Teiginiai
Ispanijos mieste Valensijoje moterį sulaikė pareigūnai, nes jos namuose apsigyvenę imigrantai skvoteriai iškvietė policiją.
Verdiktas
Iš dalies melas. Tiesa, kad moteriai priklausančiame name apsigyveno skvoteriai. Jie ten gyveno dvejus metus, o po Valensijos potvynių Eva nusprendė sugrįžti į tėvų namus. Skvoteriai iškvietė moteriai civilinę gvardiją, tačiau pareigūnai, nors ir nesulaikė moters, išmetė ją iš jos tėvų namų.
Ispanijos žiniasklaida nepateikė konkrečių įrodymų, kad skvoteriai būtų imigrantai, nors internautai kurstė tokias spėliones. Vienintelė užuomina apie galimą skvoterių tapatybę pasirodė tada, kai „TardeAR“ žurnalistas ėmė interviu su skvotere, kuri prisistatė Ipti vardu. Tai islamiškos kilmės vardas, bet be šio vardo daugiau nieko nežinoma apie skvoterių tapatybę.
Melo detektoriaus komentaras
„Ispanijoje buvo sulaikyta moteris, kuri bandė grįžti į savo namus, kuriuos užgrobė migrantai. Jie pasibeldė į duris, sumušė mus, sulaikė ir grąžino migrantus į mano namus, sakė ji žurnalistams“, – teigiama identiškose socialinių tinklų žinutėse.
Internautai dalijasi vaizdo įrašo iškarpa iš ispaniškos televizijos laidos „TardeAR“, kurioje namo bandžiusi grįžti Eva nupasakojo savo situacija (čia).
Evos tėvų namas buvo dvejus metus užimtas skvoterių (žmonių, kurie neteisėtai užima svetimą gyvenamąjį plotą) šeimos – žmonos, vyro ir keturių vaikų. Prasidėjus potvyniams Valensijoje, skvoteriai išvyko ieškoti saugesnės vietos. Kitą dieną Eva nuėjo apsižiūrėti tėvų namą ir rado atviras duris. Kaip ji pasakojo „TardeAR“ žurnalistui, ji nusprendė ten įsikurti, nes savo namuose neturėjo nei elektros, nei vandens (čia).
Pagal jos įvykių versiją, spalio 29 d. ji įėjo į namą, o po trijų dienų, lapkričio 1 d., sugrįžo skvoteriai ir, pamatę, kad Eva viduje, nutarė iškviesti civilinę gvardiją. Socialiniuose tinkluose pranešta, kad atvykę pareigūnai moterį suėmė.
Kaip skelbia Ispanijos faktų tikrintojai „Maldita.es“, Valensijos civilinės gvardijos pareigūnai nesulaikė Evos. Anot pareigūnų, name neteisėtai apsigyvenę žmonės iškvietė pareigūnus. Pareigūnai kalbėjosi su kaimynais, kurie patvirtino, kad name gyveno šeima, kuri augino nepilnamečius vaikus, o spalio 29 d. paliko namus dėl potvynio.
Civilinės gvardijos pareigūnai bandė susitikti su namo paveldėtoja Eva, tačiau ji neatidarė durų. Jie priduria, kad kadangi buvo nustatyta skvoterių šeimynos gyvenamoji vieta, pareigūnai įsilaužė į namus ir iškeldino Evą (čia).
Ispanijos žiniasklaida nepateikė konkrečių įrodymų, kad skvoteriai yra imigrantai. Vienintelė užuomina apie galimą skvoterių tapatybę pasirodė per interviu su „TardeAR“ žurnalistu. Interviu davusi skvoterė žurnalistui prisistatė Ipti vardu. Tai islamiškos kilmės vardas (čia), tačiau skvoterių tapatybė lieka nepatvirtinta, nes apie šeimą nieko nežinoma.
Ispanijoje skvotinimas išlieka sudėtinga problema. Nors įsilaužimas į nekilnojamąjį turtą yra neteisėtas, bet jeigu skvoteriai užima nekilnojamąjį turtą ilgesnį laiką, jie gali įgyti teisę pasilikti, ypač jei nekilnojamojo turto savininkas nesiima skubių veiksmų juos iškeldinti. Ispanijos teisinė sistema paprastai yra palankesnė skvoteriams, todėl nekilnojamojo turto savininkai turi pereiti ilgą teisinį procesą, kuris gali užtrukti mėnesius ar net metus (čia).
Šaltiniai
La historia del niño de tres años que barre Paiporta - TardeAR
okupas en la Dana, detenida por okupar su propia casa y otros casos
Qué sabemos de la supuesta detención de esta mujer por „okupar“ su propia casa - Maldita.es - Periodismo para que no te la cuelen
Protecting your property: Essential guide to squatting in Spain | Generali Expatriates