Teiginiai

Kelių tarptautinių advokatų grupė ir civilinis kolektyvas padavė į teismą Prancūzijos pirmąją ponią Brigitte Macron, nes ji, būdama vyru, vardu Jeanas-Michelis Trogneux, pasisavino savo sesers Brigitte Trogneux tapatybę.

Verdiktas

Melas. B. Macron gimė jauniausia dukra savo šeimoje. Jeanas-Michelis Trogneux yra jos vyresnis brolis. Moteris, kurios 2021 m. paskleidė jokiais faktais nepagrįstą sąmokslo teoriją apie B. Macron buvimą vyru, teismas Prancūzijoje 2024 m. nuteisė už šmeižtą ir paskyrė išmokėti kompensacijas ir B. Macron, ir jos broliui už patirtą moralinę žalą.

Melo detektoriaus komentaras

Lietuviai socialiniuose tinkluose gausiai dalijasi pranešimu, esą Prancūzijos prezidento žmona Brigitte Macron anksčiau buvo vyras, vardu Jeanas-Michelis Trogneux, ir pasisavino savo sesers Brigitte Trogneux tapatybę. Nuo to laiko B. Macron sesuo neva laikoma dingusia, o grupė tarptautinių advokatų esą padavė pirmąją ponią į teismą.

Klaidingas įrašas

Sąmokslo teorijoje minimas Jeanas-Michelis Trogneux yra B. Macron brolis, Trogneux yra B. Macron mergautinė pavardė. B. Macron yra jauniausia dukra šešių vaikų šeimoje (čia).

Tai, kad B. Macron neva gimė vyru, nesėkmingai bandyta įrodyti pasitelkiant nuotraukas, tačiau abu kartus faktų tikrintojai įrodė, kad informacija melaginga. Vienu atveju pirmosios ponios veidas sugretintas su jos brolio vaikystės nuotrauka, melagingai teigiant, kad tai tas pats asmuo (čia). Antru atveju B. Macron sugretinta su sufabrikuota modelio nuotrauka, bandant įrodyti, kad ji 2009 m. buvo jaunas fotomodelis (čia).

Be to, B. Macron nėra paduota į teismą „grupės advokatų ir civilinio kolektyvo“. B. Macron sesuo tai pat nėra laikoma dingusia.

Iš kur atsirado ši sąmokslo teorija?

Sąmokslo teorija, kad B. Macron gimė vyru, užgimė dar 2021 m., jos autorė – nepriklausoma žurnaliste prisistatanti prancūzė Natacha Rey, kuri tų pačių metų kovą savo „Facebook“ paskyroje ne kartą tvirtino, kad Prancūzijos pirmoji ponia yra vyras.

Tuomet balandį Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų naujienlaiškis „Faits et Documents“ pradėjo seriją melagingų publikacijų apie B. Macron, tvirtindamas, kad iki tapdama moterimi ji susilaukė trijų vaikų su viena moterimi (archyvas). Šias istorijas kartu su Xavieru Poussardu rašė ir N. Rey, jiedu prisistatė tiriamaisiais žurnalistais (archyvas).

„Faits et Documents“ yra liūdnai pagarsėjęs dėl savo antisemitinių ir homofobiškų pažiūrų bei sąmokslo teorijų skleidimo (čia ir čia).

Sąmokslo teorija labiausiai išgarsėjo po kelių mėnesių, kai N. Rey apsiskelbusiai aiškiaregei Amandine Roy davė keturių valandų interviu jos „Youtube“ kanale. Vos po kelių dienų, įrašui surinkus beveik pusę milijonų peržiūrų, „Youtube“ jį pašalino (archyvas). Nepaisant pašalinto vaizdo įrašo, sąmokslo teorija sparčiai išpopuliarėjo socialiniuose tinkluose prieš pat Prancūzijos prezidento rinkimus, kur E. Macronas siekė perrinkimo.

Nors sąmokslo teorija skaičiuoja ne pirmus metus, ji vėl išniro šiemet. 2024 m. kovo 11 d. JAV dešiniųjų pažiūrų komentatorė ir tuometė „Daily Wire“ vedėja Candace Owens atkartojo trejų metų senumo gandus savo tinklalaidės klausytojams (įrašas jau išimtas iš „Youtube“). Tuomet informaciją ji pakartojo savo „X“ paskyroje (čia).

Kokia buvo B. Macron reakcija?

Nors iš pradžių B. Macron nereagavo į plintantį melą, 2021 m. gruodį jos teisininkas patvirtino, kad pirmoji ponia nusprendė paduoti melo skleidėjas į teismą (čia).

2024 m. birželį N. Rey ir A. Roy stojo prieš teismą dėl šmeižto (čia). B. Macron iš kaltinamųjų reikalavo po 10 tūkst. eurų kompensacijos sau ir savo broliui Jeanui-Micheliui Trogneux, kurio pavardė taip pat figūruoja išgalvotoje istorijoje.

Galiausiai, 2024 m. rugsėjį N. Rey ir A. Roy teismo buvo pripažintos kaltos dėl šmeižto, joms pavesta išmokėti 8 tūkst. eurų kompensaciją B. Macron ir 5 tūkst. eurų jos broliui (čia).

Tai toli gražu nėra pirmas kartas, kai politikės arba politikų žmonos atsiduria sąmokslo teorijų, susijusių su jų lytimi epicentre. Analogiški melai platinti apie JAV pirmąją ponią Michelle Obamą (čia) ir Naujosios Zelandijos premjerę Jacindą Ardern (čia).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją