Teiginiai
Ivermektinas yra vėžio gydymo ateitis. Išsamūs tyrimai atskleidžia, kad jis turi 15 galingų prieš vėžį veikiančių mechanizmų.
Verdiktas
Melas. Nėra klinikinių tyrimų, kurie įrodytų, jog ivermektinas veikia gydant vėžį žmonėms. Vieną klinikinį tyrimą planuojama baigti tik 2026 metais.
Melo detektoriaus komentaras
„Ivermektinas yra vėžio gydymo ateitis. Šis vaistas kažkada buvo pažymėtas „arkliams nuo kirmėlių“. Šiandien išsamūs tyrimai atskleidžia, kad jis turi 15 galingų PRIEŠ VĖŽĮ veikimo mechanizmų. Pirmiausia IVERMEKTINAS 2015 m. pelnė Merck mokslininkams Nobelio premiją už milijonų žmonių išgelbėjimą nuo parazitinių ligų. PSO netgi įtraukė jį kaip „būtiną vaistą“, – skelbia tarp lietuvių plintantys įrašai socialiniuose tinkluose.
Kas yra ivermektinas? Tai antiparazitinis vaistas, kuriuo žmonės gydomi nuo parazitinių kirmėlių, skiriant specifines tablečių dozes, arba nuo utelių ar rožinės, skiriant tepalą (čia).
2015 m. Nobelio fiziologijos ir medicinos premiją pasidalino Williamas C. Campbellas ir Satoshi Ōmurai už atradimus, susijusius su nauju gydymu nuo apvaliųjų kirmėlių parazitų sukeltų infekcijų, bei Tu Youyou už atradimus, susijusius su nauju gydymu nuo maliarijos. Būtent ivermektinas buvo pasitelktas kaip naujas gydymas nuo parazitinių kirmėlių (čia).
Ivermektino, kaip tariamo vaisto nuo viruso, pavadinimas gausiai linksniuotas ir COVID-19 pandemijos metu, tačiau ir Amerikos medikų asociacija (AMA), ir JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) įspėja, kad vaistas nėra patvirtintas vartoti žmonių ar gyvūnų gydymui nuo COVID-19 (čia).
Šio vaisto pavadinimas taip pat dažnai minimas kalbant ir apie vėžio gydymą. Ir nors esama ikiklinikinių tyrimų, kurių metų nustatyta daug žadančių rezultatų naudojant ivermektiną, šie tyrimai buvo atlikti ne su žmonėmis, o su ląstelių kultūromis ir gyvūnais (čia, čia ir čia), taigi, tai nėra pakankamas įrodymas teigiant, kad ivermektinu galima išgydyti vėžį žmonėms. FDA nėra patvirtinusi ivermektino kaip vaisto vėžiui gydyti.
Tiesa, iki 2026 m. tikimasi baigti klinikinį tyrimą, kurio metu ivermektinas kartu su balstilimabu, kitu vaistu nuo vėžio, pasitelkiamas krūties vėžiui gydyti (čia).
Klysta ir teigiantys, kad ivermektinas nepasižymi jokiais šalutiniais poveikiais. Vartojant vaistą gali pasireikšti svaigulys, apetito praradimas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas ir pūtimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, silpnumas, nevaldomas kūno dalies drebulys, diskomfortas krūtinėje (čia).
„Melo detektorius“ jau yra rašęs, kodėl ivermektinas nėra vaistas gydyti žmones nuo vėžio (čia). Ivermektiną, kaip „stebuklingą“ vaistą nuo vėžio yra paneigę ir kiti faktų tikrintojai čia, čia ir čia.