Teiginiai
Didžiojoje Britanijoje aplinkosaugos aktyvistai sugadino Karolio III portretą.
Verdiktas
Iš dalies melas. Nors gyvūnų teisių aktyvistai ir apklijavo visuomenei eksponuojamą karaliaus Karolio II portretą animacinio filmuko herojaus atvaizdu bei užrašu, tačiau jokia žala unikaliam portretui nebuvo padaryta, jis nebuvo suniokotas ar sugadintas.
Melo detektoriaus komentaras
Socialinė grupė „Animal Rising“ pati pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip kampanijos dalyviai ant karaliaus Karolio III galvos portrete klijuoja veikėjo, vardu Wallace, iš komedijos „Wallace and Gromit“ paveikslėlį. Tokio veiksmo imtąsi siekiant pabrėžti tyrimą, kurio metu, anot „Animal Rising“, buvo nustatyti plačiai paplitę gyvulininkystės taisyklių pažeidimai ūkiuose, kuriuos palaiko Karališkoji žiauraus elgesio su gyvūnais prevencijos draugija (RSPCA). Ant „pakoreguoto“ portreto, kuriame karaliaus galvos vietoje buvo priklijuotas Wallace’o atvaizdas ir pridėtas ir įrašas: „Jokio sūrio, Gromitai. Pažiūrėkite į visą šį žiaurumą RSPCA ūkiuose!“ (čia).
Londono „Philip Mold“ meno galerija, kuri paveikslą visuomenei demonstravo nemokamai, teigė, kad incidentas greitai baigėsi ir meno kūriniui nebuvo padaryta jokios žalos (čia).
Metropoliteno policija nurodė, kad ji nebuvo iškviesta, tačiau reaguodami į filmuotą medžiagą socialinėje žiniasklaidoje pareigūnai apsilankė galerijoje pasiteirauti apie įvykį. „Su renginio vietos darbuotojais buvo pasikalbėta. Jie patvirtino, kad nei paveikslui, nei jį dengusiam stiklui nebuvo padaryta jokios žalos“, - sakoma Metropoliteno policijos pranešime (čia).
Socialinis judėjimas „Animal Rising“, kuris savo interneto svetainėje išdėstė tokios akcijos tikslus (čia), pabrėžė, kad klijuojant plakatus buvo naudojamas tik vanduo, todėl jie yra lengvai nuimami ir nepadarė jokios žalos.
„Kadangi karalius Karolis III yra toks didelis Wallace’o ir Gromito gerbėjas, negalėjome sugalvoti geresnio būdo, kaip atkreipti jo dėmesį į siaubingas scenas RSPCA ūkiuose! Nors tikimės, kad Jo Didenybei tai juokinga, taip pat raginame jį rimtai persvarstyti, ar jis nori būti susijęs su siaubingomis kančiomis ūkiuose, kuriuos palaiko RSPCA“, - akcijos tikslą komentavo vienas iš jos dalyvių Danielis Juniperis (čia).
Paveikslas sulaukė didelio visuomenės dėmesio, kai karalius Karolis III praėjusį mėnesį jį pristatė Bakingamo rūmuose. Ryškioje portrete jis pavaizduotas vilkintis Velso gvardijos (pulko, kurio pulkininku buvo beveik 50 metų) uniformą su kardu rankoje ir drugeliu ant peties. Dailininkas Jonathanas Yeo įtraukė drugelio atvaizdą, simbolizuojantį metamorfozę ir atgimimą bei karaliaus paramą aplinkosaugos tikslams.
J. Yeo yra laikomas vienu žymiausių pasaulio portretų menininkų ir socialiniuose tinkluose juokavo , kad atvaizdas „įžiebė milijoną memų“, kai buvo atskleistas. Paveikslas buvo nupieštas keturiais seansais, pradedant 2021 m. birželio mėn. Highgrove House (kai Charlesas buvo Velso princas), o baigiant seansu Clarence House 2023 m. lapkritį, kai jis buvo karalius (čia)