Teiginiai
Paslaptingas laivas prie Ispanijos krantų sukėlė potvynius Valensijoje.
Verdiktas
Melas. Paslaptingas laivas nesukėlė potvynių Ispanijoje. Vaizdo įrašas nufilmuotas ne Valensijoje, o Kanarų salose (Ispanijai priklausančioje teritorijoje). Tai specialus laivas su jėgaine, kuris per pastaruosius kelis mėnesius net nebuvo šalia Valensijos.
Melo detektoriaus komentaras
„Ispanai socialiniuose tinkluose energingai diskutuoja apie paslaptingą laivą, kuris buvo pastebėtas netoli Valensijos likus kelioms dienoms iki smarkios liūties ir potvynio“, – teigiama identiškose socialinių tinklų žinutėse.
Laivą filmavęs asmuo net nurodė, kad kadrus užfiksavo Ispanijos Kanarų salose, Atlanto vandenyne (čia).
Paslaptingojo laivo kilmė
Naudojantis atvirkštine vaizdų paieška, „Melo detektoriui“ pavyko nustatyti vaizdo įraše užfiksuoto laivo kilmę. Tai „Karadeniz Powership Onur Sultan“, priklausantis Turkijos kompanijai „Karpowership“. Įmonei priklauso net keletas panašių laivų, bet „Karadeniz Powership Onur Sultan“ laivą galima atpažinti iš 24 įspūdingų kaminų ir „TikTok“ įraše įžvelgiamo teksto ant laivo (čia).
Papildoma informacija atskleidžia laivo kelionių kryptis per pastaruosius kelis mėnesius. Pagal „ShipAtlas“ duomenis, laivas spalio 2 d. išplaukė iš Kanarų salų ir spalio 13 d., plaukdamas šalia Šiaurės Afrikos, pasiekė Turkijos krantus.
Šie duomenys sutampa su „TikTok“ autoriaus paskelbtu įrašu, kuriame nurodoma, kad laivas rugsėjo 24 d. vakare atvyko į Kanarų salas, o po savaitės išplaukė link Turkijos. Nuo tada laivas prisišvartavo Tuzlos uoste, Turkijoje.
Plaukiojanti elektrinė yra specialiai įrengtas laivas arba barža, kurioje įrengta visiškai integruota elektros gamybos sistema. Elektrinės, kurių galia svyruoja nuo 30 MW iki 470 MW, gali būti pritaikytos pagal kiekvienos priimančios šalies poreikius. Pagal gamintojo teigimus, šios jėgainės yra skirtos veikti naudojant gamtines dujas arba mažai sieros turinčius skystus degalus (čia).
Taigi, plaukiojanti elektrinė iš tiesų gamina elektros energiją, tačiau, priešingai nei teigia kai kurie internautai, ji nesukelia staigių potvynių. Be to, klaidingai teigiama, kad naudojama aukšto dažnio tyrimų sistema „HAARP“, kuri tariamai gali „manipuliuoti orais“. Iš tikrųjų, ši mokslinė programa nėra nei pajėgi, nei skirta tokiems tikslams. „Melo detektorius“ apie šią technologiją rašė čia.
Smarkios liūtys užtvindė didžiąją dalį rytinės ir pietinės Ispanijos. Gyventojų užfiksuotuose ir per Ispanijos televiziją parodytuose vaizduose matyti užlietos gatvės ir pastatai. Pasak žiniasklaidos, kai kuriose Ispanijos vietovėse per vieną dieną iškrito didesnė nei mėnesio lietaus norma ir pareikalavo daugiau nei 200 gyvybių (čia).