Teiginiai

Du tūkstančiai Holivudo garsenybių ir Europos elito atstovų suklastojo savo skiepijimo įrašus ir vietoj vakcinų gavo fiziologinio tirpalo injekcijas.

Verdiktas

Iš dalies melas. Ispanijos policija 2022 m. tikrai išardė nusikaltėlių tinklą, prekiavusį suklastotais skiepų įrašais. Tačiau tarp 2 200 šia paslauga pasinaudojusių klientų neminimos nei Holivudo žvaigždės, nei Europos elitas, išskyrus vietinės reikšmės Ispanijos garsenybes.

Melo detektoriaus komentaras

2022 m. vykdydama „Operaciją Jenner“, Ispanijos policija tikrai išaiškino nusikalstamą tinklą, kuris už pinigus įtraukdavo asmenis į skiepų registrą, taip suteikdamas suklastotus įrodymus apie COVID-19 skiepus ir tai patvirtinantį QR kodą.

2022 m. vasarį jau buvo žinoma apie 2 200 šio tinklo klientų, tarp kurių buvo buvo ir garsių ispanų – aktoriai, sportininkai bei Ispanijos farmacijos kompanijos „PharmaMar“ prezidentas José María Fernández Sousa-Faro. Jis sumokėjo už suklastotą išrašą apie trečiąją COVID-19 vakcinos dozę.

Nusikaltėlių tinklas, kurio kūrėjai buvo įsikūrę Prancūzijoje, siūlė suklastotus PGR testo rezultatus už maždaug 50 eurų ir suklastotus galimybių pasus už 200 eurų, o turtingesniems klientams už dokumentus, kuriuose buvo nurodyta, kad jie yra visiškai paskiepyti, reikėjo sumokėti iki 1 000 eurų.

Tačiau, praėjus trejiems metams po to, kai Ispanijos policija aptiko nusikaltėlių tinklą, socialiniuose tinkluose pasipylė melagingi pranešimai, kad savo skiepus suklastojo tūkstančiai JAV įžymybių ir Europos elito atstovų.

„Skiepijimo įrašus suklastojo tūkstančiai įžymybių, valdininkų ir Europos elito, kurie vietoj mirtinų mRNR dūrių suleido sau netikras fiziologinio tirpalo injekcijas. Remiantis nauja policijos ataskaita, elitas sumokėjo didžiulę sumą grynųjų, kad būtų pagaminti padirbti pasai ir įrašyti į Nacionalinį skiepų registrą“, – skelbiama vienoduose įrašuose socialiniuose tinkluose.

Platinama melagiena, kad 2200 Holivudo ir Europos garsenybių suklastojo savo COVID-19 skiepus

Melagienų kalvė

Pagrindinis šios naujienos šaltinis – 2025 m. sausį publikuotas melagienų portalo „The People’s Voice“ straipsnis. Nepriklausomi žiniasklaidos vertintojai interneto svetainę „The People’s Voice“ vertina kaip žemiausio patikimumo informavimo priemonę.

Puslapis po kiekvienu publikuotu tekstu uždeda varnelę „Fact checked by The People’s Voice Community“, bandydamas savo skelbiamą informaciją pateikti kaip faktų tikrintojų darbą. Tačiau ši varnelė nieko nereiškia ir puslapis nepriklauso jokioms faktų tikrintojų organizacijoms bei nesilaiko faktų tikrinimo standartų.

Straipsnyje trejų metų senumo naujiena ne tik pristatoma kaip nauja, bet ir išpučiama. Melagingai teigiama, kad tarp nusikaltėlių tinklo klientų buvo Holivudo žvaigždės bei Europos elitas. Be to, klaidingai teigiama, kad vietoj tikrų COVID-19 vakcinų klientai esą gavo fiziologinio tirpalo.

Tačiau po Ispanijos policijos atlikto tyrimo paaiškėjo tik tiek, kad tarp įtariamų klastočių pirkėjų buvo vietinės reikšmės Ispanijos garsenybės: aktoriai Verónica Échegui ir Álexas García, realybės šou dalyvis Abrahamas García, dainininkai Omaras Montesas ir Ana María Cameno.

Be to, Ispanijos policija nieko nemini apie tai, kad suklastotų skiepų įrašų pageidavę klientai būtų turėję leistis fiziologinį tirpalą.

„Poynter“ instituto analizė parodė, kad 2017 ir 2018 m. Tarptautinio faktų tikrinimo tinklo (IFCN) akredituoti faktų tikrintojai „The People’s Voice“ skleidžiamą melą paneigė daugiau nei 80 kartų

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją