Teiginiai

JAV ir Sakartvelas turi panašius „užsienio agentų“ įstatymus.

Verdiktas

Manipuliacija. Sakartvelo užsienio agentų įstatymas iš esmės skiriasi nuo JAV FARA. FARA taikomas asmenims ir organizacijoms, kurios veikia užsienio vyriausybės vardu ir siekia paveikti JAV politiką. Daugelis JAV nevyriausybinių organizacijų (NVO) ir žiniasklaidos priemonių gauna užsienio paramą, tačiau JAV nereikalauja, kad jos užsiregistruotų.

Tuo metu Sakartvelo užsienio agentų įstatymas numato, kad visos nevyriausybinės ir žiniasklaidos organizacijos, kurios gauna daugiau kaip 20 proc. savo lėšų iš užsienio, turi būti pripažintos užsienio įtakos agentais, nepriklausomai nuo jų veiklos pobūdžio ar finansavimo šaltinio.

Melo detektoriaus komentaras

Kai lapkritį Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė paskelbė, kad Sakartvelas iki 2028 metų pabaigos neves derybų dėl narystės Europos Sąjungoje (ES), visoje šalyje kasdien vyksta masiniai protestai. Tad nenuostabu, kad pastarosiomis dienomis socialiniuose tinkluose atsirado daugiau įrašų apie Sakartvelą, įskaitant apie šalies užsienio agentų įstatymą.

Internautai teigia, kad Sakartvelo užsienio agentų įstatymas identiškas JAV FARA įstatymui, bet pastarasis tiek daug dėmesio nesulaukė iš žiniasklaidos priemonių ir niekas jo nevadina „rusišku įstatymu“.

Klaidingas įrašas

JAV FARA įstatymas

Pagal 1938 m. JAV priimtą FARA, reikalaujama, kad fiziniai ir juridiniai asmenys užsiregistruotų JAV Teisingumo departamento puslapyje, jei jie užsiima politine veikla ar kita veikla užsienio vyriausybių ar politinių interesų vardu. Pagal FARA, asmenys ir organizacijos privalo atskleisti savo ryšius su užsienio subjektais ir jų vykdomos veiklos pobūdį, įskaitant lobistinę veiklą, darbą su žiniasklaida ir viešųjų ryšių kampanijas, kuriomis siekiama daryti įtaką JAV politikai ar viešajai nuomonei.

Tačiau JAV FARA nereikalauja registruotis vien dėl to, kad organizacija gauna užsienio finansavimą. Daugelis JAV ne pelno siekiančių grupių ir žiniasklaidos organizacijų gauna užsienio dotacijas ir kitokią paramą, tačiau JAV nereikalauja, kad jos būtų registruojamos kaip užsienio agentai (čia). Tik apie 5 proc. pagal FARA įregistruotų organizacijų yra pelno nesiekiančios organizacijos (čia).

Tačiau FARA registracijos įstatymas ne kartą kaltintas esantis pernelyg platus, nekonkretus ir ne visada įgalinamas pagal įstatymo standartus. Pavyzdžiui, 2017 m. Teisingumo departamentas nurodė „Russia Today“ užsiregistruoti pagal FARA (čia), bet „Al-Jazeera“, nors 2020 m. gavo tokius pat nurodymus (neva vykdo politinę veiklą Kataro vyriausybės vardu), bet dar iki dabar išvengė prievolės užsiregistruoti.

Taip pat JAV Teisingumo departamento puslapyje galima pamatyti, kokiais atvejais pažeidžiamas FARA ir iškeliamos bylos prieš asmenis ir organizacijas, susijusius su pinigų plovimu, sukčiavimu, sankcijų vengimu, lobizmu ir t. t.

Štai 2024 m. rugsėjį Niujorko rytinėje apygardoje buvusiai Niujorko valstijos pareigūnei Lindai Sun pateikti kaltinimai dėl FARA pažeidimų. Įtariama, kad už milijonus dolerių Sun, eidama Niujorko valstijos vykdomųjų rūmų administracijos vadovo pavaduotojos pareigas, veikė Kinijos Liaudies Respublikos (KLR) vyriausybės ir Kinijos komunistų partijos (KKP) vardu. Kaltinamajame akte teigiama, kad Sun, eidama oficialias valstybines pareigas, atstovavo KLR pareigūnų ir KKP atstovų interesams bei ėmėsi priemonių nuslėpti savo ryšius su KLR ir KKP (čia).

Už FARA reikalavimų nesilaikymą gali būti taikomos griežtos bausmės, o internautai teigia, kad nuteistiesiems gresia 250 000 dolerių bauda arba kalėjimas iki 5 metų. Tačiau tokios baudos taikomos jei pažeidimas įvykdytas tyčia arba tai atliko Jungtinių Valstijų valstybės pareigūnas. Už visus kitus FARA pažeidimus gali būti baudžiama civilinio proceso tvarka. Paprastai pažeidėjui gresia šešių mėnesių laisvės atėmimo arba 5 000 JAV dolerių bauda (čia).

Sakartvelo užsienio agentų įstatymas

FARA iš esmės skiriasi nuo Sakartvelo užsienio agentų įstatymo projekto, kurio tikslas visas nevyriausybines ir žiniasklaidos organizacijas, finansuojamas iš užsienio lėšų, pripažinti užsienio įtakos agentais, neatsižvelgiant į jų veiklos pobūdį (čia).

Įstatyme užsienio agentas apibrėžiamas kaip bet kuris nekomercinis juridinis asmuo, kuris gauna daugiau kaip 20 proc. savo lėšų iš „užsienio jėgos“, o tai apima ne tik vyriausybes, bet ir bendroves, fondus ir privačius asmenis (čia). Tuo metu JAV įstatyme užsienio agentas apibrėžiamas kaip bet kuris asmuo (juridinis ar fizinis), kurį kontroliuoja užsienio valdžia arba kuris veikia jos nurodymu ir atstovauja tos valdžios interesus.

JAV Užsienio agentų registracijos įstatymas buvo priimtas siekiant stebėti priešiškų Amerikai valstybių veiklą, bet Sakartvelo vyriausybės užsienio agentų įstatymas įtraukia ir šalies partneres. Nuo 1992 m. Jungtinės Valstijos Sakartvelui skyrė 4,5 mlrd. dolerių užsienio pagalbos, o iš jų 1 mlrd. dolerių sudaro skubi pagalba po 2008 m. Rusijos invazijos (čia).

Įstatymo projekte teigiama, kad neįsiregistravusioms organizacijoms bus skiriama 25 000 larių (apie 9 300 JAV dolerių) bauda. Visos organizacijos, įtrauktos į registrą, turės per 10 dienų pateikti įvairias formas, kuriose būtų nurodytos jų pajamos ir išlaidos. Jų nepateikus būtų skiriama papildoma 10 000 larių (3 700 JAV dolerių) bauda.

Sakartvelo valdžia jau dabar turi visas galimybes matyti NVO ir žiniasklaidos priemonių finansavimą: visos dotacijų sutartys įkeliamos į vyriausybės interneto svetainę, o Finansų ministerija turi prieigą prie organizacijų ataskaitų audito tikslais (čia).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją