Teiginiai
JAV priėmė sprendimą pulti Rusiją!
Verdiktas
Melas. Nėra jokių įrodymų, pareiškimų ar kokių nors užuominų, kad JAV galėtų, norėtų ar net jau yra nusprendusi pulti Rusiją. JAV prezidentas Ukrainai tik suteikė leidimą, beje, su apribojimais amerikietiškais ginklais smūgiuoti į Rusijos teritoriją.
Melo detektoriaus komentaras
Socialiniuose tinklų įrašuose, kuriuose teigiama, kad JAV priėmė sprendimą pulti Ukrainą, taip pat pridedama, kad „pralaimėjęs rinkimus, J. Bidenas rizikuoja branduoliniu karu, kad sužlugdytų D. Trumpo mandatą užbaigti karą“. Iš to ir galima suprasti, jog kalbama apie JAV sprendimą leisti Ukrainai naudoti amerikietiškus ginklus smūgiams į Rusijos teritoriją.
Lapkričio 17 d. laikraštis „The New York Times“ pranešė, kad JAV prezidentas Bidenas leido Ukrainai pirmą kartą panaudoti JAV tiekiamas ilgesnio nuotolio ATACMS raketas smūgiams Rusijos viduje. Šią informaciją patvirtino JAV pareigūnai. Taip pat buvo nurodyta, jog tikėtina, kad ginklai iš pradžių bus panaudoti prieš Rusijos ir Šiaurės Korėjos karius ginant Ukrainos pajėgas Kursko regione Vakarų Rusijoje, nurodė pareigūnai. Jų teigimu, leidimas ukrainiečiams naudoti ilgesnio nuotolio raketas, vadinamas armijos taktinėmis raketų sistemomis arba ATACMS, buvo atsakas į netikėtą Rusijos sprendimą įtraukti į kovą Šiaurės Korėjos karius (čia).
Tačiau šios informacijos nepatvirtino nei Baltieji rūmai, nei Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
„Šiandien daugelis žiniasklaidos atstovų kalba apie tai, kad gavome leidimą imtis atitinkamų veiksmų“, – savo tradicinėje vakaro kalboje sakė V. Zelenskis. „Bet žodžiais smūgiai nepadaromi. Tokie dalykai neskelbiami. Raketos kalbės pačios už save“ (čia).
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dar rugsėjį įspėjo, kad JAV ar jų NATO sąjungininkų sprendimas leisti Ukrainai panaudoti Vakarų tiekiamas tolimojo nuotolio raketas, kad galėtų pataikyti į giliai Rusijos viduje esančius taikinius, bus vertinamas kaip tiesioginis NATO dalyvavimas kare. „Šių raketų sistemų skrydžio užduotis iš tikrųjų gali įvesti tik NATO šalių kariškiai. Ukrainos kariai to daryti negali. Ir todėl nekalbama, ar leisti Ukrainos režimui smogti Rusijai šiais ginklais ar ne. Tai yra sprendimo klausimas, ar NATO šalys tiesiogiai dalyvauja kariniame konflikte, ar ne“, – teigė V. Putinas (čia).
Tačiau „Melo detektorius“ išsiaiškino, kad to teiginys yra melagingas. „Melo detektorius“ kreipėsi į NATO, ir Aljanso spaudos tarnybos atstovas Daniele Riggio patvirtino, kad ši informacija, jog NATO kariai valdys Ukrainos smūgius Rusijai ilgojo nuotolio raketomis, yra melaginga (čia).
Ukraina ATACMS raketomis jau smūgiavo į Rusijos teritoriją. Tai įvyko lapkričio 19 dieną. Ši ataka buvo pirmas kartas, kai ilgesnio nuotolio raketos buvo panaudotos tarptautiniu mastu pripažintoje Rusijos teritorijoje po to, kai Vašingtonas pranešė, kad Ukraina turi leidimą tai padaryti (čia).
Pasak JAV pareigūno, Ukraina paleido aštuonias raketas, o rusai numušė tik dvi. Pareigūnas sakė, kad JAV vis dar vertina mūšio žalą, tačiau raketos pataikė į amunicijos tiekimo vietą Karačiove – Rusijos Briansko srities mieste. Pareigūnas kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, kad aptartų žvalgybos vertinimus. Ukraina patvirtino, kad tą naktį smogė į karinių ginklų sandėlį Rusijos Briansko srityje, tačiau nenurodė, kokius ginklus naudojo. Per spaudos konferenciją paklaustas, ar Ukraina ATACMS smogė Briansko srities amunicijos sandėliui, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atsisakė pateikti bet kokią informaciją. Tačiau jis sakė: „Ukraina turi tolimojo nuotolio pajėgumus, įskaitant šalyje gaminamus tolimojo nuotolio dronus... ir dabar mes taip pat turime ATACMS“ (čia).
Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos atstovas Andrijus Kovalenko sakė, kad per oro antskrydį Brianske smogta sandėliams, kuriuose buvo „artilerijos amunicija, įskaitant Šiaurės Korėjos amuniciją jų sistemoms, valdomąsias oro bombas, priešlėktuvines raketas ir šaudmenis daugkartinėms raketų sistemoms“. Amunicijos sandėlis Briansko srityje yra daugiau nei 70 mylių nuo Ukrainos sienos (čia).
Beje, JAV sprendimą leisti Ukrainai ilgesnio nuotolio raketomis smogti į Rusijos teritoriją palaiko tiek NATO vadovybė, tiek ES atstovai, tiek kariniai ekspertai.
„Visų pirma, Ukraina akivaizdžiai turi teisę gintis, o tarptautinė teisė čia yra Ukrainos pusėje, vadinasi, ši teisė nesibaigia prie sienos. Ir Rusija tęsia šį nelegalų karą, o tai reiškia, kad nusitaikymas į Rusijos naikintuvus ir raketas, kol jie nebus panaudoti prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą, gali padėti išgelbėti gyvybes. Vienintelė šalis, kuri čia peržengė raudoną liniją, yra ne Ukraina, o Rusija, pradėdama šį karą. Tuo pačiu metu kiekviena sąjungininkė turi nuspręsti, ar ji remia Ukraina. Ir aš žinau, kad kai kurios iš šių diskusijų tebevyksta, bet galiausiai tai ne NATO. Kiekviena sąjungininkė turi nuspręsti, kokie apribojimai taikomi ginklams, kuriuos jos pristato Ukrainai“, - spaudos konferencijoje teigė NATO generalinis sekretorius Markas Rutte (čia).
„Delfi“ TV laidoje „Iš esmės“ dalyvavęs atsargos pulkininkas, Karo akademijos viršininko pavaduotojas Gintaras Bagdonas tvirtino, kad leidimas Ukrainai smūgiuoti Rusijai turėjo būti suteiktas jau seniai. „Pirmiausia pradėčiau nuo to, kad yra absoliučiai apgailėtina ir absurdas, kai Ukrainai uždedami apribojimai kariauti priešo užnugaryje, naikinti taikinius. Pabandykime įsivaizduoti, juk priešas tai naudoja neribotai, ir priešo takinius naikinti užnugaryje, ne tik fronto linijoje, jo logistiką, kas yra labai svarbu, jo valdymo postus, radiokacines stotis, tai yra nepasakomai svarbu. Nuostabu yra tai, kad ukrainiečiai prie tokių sąlygų ginasi. Tai yra ne tik nelogiška, bet ir apgailėtina, kad tokie draudimai uždedami nuo agresijos besiginančiai šaliai, tai įeis į istoriją, kaip gėda didžiulė, deja, Vakarų šalims. Kartojama, kad baiminasi eskalacijos, bet pats karas yra eskalacija. <...> vis tiek yra gerai toks leidimas, tai yra savaime suprantama, kiek daug nuostolių agresorius patirs“, – konstatavo atsargos pulkininkas, Karo akademijos viršininko pavaduotojas Gintaras Bagdonas (čia).
Šaltiniai
Biden Allows Ukraine to Strike Russia With Long-Range U.S. Missiles
ATACMS: What we know about missile system Ukraine has used to strike Russia
Ukraine fires US-made longer-range missiles into Russia for first time
What does Biden’s decision to allow Ukraine to use longer-range US weapons mean?
Press conference by NATO Secretary General Mark Rutte with President Volodymyr Zelenskyy of Ukraine
Ar tikrai NATO kariai valdys Ukrainos smūgius Rusijai ilgojo nuotolio raketomis?