Teiginiai
Kalifornijoje, JAV, vyras suimtas už tai, kad balsavimo vietoje per JAV prezidento rinkimus parodė asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Verdiktas
Manipuliacija. Šios istorijos šaltinis yra „The Babylon Bee“. Tai gerai žinoma satyrinė interneto svetainė, kurioje skelbiamos ne faktais pagrįstos naujienos.
Melo detektoriaus komentaras
„LOS ANDŽELAS, Kalifornija – vietos išankstinio balsavimo apygarda buvo trumpam apimta netvarkos, nes vyras buvo areštuotas už parodytą asmens tapatybės dokumentą balsuojant“, – teigiama identiškose socialinių tinklų žinutėse.
Internautai dalinasi ekrano nuotrauka iš interneto svetainės „The Babylon Bee“. Tai itin svarbi detalė, nes „The Babylon Bee“ save pristato taip: „esame geriausia pasaulyje satyros svetainė, visiškai neklystanti dėl savo teisingų teiginių. Rašome satyrą apie krikščioniškus, politinius ir kasdienio gyvenimo dalykus“ (čia). Puslapis skelbia humoristinį, perdėtą ir kartais absurdišką turinį, imituojantį realius pasaulio įvykius.
Taip pat straipsnyje naudojama nuotrauka yra retušuota. „The Babylon Bee“ pasinaudojo viešai prieinama nuotraukų duombaze „Shutterstock“ ir atrado nuotrauką, kurioje policininkas uždeda antrankius vyrui. Nuotraukos aprašymas skamba taip: „verslininkas surakinamas antrankiais ir suimamas prie savo namų“ (čia). „The Babylon Bee“ iškirpo namų foną ir įdėjo nuotrauką su rinkimų apygarda iš JAV.
„Melo detektorius“ jau ne kartą rašė kaip satyrinis turinys tampa įrankiu skleisti klaidingą informaciją. Pavyzdžiui, žmonės rėmėsi „The Bayblon Bee“ informacija, kad „Mattel“ parduoda nėščias lėles Kenus. Tačiau žaislų gamintojas „Mattel“ nepranešė apie naują nėščią lėlę Keną ir jos niekad nepardavinėjo (čia).
„The Babylon Bee“ straipsniai ir jų turinys sąmoningai perdėtas, bet straipsniai sulaukia dėmesio dėl kultūrinių ar politinių realijų.
Tarkime, ir šiuo atveju. Ne visos JAV valstijos reikalauja, kad rinkėjais turėtų asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą prie balsadėžių. 2024 m. spalio mėnesio duomenimis, 35 valstijos reikalavo, kad rinkėjai, norėdami balsuoti rinkimų dieną prie balsadėžių, pateiktų asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Iš šių valstijų 25 reikalavo, kad rinkėjai pateiktų asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą su nuotrauka, o 10 valstijų tik rekomendavo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą su nuotrauka. Likusios 15 valstijų, įskaitant Kaliforniją, nereikalavo, kad rinkėjai, norėdami balsuoti rinkimų dieną prie balsadėžių, pateiktų asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (čia).