Teiginiai

Paskutinių 2-jų dienų siaubas Ispanijoje – HAAP poveikio pasekmė. Ar Maroko naudojamos geoinžinerijos technologijos lietui sukelti sukėlė potvynius Ispanijoje? Per 2 metus, nuo 2021 m. iki 2023 m. Maroke buvo įvykdytos 49 debesų „sėjos“ operacijos! HAARP BUVO PASTEBĖTAS ISPANIJOJE PRIEŠ VISUS NERAMUMUS...

Verdiktas

Melas. Ekstremalias liūtis ir po jų sekusius potvynius Ispanijos Valensijos regione sukėlė ne „debesų sėja“ ar HAARP tyrimų stotis, o šalto oro masė, susidūrusi su šiltu oru nuo įšilusios Viduržemio jūros. Meteorologai ir klimato tyrėjai įspėja, kad tokių reiškinių Ispanijoje vis daugės.

Melo detektoriaus komentaras

Dėl staigių potvynių, kurie spalio pabaigoje Ispanijos Valensijos regione pražudė daugiau nei 200 žmonių, kalti ne dirbtiniu būdu sukelti orų pokyčiai, o sparčiai šylantis klimatas.

„Audros kilo dėl to, kad virš šilto Viduržemio jūros vandenyno prasiskverbė vėsesnis oras, kuris sukėlė atmosferos nestabilumą ir atnešė smarkių liūčių. Tokio tipo audros gali kilti staigiai ir nepalieka laiko pasiruošti“, – taip žaibiškus potvynius aiškina Readingo universiteto (UK) Hidrologijos docentė Jess Neumann (čia).

Klaidinantis įrašas

Šis meteorologinis reiškinys, ispaniškai vadinamas DANA (Depresión Aislada en Niveles Altos), susidaro, kai šalto oro masė aukštai atmosferoje susiduria su šiltu ir drėgnu oru, kylančiu nuo Viduržemio jūros, sukeldama liūtis ir potvynius. Reiškinys dažnai pasireiškia rudenį, nes per vasarą įšilęs žemės ar vandens paviršius susiduria su šalto oro srautu iš poliarinių regionų aukštesniame atmosferos lygyje (čia).

Spalio pabaigoje Ispaniją užklupusios audros labiausiai paveikė Magro ir Turijos upių baseinus bei Pojo kanalą, sukeldamos gausius vandens srautus, kurie išsiliejo iš krantų ir netikėtai užliejo vietovę, užklupdami vietos gyventojus.

Netrukus po praūžusių liūčių, Ispanijos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kad „tendencijos rodo, kad Ispanijos Viduržemio jūros regione vis dažniau pasitaiko ir stiprėja situacijos, dėl kurių kyla liūtys“ (čia).

Dar 2021 m. publikuotame tyrime Rytų Karolinos universiteto (JAV) Geografijos, planavimo ir aplinkos katedros docentė dr. Rosana Nieto Ferreira prognozavo, kad, šylant klimatui, tokie ekstremalūs reiškiniai Ispanijoje tik dažnės, o pusė jų bus regimi būtent Valensijos regione (čia).

Klimato tyrėjai „World weather attribution“ reziumuoja, kad „per pastaruosius 75 metus rugsėjo-gruodžio mėnesiais centrinėje ir pietryčių Ispanijoje dėl visuotinio atšilimo labai padaugėjo kasdienių ekstremalių kritulių: jų tikimybė išaugo maždaug dvigubai, o intensyvumas – 12 proc.“ (čia).

Vaizdo įrašas klaidingame kontekste

Vienas iš melagienų platintojų pasitelkiamų argumentų, kad už potvynius Ispanijoje atsakinga ne klimato kaita, o žmogaus įsikišimas, yra vaizdo įrašas, kuriame, kaip teigiama, prieš liūtis prie Ispanijos krantų užfiksuotas „HAARP laivas“.

Tačiau atvirkštinė vaizdų paieška padėjo rasti originalų vaizdo įrašą „TikTok“ (čia). Įraše matomas laivas ispaniškai apibūdinamas ne „HAARP laivu“, o „Central eléctrica sobre el Mar“, arba jėgaine virš jūros. Tai elektros gamybai skirtas laivas „Karadeniz Powership Onur Sultan“, plūduriuojantis ne netoli Valensijos, o Las Palmaso uoste, arba kiek daugiau nei 2 000 km nuo Valensijos.

Karadeniz Powership Irem Sultan

Nors ši jėgainė nepriklauso Ispanijai, rugsėjo 30 d. pranešta, kad ji atplaukė į Las Palmaso uostą Kanarų salose (čia).

Kaip įmanoma kurti orus?

Ekstremalių klimato reiškinių kontekste dažnai girdimos sąmokslo teorijos apie dirbtinai sukurtus orus – paskutinį kartą tokį naratyvą internautai linksniavo kalbėdami apie JAV nusiaubusius uraganus „Milton“ ir „Helene“. „Melo detektorius“ apie tai plačiau rašė čia.

Ar įmanomas oro valdymas? Tam tikra prasme, taip, tačiau ne taip, kaip įsivaizduoja sąmokslo teorijų skleidėjai. Oro modifikavimas paprastai naudojamas kovoti su klimato kaitos poveikiu ir dažniausiai tam pasitelkiama „debesų sėja“ (angl. cloud seeding). „Melo detektorius“ plačiau šį metodą aprašė čia. Procesas atliekamas iš lėktuvo į debesis purškiant mažyčių dalelių (pavyzdžiui, sidabro jodido). Tai palengvina vandens garų kondensaciją, jie sparčiau prapliumpa lietumi. Ši technologija taikoma jau ne vieną dešimtmetį. Daugiau apie „debesų sėją“ skaitykite čia ir čia.

Kas yra HAARP?

Ne ką rečiau kalbant apie ekstremalius orus linksniuojamas ir mįslingasis įrenginys HAARP (angl. „High-frequency Active Auroral Research Program“). Tai – Žemės jonosferos sluoksnio tyrimų stotis, sudaryta iš itin galingų aukšto dažnio radijo siųstuvų. Ji nekelia gamtos kataklizmų ir nekeičia orų (čia). Stotis paprasčiausiai skirta tyrinėti Žemės jonosferos sluoksnį. Daugiau apie tai, kam naudojama HAARP, galima skaityti čia ir čia.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją