Teiginiai

„Apple“ ketina pašalinti „Telegram“ iš „App Store“ ir automatiškai ištrinti ją iš jūsų „iPhone“.

Verdiktas

Melas. Nei „Apple“, nei „Telegram“ dabar ar anksčiau neskelbė, kad iš „App Store“ ar, juo labiau, asmeninių žmonių telefonų, ketinama pašalinti programėlę. Ta pati melaginga informacija sklido ir 2021 m. po to, kai nevyriausybinė organizacija Koalicija už saugesnį internetą „Apple“ pateikė ieškinį dėl to, kad ši nepašalina programėlės, nors turi duomenų, kad joje kurstoma neapykanta.

Melo detektoriaus komentaras

Po to, kai rugpjūčio 24 d. vakarą netoli Paryžiaus esančiame Le Buržė oro uoste buvo sulaikytas programėlės „Telegram“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Pavelas Durovas, socialiniuose tinkluose pasklido abejonių, kas nutiks su jo kūriniu – vartotojų pamėgta programėlė.

Viena iš tokių versijų skelbia, kad „iPhone“ telefonus gaminanti „Apple“ ketina pašalinti programėlę iš „Apple Store“ ir automatiškai ištrinti ją iš vartotojų telefonų. Žinią paskelbę socialinių tinklų vartotojai taip pat pateikė instrukcijas, kaip to išvengti. „Telegram“ paskelbė, kad norėdami to išvengti, taikykite šiuos nustatymus, kad jūsų „Telegram“ programa nebūtų ištrinta“, – rašoma vienoje tokioje žinutėje.

Atliekant atvirkštinę vaizdų paiešką „Melo detektoriui“ pavyko aptikti ankstesnių tos pačios žinutės versijų. Pasirodo, kad tokie patys teiginiai socialiniuose tinkluose plito dar 2021 m., žinutėse vartotojai dalinosi tais pačiais patarimais, kaip „apeiti sistemą“, tačiau jų klausyti nereikėtų.

Klaidinanti žinutė

„Apple“ ir „Telegram“ nei tada, nei anksčiau neskelbė, kad ketinama pašalinti programėlę ar kaip nors kitaip apriboti jos pasiekiamumą. Gandai, greičiausiai, kilo po to, kai 2021 m. Koalicija už saugesnį internetą (čia) „Apple“ pateikė ieškinį už tai, kad ši nepašalino „Telegram“ programėlės iš „Apple Store“ net ir žinodama, kad programėlė naudojama religinei ir rasinei neapykantai skatinti.

Ieškinys pateiktas po to, kai „Apple“, „Google“, „Amazon“ ir kitos bendrovės nutraukė ryšius su „Parler“ programėle dėl to, kad nesugebėjo valdyti programėlės naudotojų sukurto turinio. Manoma, kad programėlė buvo naudojama planuojant ir koordinuojant neteisėtą veiklą Vašingtone, įskaitant JAV Kapitolijaus šturmą (čia ir čia). Tiesa, vėliau „Parler“ programėlė buvo atkurta.

Paryžiuje sulaikius „Telegram“ įkūrėją P. Durovą visiems spėliojant, kas nutiks su programėle, sena melagiena buvo prikelta antram gyvenimui. „Melo detektorius“ primena, kad P. Durovas buvo sulaikytas atliekant baudžiamąjį tyrimą, kuriame nenustatyti asmenys įtariami dėl 12 nusikalstamų veikų. Tarp kaltinimų yra atsisakymas pateikti informaciją įgaliotiems organams, taip pat bendrininkavimas platinant pornografiją, narkotikus bei įsilaužimo į kompiuterius programas. Paties P. Durovo statusas šioje byloje kol kas yra nežinomas (čia).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją