Teiginiai
Socialinių tinklų naudotojų teigimu, Nigeryje atrastas naftos telkinys.
Verdiktas
Melas. Nufilmuota trykštanti nafta ne Nigeryje, o Libijoje. Vaizdo įrašas panaudotas melagingoms spekuliacijoms skleisti esą naujai atrastas naftos telkinys kitoms valstybėms, pavyzdžiui, Prancūzijai ar JAV, gali tapti pretekstu įsivelti į konfliktą Nigeryje ir pasisavinti šalies gamtinius išteklius.
Melo detektorius komentaras
Jei pamatysime senesnius šio naudotojo „Tiktok“ įrašus, pamatysite vaizdų iš dykumos, o svarbiausia – iš naftos telkinių. Balandžio 8 d. paskelbtas vaizdo įrašas apie išsiliejusią naftą panašus į originalą.
Įsitikinti, ar tai tikrai Libija padeda kelios nuorodos. Pirma, vaizdo įrašuose galima pamatyti automobilių valstybinius numerius, kurie atitinka Tripolio (Libijos sostinės) registraciją. Taip pat valstybinių numerių dešinėje pusėje arabiškai parašyta Libija (arab. ليبيا) (čia). Atlikus vietovių Awburi ir Acacus paiešką per „Google maps“ matome, kad šios vietovės išties randasi pietvakarių Libijoje, o čia randasi Al-Fil ir Šararos naftos telkiniai (čia).
Žinutės apie naftą Nigeryje pradėjo plisti praėjus kelioms savaitėms po perversmo šioje šalyje. Liepos 26 d. prezidento Mohamedo Bazoumo gvardijos kareiviai nušalino jį nuo pareigų – tai jau trečias perversmas per daugelį metų. Perversmo vadovai teigia norintys užkirsti kelią tolimesnėms ekonominėms ir saugumo problemoms (čia).
Po įvykusio perversmo šiai Vakarų Afrikos valstybei tenka susidoroti ne tik su politine krize, bet ir su skleidžiama dezinformacija. Anot Al-Jazeera, pastebėtas antivakarietiškų ir prorusiškų paskyrų aktyvumas skleidžiant melagingus teiginius apie Nigerį (čia). Neva Prancūzija mėgins įsitraukti į konfliktą, kad paremtų nuverstą Nigerio prezidentą arba Rusijos karinė grupuotė „Wagner“ vykdys operacijas, siekdama palaikyti perversmą sukėlusią valdžią. Taip pat aktyviai platinamas naratyvas esą kitos šalys gali įsitraukti į konfliktą šioje Afrikos valstybėje, kad pavogtų šalies gamtinius išteklius.
Apie su Nigerio perversmu susijusias klaidinančias naujienas „Melo detektorius“ rašė ir anksčiau, kai internete ėmė plisti verkiančio juodaodžio vyro vaizdo įrašas su teiginiais esą tai – nuverstos Nigerio vyriausybės finansų ministras (čia). Internete teigta, kad jis verkia po to, kai perversmo lyderiai vyrui pateikė ultimatumą – atsiskaityti už dingusias lėšas arba būti sušaudytam. Tačiau paaiškėjo, kad vaizdo įrašas buvo nufilmuotas dar 2021 m., o jame – ne finansų ministras, o Nigerio teisingumo ministras Marou Amadou, emocingai sureagavęs į paskyrimą tapti Nigerio ambasadoriumi Etiopijoje.
- Šaltiniai
- „TikTok“ naudotojas userycbrdq1oyl
- Vehicle registration plates of Libya
- Africa's largest petroleum reserve Libya deprived of using oil wealth
- Timeline: What has happened in Niger since the coup?
- Niger becomes hotbed of disinformation after July 26 coup
- Ar vaizdo įraše verkiantis vyras – nuverstos Nigerio vyriausybės finansų ministras, kuriam pagrasinta sušaudymu?