Teiginiai
Neskiepyti žmonės yra sveikiausi planetos gyventojai.
Verdiktas
Melas. Nėra jokių įrodymų, kurie pagrįstų tokį teiginį, o šią teoriją paskleidė chirurgė Lee Merrit, kuri išgarsėjo skleidžiamais melais apie COVID-19 vakcinas. Tiek Pasaulio sveikatos organizacija, tiek kitos tarptautinės institucijos ne kartą pabrėžė skiepų naudą, nes būtent jie padėjo išnaikinti kai kurias ligas.
Melo detektoriaus komentaras
Socialiniuose tinkluose plinta įrašas, kuriame teigiama, kad neskiepyti žmonės yra sveikiausi pasaulio gyventojai. Tai esą rodo tyrimas, kuriame nagrinėjami neskiepyti amerikiečiai. Įraše teigiama, kad Amerikoje yra maždaug 100 000 suaugusiųjų, kurie niekada gyvenime nebuvo skiepyti ir tvirtinama, kad jie beveik niekada neserga, pavyzdžiui, diabetu, vėžiu, širdies ligomis. Tačiau nepaaiškinama, kaip pavyko nustatyti tuos 100 tūkst žmonių, kai Amerikoje yra apie 330 mln. gyventojų.
Teiginiai papildomi beveik 2 minučių trukmės vaizdo įrašu, kuriame kalbinama Lee Merrit. Tačiau nei teiginiuose, nei vaizdo įraše nenurodomas net tyrimo apie neskiepytų amerikiečių sveikatą pavadinimas, nepateikiama jokių nei statistinių, nei medicininių įrodymų, kad niekada neskiepyti žmonės yra sveikiausi planetos gyventojai.
„Google“ paieškoje net ir naudojant įvairius susijusius raktažodžius tokio tyrimo rasti nepavyko, tad arba jis niekada nebuvo publikuotas, o jei ir buvo paviešintas, tai tikrai yra nerecenzuotas, o tai reiškia, kad jo išvadų nepatvirtino kiti mokslininkai.
Lee Merritt yra ortopedė ir stuburo chirurgė, skleidžiantis klaidingą informaciją apie COVID-19. Ji yra susijusi su garsia dešiniųjų grupe, žinoma kaip „Amerikos fronto“ gydytojai. Per pandemiją L. Merritt pasirodė pokalbių laidose ir paskaitų salėse, kad skleistų klaidingą informaciją apie COVID-19. Tarp jos teiginių yra tai, kad SARS-CoV2 virusas yra genetiškai modifikuotas biologinis ginklas, o vakcinacija nuo koraviruso tik labai padidina mirties nuo COVID-19 ligos riziką. Visa pandemija, pasak jos viešų paskaitų, yra didžiulis pasaulinis sąmokslas, kuriuo siekiama vykdyti socialinę kontrolę (čia).
Visuomenėje jau ne vieną dešimtmetį sklando versija, kad vakcinos kenkia žmogaus imuninei sistemai, todėl paskiepyti žmonės yra mažiau sveiki nei jų neskiepyti bendraamžiai. Šį teiginį savo tyrimais paneigė ne vienas mokslininkas
Pavyzdžiui, tyrimo apie vakcinų poveikį Vokietijos vaikų ir paauglių sveikatos būklei išvadose konstatuojama, jog „nenustatyta, kad vaikų ir paauglių alerginių ligų ir nespecifinių infekcijų paplitimas priklausytų nuo vakcinacijos būklės“ (čia).
„Saugios ir veiksmingos vakcinacijos nuo ligų, sukeliančių didelį sergamumą ir mirtingumą, sukūrimas buvo vienas iš svarbiausių XXI amžiaus mokslo pasiekimų. Skiepijimas kartu su sanitarinėmis sąlygomis ir švariu geriamuoju vandeniu yra visuomenės sveikatos intervencijos, kurios neabejotinai yra atsakingos už geresnius sveikatos rezultatus visame pasaulyje. Apskaičiuota, kad skiepai kasmet užkirto kelią 6 milijonams mirčių nuo ligų, kurių galima išvengti skiepais“, - teigiama kitame tyrime (čia).
Remiantis „Bloomberg“ pasauliniu sveikatos indeksu, nustatytos septynios sveikiausios šalys 2024 m. Sveikiausiais žmonėmis pasaulyje pripažinti ispanai. Ispanija, kurioje vidutinė gyvenimo trukmė yra 86 metai, yra laikoma sveikiausia šalimi pasaulyje dėl stiprios viešosios sveikatos priežiūros sistemos, galimybės gauti prevencinę priežiūrą, mažo rūkymo lygio, aktyvaus gyvenimo būdo ir Viduržemio jūros dietos (čia).
Ispanijoje, beje, skiepijimo programa taikoma nuo kūdikystės ir yra sudaromas viso gyvenimo skiepų kalendorius (čia)
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) apskaičiavo, kad pagal dabartines imunizacijos programas kasmet išsaugoma 2–3 milijonai gyvybių, todėl jaunesnių nei 5 metų vaikų mirtingumas visame pasaulyje pastebimai sumažėja nuo 93 mirčių 1000 gyvų gimimų 1990 m. iki 39 mirčių 1000 gyvų gimimų 2018 m. (čia).
Skiepai išgelbėjo milijonus gyvybių Europoje ir visame pasaulyje. Plačiai paplitusi vakcinacija padėjo išnaikinti raupus ir poliomielitą iš Europos, o anksčiau paplitusios ligos tapo retesnės. Pasiskiepiję žmonės yra apsaugoti nuo sunkių ligų, o kartais ir mirties nuo ligų, kurių galima išvengti skiepais. Tai taip pat apsaugo nuo tų ligų plitimo tarp šeimos narių, draugų, kolegų ir platesnėje bendruomenėje. Vakcinacija laikoma viena iš ekonomiškai efektyviausių visuomenės sveikatos intervencijų, nes taip išvengiama išlaidų, susijusių su sergančių žmonių gydymu ir priežiūra (čia).