„Facebook“ patalpintoje žinutėje, kuria pasidalino beveik 300 žmonių ir beveik 400 paspaudė patiktukus, tvirtinama, esą „QR kodai buvo sugalvoti dar viduramžiais“, „QR antspaudas <...> buvo dedamas ant žmogaus kūno“, o jo neturėję – sodinami ant kuolo. Žinutė iliustruota galimybių paso QR kodo nuotrauka ir dar dvejomis simbolių fotografijomis.
Viršutiniame dešiniajame kampe esantis simbolis įvardytas teisingai, tai – Krymo chano Mengeli Girėjaus antspaudas. Skliausteliuose įrašyta chano gimimo (1445 m.) ir mirties (1515 m.) datos.
Tačiau apatiniame dešiniajame kampe vaizduojamas simbolis paaiškintas klaidingai. Tai nėra QR antspaudas 1381 m. naudotas žmonėms žymėti.
Dokumento data žinutėje nurodyta teisingai. Tai – 1381 m. Aukso ordos chano Tochtamyšo suteikto jarlyko fragmentas, seniausias išlikęs tokio tipo dokumentas, su chano antspaudu. Jarlykas, kaip straipsnyje „Aukso ordos įtaka ankstyvosioms LDK monetoms 1380–1400 m.“ aiškina jo autorius Žilvinas Maigys, tai „chano įsakomasis raštas, vyresniojo raštas jaunesniam (mong.), kuriuo suteikiamos teisės chano vardu valdyti tam tikrą teritoriją arba suteikiamos religinės privilegijos bažnyčiai (nerenkami mokesčiai).“ Aukso ordos chanas tokius jarlykus suteikdavo Rusios ir LDK kunigaikščiams. 1381 m. chano Tochtamyšo įsaką yra gavęs LDK kunigaikštis Jogaila (nuotraukoje vaizduojamas ne šis jarlykas. Jogailai skirtas įsakas nėra išlikęs), antrą tokį jarlyką Jogaila gavo 1393 m.
„Facebook“ pasidalintoje žinutėje taip pat neteisingai aiškinama QR kodo reikšmė. QR kodas buvo sukurtas 1994 m., o ne viduramžiais. Šį dviejų dimensijų brūkšninį kodą Japonijos automobilių pramonei sukūrė korporacija „Denso-Wave“. Netrukus dėl greito iššifravimo laiko ir didesnio talpinamo duomenų kiekio QR kodai pradėti naudoti įvairiose srityse, ne tik automobilių pramonės reikmėms.
Išvados
„Melo detektoriaus“ vertinimu, žinutė, esą QR kodai buvo išrasti viduramžiais, jais buvo žymimi žmonės, o tokio kodo neturėję asmenys sodinami ant kuolo, yra melaginga. Prie žinutės pridėtose nuotraukose vaizduojami Auksinės ordos chanų antspaudai. Vienoje nuotraukoje matomas 1381 m. chano Tochtamyšo suteikto jarlyko (įsako, kuriuo leidžiama valdyti tam tikras teritorijas chano vardu) fragmentas. Su žmonių žymėjimu nuotraukose matomi simboliai nėra susiję.
QR kodas buvo išrastas 1994 m., o ne viduramžiais. Juo nebuvo žymimi žmonės. Šis kodas pirmiausia naudotas automobilių pramonėje, tačiau netrukus imtas taikyti ir kitose srityse.
- Šaltiniai
- QR Code; britannica.com
- ALTIN ORDU HANI TOKTAMIŞ'IN BİK HÂCİ ADLI KİŞİYE VERDİĞİ 1381 TARİHLİ TARHANLIK YARLIĞI; dspace.ankara.edu.tr
- ESKİ TÜRK DEVLET TEŞKİLATINDA "TARHAN" UNVANI VE TARİHİ GELiŞMESİ; okonuz.blogspot.com
- Музей воинской культуры в Самаре; weaponology.mirtesen.ru
- Žilvinas Maigys. Aukso ordos įtaka ankstyvosioms LDK monetoms 1380–1400 m.; academia.edu