Teiginiai

Lietuva Jungtinėse Tautose balsavo prieš rezoliuciją, smerkiančią nacizmą ir ksenofobiją. Tai reiškia, kad Lietuva palaiko nacizmą.

Verdiktas

Manipuliacija. Lietuva nepalaiko nacizmo. Minėtoje rezoliucijoje Lietuva, kaip ir visa Europos Sąjunga, JAV, Jungtinė Karalystė ir kitos šalys, nors ir smerkia nacizmą, balsavo prieš Rusijos inicijuotą rezoliuciją, pažymėdamos, kad šis dokumentas yra dar vienas būdas Rusijai pateisinti Ukrainoje vykdomą agresiją.

Melo detektoriaus komentaras

Lapkričio 11 d. Jungtinėse Tautose surengtas balsavimas dėl Rusijos inicijuotos rezoliucijos „Kova su nacizmo, neonacizmo šlovinimu ir kita praktika, kuri prisideda prie šiuolaikinių rasizmo, rasinės diskriminacijos, ksenofobijos ir susijusių netolerancijos formų skatinimo“ projekto (čia).

Lietuva, kaip ir visos Europos Sąjungos šalys, JAV bei Jungtinė Karalystė, balsavo prieš rezoliuciją. Lietuvoje ši naujiena pasklido melagingai teigiant, kad balsavimas prieš rezoliuciją reiškia, jog Lietuva palaiko nacizmą ir ksenofobiją.

Klaidingas įrašas

Tačiau ir ES, ir JAV yra pateikusios paaiškinimus, kodėl nepalaikė rezoliucijos. Štai ES savo pareiškime prieš įvykstant balsavimui akcentavo, kad Bendrija „griežtai pasisako prieš visų formų antisemitizmą“, taip pat rasizmą, rasinę diskriminaciją, ksenofobiją, neonacizmą, o „kova su šiuolaikinėmis ekstremistinių ir totalitarinių ideologijų formomis <...> yra ir išlieka pagrindinis [ES] prioritetas“ (čia).

Tuo metu šią rezoliuciją ES vadina: „menkai pridengtu Rusijos Federacijos bandymu propaguoti savo iškreiptą istorijos versiją, prisidengiant kova su neonacizmu“.

„Svarbu prisiminti, kad daugeliui Europos šalių Antrojo pasaulinio karo pabaiga atnešė ne laisvę, o tolesnę okupaciją ir išnaudojimą, dar daugiau represijų ir kitų totalitarinių režimų nusikaltimų žmoniškumui“, – toliau savo sprendimą balsuoti prieš aiškino ES.

JAV, aiškindamos savo sprendimą nepalaikyti rezoliucijos, taip pat pažymi „kategoriškai smerkiančios nacizmo šlovinimą ir visų formų smurtinį ekstremizmą, antisemitizmą, islamofobiją, rasizmą, ksenofobiją, diskriminaciją ir su tuo susijusią netoleranciją“ (čia).

O šią rezoliuciją JAV, kaip ir ES, laiko eiline Rusijos manipuliacija.

„Ši rezoliucija yra akivaizdus pavyzdys, kaip Rusija siekia savo šiuolaikinių geopolitinių tikslų, remdamasi Holokaustu ir Antruoju pasauliniu karu, kad apšmeižtų šalis, kurios pagrįstai atsisako švęsti Sovietų Sąjungos brutalaus dominavimo metus.

Tai dar akivaizdžiau dabar, kai Rusija siekia melagingu kaltinimu nacizmu pateisinti savo nesąžiningą tebesitęsiantį žiaurumą prieš Ukrainos žmones. <...> Ši rezoliucija yra gėdingas politinis triukas. Tai menkai pridengtos pastangos pateisinti Rusijos agresijos karą prieš Ukrainą“, – pažymi JAV.

„Melo detektorius“ kreipėsi į Lietuvos Užsienio reikalų ministeriją, prašydamas platesnio komentaro apie nepalaikytą rezoliucijos projektą.

Projekto nepalaikė ne tik ES, bet ir jai nepriklausančios šalys: Australija, Albanija, Kanada, Sakartvelas, Japonija, Juodkalnija, Pietų Korėja, Šiaurės Makedonija, Moldova, Ukraina, Norvegija. Norvegijos delegatė pareiškė, kad, nors rezoliucijos tekstu siekiama kovoti su nacizmo šlovinimu, „Rusijos Federacija elgiasi visiškai priešingai“ – ji instrumentalizuoja istoriją, taip projektą paversdama „propagandos priemone“ (čia).

Sena Rusijos giesmė apie nacius Ukrainoje

Dar iki pradėdama plataus masto agresiją Ukrainoje, Rusija nuolat vystė pasakojimą, kuriuo ukrainiečius vaizdavo kaip nacius. Šis melagingas rusų įsitikinimas yra pagrįstas istorinėmis nuoskaudomis, propaganda ir neteisingu įvykių interpretavimu.

Susiedama savo tapatybę su sovietų pergale prieš nacistinę Vokietiją, Rusija vaizduoja save kaip sergėtoją nuo fašizmo. Šiuolaikinius Ukrainos veiksmus, pavyzdžiui, dekomunizacijos pastangas, Rusija bando pristatyti kaip bandymą ištrinti sovietinį palikimą.

Be to, Rusija 2014 m. Maidano revoliuciją taip pat apibūdina kaip „fašistinį perversmą“ ir naudojasi šiais teiginiais siekdama dehumanizuoti ukrainiečius ir pateisinti agresiją (čia), įskaitant 2022 m. vasarį pradėtą pilno masto invaziją.

Melagingais teiginiais apie tai, kad Ukraina yra nacių šalis, Kremlius bando diskredituoti Ukrainą pasaulio akyse ir nuteikti rusus palaikyti karą Ukrainoje (čia), nors įrodymų, patvirtinančių plačiai paplitusią nacistinės ideologijos įtaką Ukrainoje, yra nedaug. „Melo detektorius“ čia jau yra rašęs apie bandymus apšaukti Ukrainą naciais.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)