Teiginiai
Rusai galės nemokamai pasiskiepyti nuo vėžio
Verdiktas
Melas. Rusija tikrai nesukūrė vakcinos, kuris būtų naudojama prevenciškai visiems žmonėms ir sumažintų tikimybę susirgti bet kurios formos vėžiu. Rusijoje planuojama kitais metais pradėti naudoti vakciną onkologinėmis ligomis jau sergantiems žmonėms, tačiau abejojama, ar tai gali įvykti, nes nėra jokios informacijos apie atliktus klinikinius tyrimus.
Melo detektoriaus komentaras
Rusijos valstybinės naujienų agentūros ir Kremliui palankios žiniasklaidos priemonės platina informacija, kad Rusija sukūrė mRNR vakciną nuo vėžio, kuri bus nemokama. Skelbiama, kad ji bus pradėta platinti 2025 metais.
„Sveikatos apsaugos ministerija pažadėjo, kad Rusijos vakcina nuo vėžio bus nemokama. Naujas rusiškas vaistas vėžiui gydyti valstybei kainuos 300 tūkstančių rublių, o pacientai galės jį vartoti nemokamai, sakė Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausiasis onkologas, Rusijos mokslų akademijos akademikas Andrejus Kaprinas programoje „Patark, daktare! per Rusijos radiją“ (čia).
Iš tokio pasisakymo aišku, kad Rusija tikrai nesukūrė vakcinos, skirtos visiems žmonėms apsisaugoti nuo vėžio. Ji galimai sukūrė vaistą, kuris skirtas vėžiui gydyti.
Beje, ir A. Kaprinas pažymėjo, kad vaistas vadinamas „vakcina“ dėl jo sukūrimo metodo: iš susilpnėjusių naviko ląstelių – kaip susilpnėję mikroorganizmai profilaktinėse vakcinose. Jis pabrėžė, kad „vakcina yra medicininis produktas, tik ji yra biologinės kilmės“. Kalbėdamas apie vaisto vartojimo technologiją, A. Kaprinas paaiškino, kad tai yra ląstelių terapija, kai virusas įsodinamas į paciento naviko ląstelę, o vėliau naudojamas kaip „Trojos arklys“ (čia).
Tokios vėžio vakcinos kaip ši patenka į imunoterapijos kategoriją, kur naudojami įvairūs metodai, skirti organizmo imuninei sistemai treniruoti kovoti su vėžiu. Rusijos valstybinės naujienų agentūros pranešimuose teigiama, kad Rusijos mokslininkai sukūrė mRNR vakciną, kuri ikiklinikiniais tyrimais įrodė gebėjimą slopinti naviko vystymąsi ir metastazes (čia).
Nacionalinio onkologijos medicinos tyrimų centro Eksperimentinės navikų diagnostikos ir terapijos tyrimų instituto direktorius Viačeslavas Kosorukovas teigė, kad Rusija sukūrė vakciną nuo vėžio ir jau įrodė savo veiksmingumą pelėms (čia).
Iš viešai prieinamos informacijos matyti, kad su šiuo vaistu nuo vėžio kol kas atlikti tik ikiklininkiniai tyrimai. Tam, kad vadinamąsias vakcinas būtų galima naudoti ir žmonėms, reikalingi klinikiniai tyrimai.
Lietuvos Nacionalinio vėžio instituto teigimu, jei klinikiniame tyrime tiriamas vaistas (ar diagnostikos metodas) pasirodo veiksmingas ir saugus, jis patenka į rinką, juo pradedama gydyti daugiau pacientų (arba tyrimas pradedamas plačiai naudoti praktikoje). Tokiu būdu vyksta medicinos mokslo pažanga. Klinikiniame tyrime dalyvauja iki kelių tūkstančių tiriamųjų skirtingose valstybėse. Tokie daugiacentriai tyrimai atliekami dėl to, kad per trumpesnį laikotarpį į tyrimą būtų įtrauktas reikiamas pacientų skaičius ir rezultatai būtų patikimesni (čia).
Būtent tai, kad nėra informacijos apie klinikinius tyrimus, Rusijos sveikatos apsaugos ministerija paskelbta naujieną apie naują vakciną nuo vėžio, kuri, jos teigimu, pacientams bus prieinama nuo 2025 m. pradžios, kiti mokslininkai vertina skeptiškai.
Profesorius Kingstonas Millsas, žymus Dublino Trinity koledžo (Airija) imunologas, naujienų agentūrai „Newsweek“ sakė: „Kol nematysime klinikinio tyrimo duomenų, į tai reikia žiūrėti skeptiškai. Moksliniuose žurnaluose apie tai nieko nemačiau. Ten paprastai, kaip mokslininkas, pradėtumėte skaityti apie proveržį. Nematau jokio dokumento apie tai, todėl neturiu ko tęsti, kas yra mokslas“.
Jo teigimu, Rusijos naudojama formuluotė, kad vakcina yra nuo „vėžio“, kelia klausimų. „Manau, kad tai, kas nėra prasminga, yra vakcina nuo vėžio, nes visi žinome, kad yra daug vėžio atvejų“, - sakė K. Millsas. „Taigi, ar tai universali vakcina nuo visų vėžio formų? Aš į tai žiūrėčiau labai skeptiškai. Manau, kad taip negali būti. Nemanau, kad net rusai tvirtintų, kad turi vakciną nuo visų vėžio formų. Kas yra vėžys? Kas yra antigenas? Kur yra klinikinių tyrimų duomenys? Tai yra neatsakyti klausimai, ir mes nematėme jokių šių duomenų, kad galėtume tinkamai įvertinti“, - teigė K. Millsas (čia).
Remiantis Rusijos mokslininkų pranešimais, cituojamais pranešimuose valstybinėje žiniasklaidoje, vienas iš trijų tyrime dalyvaujančių institutų yra Gamalijos nacionalinio epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras – tai tas pats institutas, kuris per COVID-19 pandemiją sukūrė Rusijos vakciną Sputnik V. Vėliau Sputnik V kūrimo proceso duomenimis buvo suabejoti dėl kelių priežasčių. Nustatyta, kad bandomoji grupė yra per maža, kad gautų gerus įrodymus, buvo pateiktos identiškos kelių kintamųjų vertės ir buvo keletas kitų nenuoseklių duomenų modelių (čia).
„Vėžio vakcinos turi keletą skirtingų požiūrių – jos gali būti skiriamos kartu su kitais gydymo būdais, siekiant geresnių rezultatų, arba gali būti skiriamos palaikomajam gydymui, kad būtų išvengta atkryčio“, – sakė daktaras Hasmukhas Jainas, medicinos onkologijos profesorius Tata memorialiniame centre, Mumbajuje. Jis įspėjo dėl ankstyvo susijaudinimo ir tikėjimosi vienkartinės apsaugos nuo visų vėžio formų. „Nors buvo keletas pasisekimų, didelių proveržių nebuvo. Nėra vėžio vakcinos, kuri veiktų nuo visų rūšių vėžį, jos gali veikti tik nuo tam tikrų vėžio rūšių arba vėžio su specifinėmis mutacijomis“, – sakė jis (čia)
Gamalijos nacionalinio epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centro direktorius Aleksandras Gintsburgas Rusijos valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė, kad ikiklinikiniai vakcinos nuo vėžio tyrimai parodė, kad vaistas slopina naviko vystymąsi, taip pat, tikriausiai, metastazių galimybę. Jis taip pat pridūrė, kad pirmieji žmonės, kurie klinikinių tyrimų metu gaus naująją vėžio vakciną, gali būti pacientai, sergantys melanoma ir smulkialąsteliniu plaučių vėžiu (čia).
Analizuojant visą surinktą informaciją, darytina išvada, kad visi rusai tikrai nebus skiepijami nuo vėžio ir tokia vakcinacijos kampanija nestartuos kitais metais. 2025-aisiais veikiausiai prasidės rusų kuriamo vaisto nuo vėžio klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvaus odos ar plaučių vėžiu sergantys pacientai.
Šaltiniai
Russia Develops Cancer Vaccine, To Distribute For Free: Report
В Минздраве пообещали, что российская вакцина от рака будет бесплатной
Мурашко назвал сроки завершения доклинических испытаний вакцины от рака
Massive breakthrough: Russia develops cancer vaccine, will distribute it for free from 2025
A vaccine for cancer: What Russian scientists have claimed, what the research shows
Лекарство от мышиного рака: когда появятся вакцины против онкозаболеваний человека
A historic leap in cancer vaccines – here’s what you need to know
Funding to create world’s first ovarian cancer prevention vaccine