Teiginiai
„Facebook“ paskyros siūlo nusipirkti vairuotojo pažymėjimą be „Regitros“ egzamino.
Verdiktas
Melas. „Facebook“ paskyros, siūlančios „greitai“ ir „lengvai“ įsigyti vairuotojo pažymėjimą, neabejotinai sukurtos apgavikų. Tokias sukčių anketas galima lengvai atpažinti pagal tai, kad jose dažniausiai būna labai mažai įrašų, nuotraukų ir draugų bei nepateikiama asmeninė informacija. Skelbimai dažniausiai apsiriboja lakoniškomis frazėmis, tokiomis kaip „pagalba žmonėms, kurie turi problemų laikant teises“ arba „pagalba žmonėms dėl teisių. Kreiptis a. ž.“
Melo detektoriaus komentaras
„Dėl vairuotojo pažymėjimo paslaugų esame pasiruošę bet kada, tiesiog palikite mums asmeninę žinutę“, – rašoma „Facebook“ anketoje „Autentiškas LT vairuotojo pažymėjimas“.
Siekdamas daugiau sužinoti apie galimybę įsigyti vairuotojo pažymėjimą, „Melo detektorius“ susisiekė su anketos savininku per anoniminę paskyrą. Pirmiausia, asmuo yra paprašomas pasirinkti, kokias transporto priemonių kategorijas norėtų valdyti. Vėliau paskyra netaisyklinga lietuvių kalba atsako: „turite pateikti užsakymą. Visų pirma kainuoja 600€“.
„Regitra“, atsakinga už transporto priemonių registraciją, vairuotojų pažymėjimų išdavimą ir vairavimo egzaminų organizavimą, griežtai neigia, kad galima įsigyti vairuotojo pažymėjimą be egzamino. Pagal galiojančius įstatymus, norint gauti vairuotojo pažymėjimą, būtina išlaikyti tiek teorijos, tiek praktikos egzaminus, kuriuos organizuoja ir prižiūri tik „Regitra“ (čia).
Anot „Regitros“ atstovės spaudai Eglės Bačionytės, pasitaiko scenarijų, kai sukčiai sukuria „Facebook“ anketą, net prisistatydami „Regitros“ darbuotojais, t. y. nurodo įmonę kaip savo darbovietę, o tam, kad pasiektų kuo daugiau žmonių, savo pasiūlymus skelbia įvairiose grupėse.
„Tokias sukčių anketas galima lengvai atpažinti pagal tai, kad jose dažniausiai būna labai mažai įrašų, nuotraukų, draugų, nepateikiama asmeninė informacija. Skelbimai dažniausiai apsiriboja lakoniškomis frazėmis, tokiomis kaip „pagalba žmonėms, kurie turi problemų laikant teises“ arba „pagalba žmonėms dėl teisių. Kreiptis a. ž.“ Aptakios frazės ir nekonkretūs pasiūlymai padeda „užkabinti“ didesnę auditoriją interesantų, o vėliau, pagal situaciją, žmogui pažada padėti ar gauti tai, ko jis nori“, – „Melo detektoriui“ skė „Regitros“ atstovė spaudai Eglė Bačionytė.
Siekiant užkirsti kelią sukčiavimui, „Regitra“ aktyviai bendradarbiauja su Lietuvos policija ir dalijasi informacija bei melagingais skelbimais. Taip pat apie galimas apgavysčių schemas bei būdus abi organizacijos visuomenę periodiškai informuoja socialiniuose tinkluose, kur dažniausiai ir įvyksta neteisėti veiksmai.
„Kaip prevencinė priemonė veikia ir tai, kad vairuotojo pažymėjimo gavimo procese dalyvauja daug skirtingas funkcijas atliekančių žmonių. Asmuo, norėdamas jį įgyti, turi pereiti per keletą įmonės darbuotojų grandžių: dokumentus priimančius ir teorijos egzaminus vykdančius darbuotojus, praktikos egzamino egzaminuotojus bei vairuotojo pažymėjimų išdavimo specialistus. Užsisakant vairuotojo pažymėjimą, visada yra tikrinama asmens tapatybė“ – teigia „Regitros“ atstovė spaudai Eglė Bačionytė.
Gyventojai raginami neatidaryti tokiose paskyrose pateikiamų nuorodų, būti atidžiais ir neatskleisti jautrių saugos ar mokėjimų kortelių duomenų.
Šaltiniai
„Regitros“ atstovė spaudai Eglės Bačionytės komentaras „Melo detektoriui“ 2024 m. lapkričio 22 d.