Teiginiai
Imane Khelif, Paryžiaus olimpinių žaidynių moterų bokso čempionę, Pasaulinė bokso asociacija pripažino vyru. Jis buvo diskvalifikuotas iki gyvos galvos, iš jo atimti visi moterų bokse iškovoti apdovanojimai.
Verdiktas
Melas. Tarptautinė bokso federacija (IBA) I. Khelif niekada nepripažino vyru. Dėl to, kad „neatitiko tinkamumo IBA moterų renginiams kriterijų“ sportininkė buvo diskvalifikuota tik iš 2023 metais vykusio pasaulio bokso čempionato, o iki to laiko jos iškovoti apdovanojimai nebuvo atimti.
Melo detektoriaus komentaras
Alžyro boksininkė Imane Khelif šią vasarą Paryžiuje vykusiose olimpinėse žaidynėse iškovojo aukso medalį moterų pusvidutinio svorio kategorijoje ir buvo savo šalies vėliavnešė olimpiados uždarymo ceremonijoje.
Tačiau per visas olimpines žaidynes ją lydėjo komentarai dėl lyties, nes abejota, ar ji tikrai yra moteris. Po olimpinių žaidynių taip pat pasipylė melas, kad sportininkė iš moterų bokso buvo diskvalifikuota iki gyvos galvos, o iš jos atimti visi apdovanojimai.
Tačiau Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) AAP faktų tikrintojams patvirtino, kad I. Khelif išlieka moterų 66 kg svorio kategorijos aukso medalio laimėtoja. Tokią informaciją galima rasti ir oficialioje Paryžiaus olimpinių žaidynių interneto svetainėje, kurioje skelbiami visi medalių laimėtojai (čia).
Tarptautinis olimpinis komitetas gynė I. Khelif, kai jai teko kovoti su melagingais pareiškimais apie lytį. Rugpjūčio 1 d. paskelbtame pareiškime IOC teigė, kad „kiekvienas žmogus turi teisę užsiimti sportu be diskriminacijos“. Komitetas taip pat pasmerkė „klaidinančią informaciją“, sklindančią apie I. Khelif. „Kaip ir ankstesnėse olimpinėse bokso varžybose, sportininkų lytis ir amžius priklauso nuo jų paso“, – rašoma pranešime (čia).
Per visas olimpines žaidynes sportininkę lydėjusių komentarų dėl lyties lavinos kilmė yra Tarptautinės bokso federacijos (IBA) pranešimai, kad jos organizuotame 2023 m. pasaulio čempionate I. Khelif neišlaikė lyties testo. IBA prezidento Umaro Kremlevo teigimu, I. Khelif nustatytos XY chromosomos, todėl ji buvo pašalinta iš varžybų. Tačiau nežinoma, kokie testai buvo atlikti.
Faktas ir tai, kad Naujajame Delyje, kuriame vyko 2023 metų pasaulio bokso čempionatas, Alžyro boksininkė I. Khelif IBA sprendimu buvo diskvalifikuota kone iškart po to, kai laimėjo kovą prieš Azalią Aminevą, anksčiau nepralaimėjusią Rusijos sportininkę (čia).
IBA savo sprendimą aiškino tuo, kad po daugybės kelių trenerių skundų boksininkei dar 2022 m. gegužę, kai vyko kitas čempionatas, buvo atliktas lyties nustatymo testas, kuris aprodė, kad I. Kelif „neatitiko tinkamumo IBA moterų renginiams kriterijų“. Kitame IBA moterų pasaulio bokso čempionate, 2023 m. Naujajame Delyje, I. Khelif esą dar kartą buvo atliktas toks pat testas, o rezultatai buvo visiškai identiški pirmųjų tyrimų rezultatams. 2023 m. gegužės 12 d. IBA pakeitė savo taisykles ir nusprendė, kad IBA varžybos vyks tik tarp sportininkų vyrų ir tarp moterų sportininkų. DSD („lytinės raidos skirtumai“) sportininkų dalyvavimas bokso varžybose esą yra pavojingas boksininkų sveikatai ir saugumui (čia).
Jei sportininkė iš tiesų turi XY chromosomas, tai yra sutrikimas, kuris vadinamas DSD (angl. differences in sex development – lyties vystymosi sutrikimai). Priklausomai nuo asmens DSD pobūdžio, jų testosterono kiekis gali būti didesnis nei moterų be DSD. Dėl to gali pakisti jų kaulų tankis ir išsivystyti raumenų masė, kuri yra pageidautina tam tikruose fiziniuose užsiėmimuose. Dažnai tai susiję su neigiamomis pasekmėmis – nevaisingumu ir padidėjusia rizika susirgti sunkiomis ligomis (čia).
TOK patvirtino, kad I. Khelif gali dalyvauti moterų bokso varžybose Paryžiaus žaidynėse. „Visi, dalyvaujantys moterų kategorijoje, laikosi varžybų tinkamumo taisyklių“, – teigia TOK atstovas spaudai Markas Adamsas. Kaip ir ankstesnėse olimpinėse bokso varžybose, sportininkų lytis ir amžius nustatomi pagal jų pasus ir oficialius dokumentus. Be to, TOK gairėse teigiama, kad sportininkai neturėtų būti pašalinti iš varžybų dėl lyties vystymosi sutrikimų.
I. Khelif tėvas pateikė oficialų 1999 m. dokumentą, kuriame matoma, kad I. Khelif gimė moterimi (čia).
Ilgą laiką skandaluose ir prieštaravimuose skendėjusi IBA prižiūrėjo olimpinį boksą, tačiau prieš Tokijo žaidynes iš jos buvo atimta teisės dalyvauti olimpinėse žaidynėse. 2023 m. IBA buvo oficialiai pašalinta iš olimpinių žaidynių dėl valdymo, finansinės tvarkos ir teisėjavimo nesąžiningumo (čia).
Taigi, I. Khelif tikrai nėra diskvalifikuota iki gyvos galvos ir iš jos neatimti jokie moterų bokse iškovoti apdovanojimai. Ji ir toliau su moterimis gali kovoti ringe, tačiau negali dalyvauti čempionatuose, kuriuos organizuoja taisykles pakeitusi IBA. Tačiau Rusijos vadovaujamos Tarptautinės bokso asociacijos organizuojami čempionatai prarado savo vertę, kai juose, palaikydami Ukrainą, atsisako dalyvauti daugybės šalių sportininkai.
Šaltiniai
Who is Imane Khelif, the boxer in Paris Olympics gender debate?
Boxer Imane Khelif advances to Olympic championships amid gender controversy
Olympic Boxing Controversy: Khelif’s father presents official document, calls controversy „unfair“
What is the IBA? Governing body behind Olympic boxing storm has Russian ties, troubled history
IOC Statement on CAS decision regarding withdrawal of recognition of IBA