Teiginiai
Paprasti egiptiečiai kerta Palestinos sieną, kad pristatytų vandenį, maistą Gazos ruožo gyventojams.
Verdiktas
Melas. Šis vaizdo įrašas socialiniuose tinkluose pasirodė daugiau nei mėnesiu anksčiau, nei „Hamas“ užpuolė Izraelį ir regione užvirė konfliktas. Internete galima aptikti daug to paties įrašo versijų, kuriose nurodoma, kad šie vaizdai nufilmuoti prie Egipto sienos su Libija, o juose vaizduojami kontrabandininkai iš vienos šalies į kitą gabenantys tabako gaminius.
Melo detektoriaus komentaras
Trumpas, 24 sekundžių trukmės, vaizdo siužetas masiškai išplito socialiniuose tinkluose kaip esą vaizduojantis besąlygišką egiptiečių atjautą ir palaikymą Gazos ruožo gyventojams, kurie prie sienos gabena didžiulius nešulius su maistu ir vandeniu, skirtu palestiniečiams.
„Melo detektorius“ išsklaidė minėtą vaizdo įrašą į atskirus kadrus ir su kai kuriais iš jų atliko atvirkštinę vaizdų paiešką. Tarp paieškos rezultatų galima rasti platformoje „TikTok“ pasidalintą tą patį įrašą, kurio pasidalijimo data – 2023 m. rugpjūčio 31 d. (čia).
Islamistų grupuotė „Hamas“ Izraelį užpuolė tik spalio 7 d., taigi, daugiau nei mėnesiu vėliau, nei internete pasirodė minėtas vaizdo įrašas. Vienoje iš prie įrašo pridėtų grotažymių nurodyta, kad siužetas nufilmuotas prie Al-Salloum Vakarinės Egipto sienos. Sallum – miestelio, esančio Egipte, maždaug 8 km nuo Vakarinės šalies sienos su Libija, pavadinimas. Ši teritorija yra visiškai priešingoje Egipto pusėje, nei Gazos ruožas.
To paties vaizdo įrašo atsiradimo aplinkybes analizavo ir arabų faktų tikrintojai „Misbar“. Rugsėjo 11 d. publikuotame straipsnyje (čia). Pasinaudojus raktažodžių paieška, jiems pavyko aptikti panašų vaizdo įrašą rugsėjo 7 d. patalpintą platformoje „X“. Jame taip pat nurodyta filmavimo vieta – Libijos ir Egipto siena (čia).
Dar vienas panašus reportažas, kuriame vaizduojami žmonės, nešini baltomis kuprinėmis, pasirodė platformoje „Youtube“, kur šalia įrašo nurodyta, jog jame vaizduojami sieną kertantys kontrabandininkai (čia).
Kai kurie komentatoriai šalia įrašų socialiniuose tinkluose nurodė, kad tokiu būdu kontrabandininkai per sieną perneša cigaretes. „Melo detektoriui“ pavyko aptikti 2021 m. portale „Libya Review“ publikuotą straipsnyje, kuriame aptartas vienas atvejis, kai pasieniečiams pavyko sulaikyti 6 sunkvežimius, kuriais iš Libijos į Egiptą bandyta pervežti didelį kiekį tabako. Įvykį iliustruojančioje nuotraukoje užfiksuotos baltos kvadratinės pakuotės, panašios į tas, kurias neša žmonės socialiniuose tinkluose išplatintame vaizdo įraše (čia).