Teiginiai
Įraše paminėta, kad Antarktidoje esanti piramidė nėra oficialiai pripažinta valstybių ar mokslininkų, nes tokio statinio egzistavimas gali „pakeisti visą mūsų istoriją“.
Verdiktas
Melas. Ši piramidė, kaip ir daugelis kitų kalnų, susikūrė dėl tektoninių plokščių judėjimo ir per milijonus metų buvo paveikta ledynų judėjimo bei erozijos procesų, kurie suteikė kalno viršūnei piramidės formą.
Melo detektoriaus komentaras
Kalnai Antarktidos žemyne pradėjo formuotis prieš šimtus milijonų metų dėka lėtų ir laipsniškų geologinių procesų. Vienas iš jų, tai tektoninių plokščių judėjimas, kada susidūrimas su kitų žemynų plokštėmis formuoja kalnus ir ugnikalnius.
Piramidės formos kalnas randasi Vakarų Antarktidoje, šalia Elsvorto kalnų (jį atrado 1935 m. per Antarktidą skridęs amerikiečių aviatorius Linkolnas Elsvortas). Verta paminėti, kad tektoninių plokščių judėjimo procesai, suformavę kalnus Antarktidoje, vyko milijonus metų.
Kiti geologiniai procesai, kurie lėmė šią piramidės formą buvo ledynų judėjimas ir erozija. Sniegas arba vanduo per dieną užpildo kalno plyšius, o nakties metu nukritus temperatūrai, vanduo užšąla, išsiplečia ir virsta ledu. Dėl pasikartojančio proceso plyšiai kalne vis didėja kol atsiskiria uolienos gabalai ir šie nukrenta žemyn formuodami kalno pagrindą.
Kai Antarktidos ledynas juda, jis taip pat lygina kalno reljefą ir įdubas. Susidūrus su aukštesniais kalnais, ledyno judėjimas nepasiekia viršūnių ir šios lieka kyšoti virš ledyno. Tokios viršūnės vadinamos nunatakais.
Piramidės formos kalnų viršūnė nėra retas reiškinys. Galima pastebėti, kad tokie kalnai, kaip Materhornas Alpėse ir Alpamajas Andų kalnų grandinėje yra tik keli piramidės formos viršūnių pavyzdžiai.
- Šaltiniai
- The Truth About The Mysterious "Pyramid" Discovered In Antarctica
- New Pyramid in Antarctica? Not Quite, Say Geologists
- U.S. Geological Survey and The National Academies; USGS OF-2007-1047, Short Research Paper 069, doi:10.3133/of2007-1047.srp069
- Dalziel, I.W.D., (2007), The Ellsworth Mountains: Critical and Enduringly Enigmatic, in Antarctica: A Keystone in a Changing World – Online Proceedings of the 10th ISAES, edited by A. K. Cooper and C. R. Raymond et al..
- Jordan, T. A., Riley, T. R., & Siddoway, C. S. (2020). The geological history and evolution of West Antarctica. Nature Reviews Earth & Environment, 1(2), 117-133.