Dar šiemet planuojama paleisti naują modernią technologinę liniją, kuri leis per valandą perdirbti iki vienos tonos plastikinių alaus, gaiviųjų gėrimų ir mineralinio vandens butelių.
„Iki šiol Lietuvoje nebuvo techninių galimybių perdirbti tokį kiekį butelių. Gyventojai jau pratinami rūšiuoti atliekas, tačiau tik dalis specialiuose konteineriuose surinktų plastikinių butelių būdavo išvežami perdirbti į užsienį. Kita dalis atsidurdavo sąvartynuose kartu su buitinėmis atliekomis“, – sakė „PET Recycling“ direktorius Arūnas Baranauskas.
Žada pigesnes paslaugas
Šalia sostinės įsikursianti įmonė į įrangą ketina investuoti apie 4 mln. litų, įrenginius pirks iš vieno didžiausių Vokietijos plastiko perdirbimo įrangos gamintojų „Herbold Meckesheim GmbH“.
Jau šių metų pabaigoje „PET Recycling“ perdirbs spalvotą ir bespalvę vaisvandenių, alaus, mineralinio vandens tarą. Pirmiausia naudoti plastikiniai buteliai bus rūšiuojami pagal spalvas, intensyviai plaunami, pjaustomi iki smulkių PET dribsnių (angl. PET flakes), šie vėl plaunami. Taip paruošti dribsniai bus apie 99,98 proc. švarumo, o dar kartą apdoroti jie bus tinkami maisto PET tarai gaminti.
Iš perdirbtos žaliavos vėl bus galima gaminti butelius arba kitą plastikinę pakuotę, tinkančią maistui laikyti. „Manau, kad butelius perdirbti Lietuvoje bus pigiau nei užsienyje, todėl turėtų sutaupyti ir gėrimų gamintojai, ir vartotojai“, – įsitikinęs A.Baranauskas.
Pratins neišmesti
Kiek per metus Lietuvoje bus perdirbama plastikinių butelių, verslininkai kol kas neprognozuoja. Pirmiausia ketinama perdirbti visą gyventojų surūšiuotą plastikinę tarą. Ateityje dalį PET butelių žadama atsivežti iš sąvartynų, kur turėtų veikti rūšiavimo linijos.
„Galbūt netolimoje ateityje ir gyventojai galės grąžinti PET butelius ir atgauti pinigus. Tai žmones paskatintų, užuot išmetus atliekas į šiukšlių dėžę, atiduoti jas perdirbti“, – palankiai vertina Aplinkos ministerijos iniciatyvą įmonės vadovas.
Daugelis įmonių, gaminančių plastikinę pakuotę ES šalyse, pagal teisės aktus privalo nurodytą dalį surinkto bei perdirbto antrinio PET naudoti gamyboje.