Bet net jei Sirijos režimas sutiks su JTO rezoliucija dėl visų apgulčių nuo badaujančių miestų nuėmimo, – tik su tokia sąlyga Sirijos sukilėliai pasirengę dalyvauti derybose, – karas veikiausiai dar ilgai truks, dar daugelis žus, dar daugiau žmonių taps pabėgėliais. Šios derybos tiesiog neturi šansų baigtis taikiu susitarimu, teigia Jamesas Traubas iš leidinio „Foreign Policy“.
„Kadangi ugnies nutraukimas Sirijoje bent teoriškai galėtų pasitarnauti, sutelkiant pastangas laimėti prieš „Islamo valstybę“ (IS), Baracko Obamos administracija dabar turi stiprų motyvą spausti sukilėlius, kad jie priimtų geriausią Basharo al Assado pasiūlymą, net jei jis bus pavergiantis, – mano J. Traubas. – Valdininkai tikina, kad taip nepasielgs. Johnas Kerry ir kiti ryžtingai kartoja formulę, kad B. al Assadas turi pasitraukti, net jei tai įvyktų pereinamojo proceso pabaigoje. Kai kurie iš pagrindinių veikiančių asmenų regione, konkrečiai – Jungtiniai Arabų Emyratai, šiam pasiūlymui pritarė. Kiti, tarp jų ir Saudo Arabija ir Turkija, priešinasi, bet gali persigalvoti.“
„Galbūt tai neturi reikšmės, – rašoma straipsnyje. – B. al Assadas su tokia formule nesutiks, kol kas nėra ženklų, kad Rusija ar Iranas jį priverstų.“
„Blaiviai mąstantis cinikas, nekalbant jau apie realistą, gali pasakyti sukilėliams, kad atėjo laikas imti, ką siūlo, net jei tai nugalėjimas cukraus glajuje, – pabrėžia autorius. – Tačiau tai būtų klaida, ir ne tik iš moralinių pozicijų, bet ir dėl to, kas aišku: IS neįmanoma įveikti be Sirijos sukilėlių prisidėjimo.“
„Yra du labai skirtingi būdai pasiekti sąlygų, būtinų norint paversti sukilėlius didele jėga, kuri gebėtų pasipriešinti IS. Pirmas – kažkokiu būdu pasiekti Ženevos derybų sėkmės, kad B. al Assadas sutiktų dėl taikos visoje šalyje, o rusai nustotų bombarduoti sukilėlius. Aukščiausioji JAV karinė vadovybė jau padarė išvadą, kad teks siųsti į Siriją ir Iraką šimtus kareivių, kurie mokytų, stebėtų ir žvalgytų. Jie palaikys tiek kurdų, tiek arabų sukilėlius Sirijoje, – rašoma straipsnyje. – O kita alternatyva – jei žlugtų B. Obamos administracijos derybos, dėl amerikiečių nacionalinių interesų, ji nuspręs teikti paramą pagrindiniams sukilėliams ir organizuoti paramą iš savo koalicijos partnerių pusės.
Taip ji pademonstruos Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir iraniečiams, kad B. al Assadas neturi ilgalaikių perspektyvų, nes jis nebus net valstybės dalies Vakarų Sirijoje lyderis. Koalicija turėtų sukurti neskraidymo zoną, kad sukilėliai galėtų judėti į Rytus iš Alepo prie IS užgrobto Manbidžo miesto, o paskui į Raką. Tam reikės didelio diplomatinio darbo su Rusija, kuri iki šiol daro Sirijoje, ką nori.“
„Galbūt yra kitas, geresnis būdas. Bet jei kovoje su IS sukilėliai iš tiesų ne kliūtis, o galingas potencialus sąjungininkas, su jais reikia atitinkamai elgtis, – pabrėžia J. Traubas. – Derybų išvakarėse jie parodė kur kas daugiau organizuotumo ir sutarimo nei anksčiau. <...> Būtų nuostabu, jei visi galėtų susirinkti Ženevoje ir susitarto dėl visuotinės gerovės. Bet jai taip neįvyktų, reikia turėti atsarginį planą.“
DELFI primena, kad JAV ir Prancūzija apkaltino Sirijos prezidento Basharo al Assado režimą žlugdant derybas Ženevoje, turinčias užbaigti šalį krečiantį pilietinį karą, kurios buvo sustabdytos likus kelioms valandoms iki ketvirtadienį numatyto valstybių donorių susitikimo.
Jungtinės Tautos paskelbė pertrauką bevaisėse taikos derybose, kai Sirijos vyriausybė pranešė, jog padedant Rusijos aviacijos smūgiams jos pajėgos sudavė skaudų smūgį opozicijai, atkirsdamos vieną svarbų aprūpinimo kelią, vedantį į antrąjį pagal dydį šalies miestą Alepą.
Šios derybos vadinamos iki šiol didžiausiomis diplomatinėmis pastangomis užbaigti jau beveik penkerius metus Sirijoje vykstantį konfliktą, nusinešusį per 260 tūkst. žmonių gyvybių, o pusę šalies gyventojų privertusį palikti savo namus.
Tačiau šis procesas įstrigo nespėjus pasiekti jokios pažangos, kai pagrindinė opozicijos atstovų grupė – Aukštasis derybų komitetas (ADK) - pareiškė negrįšiantis į Ženevą, kol režimas nesutiks nutraukti bombardavimų, įleisti pagalbos kolonas į apsiaustus miestus ir paleisti tūkstančius kalinių.
JT specialusis pasiuntinys Staffanas de Mistura sakė, kad derybos bus atnaujintos vasario 25 dieną, tvirtindamas, kad ši pertrauka „nėra derybų pabaiga arba nesėkmė“, taip pat kviesdamas visus veikėjus dėti didesnes pastangas, kad taikos procesas būtų sėkmingas.
Tuo tarpu Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabiusas apkaltino Damaską ir jo sąjungininkę Maskvą „torpedavus taikos pastangas“ savo puolimu, kuris, anot JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry, įrodo, kad Sirijos vyriausybė nėra rimtai nusiteikusi dalyvauti šiose derybose.
„Besitęsiantis Sirijos režimo pajėgų puolimas opozicijos užimtose teritorijose, kuriam kelią atvėrė Rusijos aviacijos smūgiai ... siunčia akivaizdų signalą apie ketinimą siekti karinio sprendinio, o ne atverti kelią politiniam“, – sakoma J.Kerry pareiškime.
Sirijos pajėgos, padedamos jau kelias dienas taikinius intensyviai bombarduojančios Rusijos aviacijos, trečiadienį atkirto paskutinį aprūpinimo kelią, jungiantį Alepo miestą su Turkijos pasieniu, o šis puolimas tapo itin skaudžiu smūgiu opozicijai.