„Paveda generaliniam prokurorui kreiptis į Lietuvos Respublikos Seimą dėl sutikimo leisti patraukti Lietuvos Respublikos Seimo narį Remigijų Žemaitaitį Vilniaus apygardos teismo nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje“, – paskelbė teisėja Nida Vigelienė.

Teisėja sakė, kad teisėjų kolegija priėmė tokią nutartį, kadangi nesant Seimo sutikimo, R. Žemaitaičio baudžiamasis procesas negali būti tęsiamas.

Į Seimą išrinktas R. Žemaitaitis praeitą savaitę prisiekė Seime ir įgijo teisinę neliečiamybę.

Kaip anksčiau teisme sakė prokuroras Justas Laucius, prisiekus Lietuvai ir įgijus imunitetą, nuo to momento bylos nagrinėjimas teisme negalimas, jei Seimas neduos leidimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Kaltinamasis R. Žemaitaitis šiam prašymui neprieštaravo, savo ruožtu teigė, kad teisinės neliečiamybės atsisakys pats.

Neseniai priimtomis pataisomis numatoma, kad tuo atveju, kai pats Seimo narys pritaria, jog jo teisinis imunitetas būtų panaikintas, Seimas tai galėtų padaryti be Statute šiuo metu numatyto įpareigojimo steigti specialiąją tyrimo komisiją.

ELTA primena, kad R. Žemaitaitis teisiamas byloje, kurioje jis kaltinamas neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymu ir viešu pritarimu tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo.

Kol nebus gautas Seimo sprendimas, politiko byla nebus nagrinėjama, joje bus daroma pertrauka, kol bus priimtas sprendimas dėl neliečiamybės.

Šioje byloje kaltinimai 43 metų teisinį išsilavinimą turinčiam politikui grindžiami jo paties įrašais socialiniame tinkle „Facebook“ – būdamas praeitos kadencijos Seimo nariu, R. Žemaitaitis socialiniame tinkle komentuodamas žinią, kad Izraelio pajėgos nugriovė palestiniečių mokyklą, galimai niekino žydų tautybės asmenis, vartojo antisemitinius pasisakymus.

„Pasirodo, be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – IZRAELIS. Vienas su tankais mokyklas griauna, kitas su traktoriais! (…) Po tokių įvykių nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasakymai: Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“, – rašė feisbuke R. Žemaitaitis.

„R. Žemaitaitis, būdamas valstybės politiku, tai yra Seimo nariu, savo įrašais siekė sukelti priešiškumą ir provokavo neapykantą žydų tautybės asmenims“, – yra sakęs prokuroras Justas Laucius.

Anot prokuroro, R. Žemaitaitis, būdamas Seimo nariu per plenarinį posėdį pasakytoje kalboje viešai paskleidė prieš žydų tautybės asmenis nukreiptą antisemitizmo normalizavimo idėją, niekindamas ir skatindamas neapykantą žmonių grupei ir jai priklausantiems asmenims dėl jų tautybės.

Kaip anksčiau skelbė prokuratūra, tuometis Seimo narys R. Žemaitaitis taip pat kaltinamas ir tuo, kad savo įrašuose socialiniame tinkle, paskelbtuose 2023 m. birželio mėn. 13, 14 ir 15 dienomis, viešai šiurkščiai menkino nacistinės Vokietijos Lietuvos teritorijoje įvykdytą žydų genocidą (Holokaustą), tai darydamas užgauliu ir įžeidžiančiu būdu.

R. Žemaitaitis kaltės nepripažįsta.

Į Seimą išrinkto politiko laukia dar viena byla dėl galimo neapykantos kurstymo – Vilniaus policija pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl R. Žemaitaičio raginimų protestuoti prie Vytauto Landsbergio namų Žvėryne.

ELTA primena, kad socialdemokratų taryba pritarė koalicinei sutarčiai su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“. Minėtų trijų politinių jėgų koalicija naujajame Seime turės užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.

Antisemitiniais pareiškimais pagarsėjusio R. Žemaitaičio vedamos partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė ir tarptautinės kritikos. Kritika ir savo pozicija dėl priimto sprendimo išreiškė Vokietijos, Lenkijos ir JAV politikai.

Balandį Konstitucinis Teismas konstatavo, jog tuometis Seimo narys R. Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Po Konstitucinio Teismo nutarimo R. Žemaitaitis pats atsisakė Seimo nario mandato, tačiau rudenį dalyvavo rinkimuose į Seimą ir vėl buvo išrinktas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)