„Sutartis dėl situacijos Ukrainoje sureguliavimo ir Ukrainos neutraliteto“ parengta 2022 m. kovo 7 d. Būtent tą dieną dokumentas buvo perduotas Ukrainai. Buvo praėję vos 11 dienų nuo invazijos pradžios ir savaitė – nuo tiesioginių derybų tarp Ukrainos ir Rusijos delegacijų Baltarusijoje pradžios.

„Rusija pasiūlė sutartį, kurios vienašalės sąlygos reiškė Kyjivo kapituliaciją. Jeigu Ukrainos valdžia būtų su jomis sutikusi, Ukraina būtų virtusi marionetiniu dariniu, turinčiu fiktyvų neutralų statusą, mažytę bedantę kariuomenę, be NATO valstybių narių apsaugos ir be galimybių susigrąžinti Krymo ar Donbaso kontrolę“, – pažymėjo „Laisvės radijo“ žurnalistai.

Dokumentą sudaro šeši pagrindinės sutarties puslapiai ir keturi puslapiai priedų. 80-čia straipsnių, apimančių įvairias sferas, Rusija reikalavo iš Ukrainos toliau nurodytų nuolaidų:

  • Ukraina turėjo sumažinti savo kariuomenę iki 50 tūkst. žmonių, įskaitant 1 500 karininkų;

  • Ukraina būtų galėjusi turėti tik keturis karo laivus, 55 sraigtasparnius ir 300 tankų;

  • Ukrainai būtų draudžiama kurti, gaminti, pirkti ir savo teritorijoje dislokuoti raketas, kurių skrydžio nuotolis viršija 250 kilometrų. Rusija būtų pasilikusi teisę ateityje drausti Ukrainai „bet kokias kitas ginkluotės rūšis, kuriamas pasitelkiant mokslinius tyrimus“;

  • Ukraina turėjo pripažinti vadinamųjų Donecko ir Luhansko „respublikų“ nepriklausomybę Donecko ir Luhansko sričių administracinių sienų ribose;

  • Ukraina turėjo finansuoti Donbaso infrastruktūros, naikinamos nuo 2014 m., atstatymą;

  • Ukraina ir Vakarai turėjo atšaukti visas sankcijas, įvestas Rusijai nuo 2014-ųjų;

  • rusų kalba Ukrainoje turėjo būti pripažinta valstybine. Taip pat Kyjivas turėjo sugrąžinti visas Maskvos patriarchato Ukrainos stačiatikių bažnyčios nuosavybės teises;

  • Ukraina turėjo „atšaukti ir daugiau neįvesti bet kokių simbolikos, kuri asocijuojasi su pergale prieš nacizmą, draudimų“, t. y. vėl legalizuoti sovietinę ir komunistinę simboliką.

Žiniasklaida gavo pirmosiomis karo dienomis Rusijos Ukrainai perduotą dokumentą

Kaip pažymi „Laisvės radijas“, tai pirmas žinomas dokumentas, kuriame nurodytos Rusijos taikos sutarties sąlygos, parengtas po plataus masto invazijos pradžios. Dokumentą pateikė Ukrainos šaltinis, susipažinęs su 2022 m. pavasarį įvykusiomis derybomis, o Rusijos šaltinis, irgi susipažinęs su derybomis, patvirtino dokumento autentiškumą.

Tolesnėmis savaitėmis šis taikos sutarties projektas buvo koreguojamas keliais etapais, atsižvelgiant į Ukrainos prieštaravimus ir pasiūlymus bei besikeičiančią situaciją fronte. Naujausia žinoma taikos sutarties projekto versija buvo parengta balandžio mėnesio viduryje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (18)