, didžiausios opozicinės partijos – VNJ – įkūrėjas, ieškomas Sakartvelo valdžios dėl kaltinimų piktnaudžiavimu įgaliojimais. Teismas jį 2018 metais už akių pripažino kaltu pagal du kaltinimus ir skyręs šešerius metus laisvės atėmimo.

Eksprezidentas tvirtina, kad šie kaltinimai politiškai motyvuoti.

Ukrainos užsienio reikalų ministerijos Olehas Nikolenka anksčiau nurodė, kad į ministeriją buvo iškviestas Sakartvelo diplomatinės misijos vadovas, tikintis gauti oficialios informacijos apie M. Saakašvilio sulaikymo aplinkybes.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (27)