Teiginiai
Ukrainoje samdomi aktyvistai dalyvauti protestuose Sakartvele.
Verdiktas
Klastotė. Minimame darbo paieškų portale nėra skelbimo, siūlančio darbą „aktyvistams“. Nėra nei skelbime minimos įmonės, nei įmonės atstovo. Be to, kol Ukrainoje galioja karo padėtis, karinio amžiaus vyrams negalima palikti šalies.
Melo detektoriaus komentaras
Sakartvele tris savaites besitęsiant proeuropietiškiems protestams, socialiniuose tinkluose plinta informacija, neva protestų dalyviai yra pasamdyti ukrainiečiai. Tai esą įrodo skelbimas vienoje iš ukrainietiškų darbo paieškos svetainių.
„Ukrainoje samdomi „aktyvistai“ dalyvauti neramumuose Gruzijoje. Ukrainietiškas analogas“hh.ru“ paskelbė labai įdomų pranešimą. Černigove jie ieško stiprių vaikinų, kurie dalyvautų protestuose Gruzijoje. Jie žada sumokėti 2000 grivinų, apgyvendinimą ir maistą, taip pat nemokamą perėjimą per sieną.
Gruzijos protestų panašumą su įvykiais Maidane jau seniai pastebėjo visi. Dabar įrodymai aiškūs. Visi supranta, kam reikalingi „stiprūs“ vaikinai. Ir taip, įdomu, kad Ukrainoje galioja karinė padėtis, vyrai neįleidžiami į užsienį, bet čia kažkodėl laisvas praėjimas. Kam naudingi visi šie protestai? Klausimas retorinis“, – rašoma viename iš tokių pranešimų socialiniuose tinkluose.
Bandymas diskredituoti pilietinės visuomenės pasipriešinimą valdžiai Sakartvele – tipinis Kremliaus naratyvas, kurį jis kartojo ir Ukrainoje vykstant Maidanui. „Melo detektorius“ jau yra išsamiai aprašęs, kas ir kodėl šiuo metu vyksta Sakartvele ir ko siekia Rusijos režimas (čia).
Tariamame skelbime ieškoma „aktyvistų“. „Darbuotojų“ pilnai darbo dienai nuo lapkričio 30 d. ieškoma Ukrainos mieste Černihive. Už darbą siūloma po 2000 grivinų už pamainą. Gana neįprasta, kad skelbime minimas atlygis ir eurais, nes kituose darbo skelbimuose svetainėje atlyginimai nurodomi tik grivinomis.
„Ieškome stiprių vaikinų fiziniam darbui. Darbas apima dalyvavimą protestuose gatvėse. Veiksmas vyksta Sakartvele, padedant kartvelams ginti savo laisvę. Privalumai: kovinė patirtis, patirtis gatvės protestuose, kovos menų išmanymas“, – rašoma skelbime, kuris plačiai paplito ir prokremliškose žiniasklaidos priemonėse.
„Aktyvistams“ siūlomos trys savaitės darbo be poilsio, už kiekvieną dieną mokant po 35 eurus, padengiant maitinimo ir apgyvendinimo išlaidas. Taip pat žadama, kad nekils problemų kertant sieną.
Įdomu tai, kad skelbime įmonės sritis nurodoma kaip „statybos pramonė, medienos apdirbimas; 10–50 darbuotojų“. Pagal šį aprašymą svetainėje galima rasti tikrą įmonę „Jareško“.
Šį skelbimą patikrinę Ukrainos faktų tikrintojai „StopFake“ (čia) mano, kad „aktyvistų“ skelbimas buvo sufabrikuotas pasinaudojant tikru skelbimu, kuriuo įmonė „Jareško“ lapkričio pabaigoje ieškojo sargo (archyvuotas skelbimas). Skelbime paprasčiausiai pakeista skelbimo data, įmonės pavadinimas, atstovas, siūlomas atlygis ir darbo aprašymas.
Galiausiai, kol Ukrainoje galioja karo padėtis, įstatymai griežtai reglamentuoja vyrų nuo 18 iki 60 metų amžiaus galimybę išvykti iš šalies. Sieną kirsti numatytos įvairios išimtys (tam tikroms profesijoms, negalioms, šeiminėms aplinkybėms), tačiau nė viena iš jų (čia) nėra nurodoma „aktyvistų“ darbo skelbime, todėl sunku patikėti, kad skelbime ieškomi vyrai galėtų išvykti iš Ukrainos į Sakartvelą.