Teiginiai
Ukrainą 1922 metais išrado Vladimiras Leninas.
Verdiktas
Melas. Teoriją, iškraipydamas istoriją, kad Ukrainą sukūrė V. Leninas viešai nuolat kartoja Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas, pabrėždamas Rusijos teises į Ukrainą. Tačiau istoriniai faktai byloja, kad V. Leninas tikrai neprisidėjo prie Ukrainos sukūrimo.
Melo detektoriaus komentaras
2022 metais vasarį, kai pripažino apsišaukėliškas Donecko ir Luhansko liaudies respublikas nepriklausomomis, V. Putinas aiškino, kad pati Ukrainos valstybingumo idėja yra fikcija. Jis paskelbė Ukrainą bolševikų revoliucijos lyderio Vladimiro Lenino išradimu, kuris, anot jo, per klaidą suteikė Ukrainai valstybingumo jausmą, leisdamas jai autonomiją naujai sukurtoje sovietinėje valstybėje. „Šiuolaikinė Ukraina buvo visiškai sukurta Rusijos, tiksliau bolševikinės, komunistinės Rusijos“, – sakė V. Putinas (čia).
Tačiau realybė yra kitokia. Žinomas Lietuvos istorikas Alfredas Bumblauskas teigė, kad niekas netikėjo, jog Sovietų Sąjunga iširs ir pagal tas ribas, kurias buvo nubraižiusi Sovietų Sąjungos Kremliaus vadovybė V. Leninu pradedant. „Čia ir pradeda kabinti Putinas, kad Ukraina yra sukurta Lenino. Tačiau yra ne taip. Tautų nekuria istoriniai veikėjai, kad ir kokie dideli jie būtų“, - teigė A. Bumblauskas (čia)
Ukrainos ir Rusijos šaknys siekia pirmąją slavų valstybę Kijevo Rusią – viduramžių imperiją, kurią IX amžiuje įkūrė vikingai. Tačiau Ukrainos istorinė tikrovė yra sudėtinga, tūkstantmetė religijų, sienų ir tautų pasikeitimo istorija. Sostinė Kijevas buvo įkurtas šimtus metų prieš Maskvą, o rusai ir ukrainiečiai teigia, kad čia yra jų modernios kultūros, religijos ir kalbos gimtinė.
V. Putino pareiškimą, kad „šiuolaikinę Ukrainą visiškai sukūrė Rusija arba, tiksliau, bolševikinė, komunistinė Rusija. Šis procesas prasidėjo praktiškai iškart po 1917 m. revoliucijos, o Leninas ir jo bendražygiai tai padarė itin griežtai Rusijai – atskirdami, atplėšdami tai, kas istoriškai yra Rusijos žemė“ pakomentavo ir Harvardo universiteto Ukrainos instituto direktorius profesorius Serhii Plokhii.
Jis tvirtino, kad „net ir paviršutiniška pažintis su ją lydėjusia Rusijos revoliucijos ir Rusijos imperijos žlugimo istorija rodo, kad moderni Ukrainos valstybė susikūrė ne Lenino dėka, o prieš jo valią ir tiesiogiai reaguojant į bolševikų pučą Petrograde spalį. Bolševikai bandė perimti ir Kijevo kontrolę, bet buvo nugalėti, o tai paskatino modernios Ukrainos valstybės kūrimo procesą“ (čia).
Profesorius teigė, kad po pirminių pralaimėjimų Ukrainoje V. Leninas padarė išvadą, kad formali Ukrainos valstybės nepriklausomybė kartu su nuolaidomis kalbos ir kultūros srityje yra absoliučiai būtina, jei bolševikai norėtų išlaikyti Ukrainos kontrolę. Jis manė, kad Ukrainos nepriklausomybės siekiai buvo tokie stiprūs ne tik tarp ukrainiečių apskritai, bet net tarp pačių bolševikų, kad reikia suteikti tam tikrą autonomijos laipsnį ir Rusijai prilygstantį statusą Sovietų Sąjungoje, naujoje valstybėje, kurios sukūrimas buvo paskelbtas 1922 m.
S. Plokhii pripažino, kad V. Leninas iš tiesų buvo pagrindinis SSRS formavimosi veiksnys. „Tačiau pagrindinis Lenino indėlis į Rusijos ir Ukrainos santykių istoriją buvo ne modernios Ukrainos valstybės sukūrimas, o Rusijos Federacijos – pavadinimu, kuriuo ji įžengė į Sovietų Sąjungą – suteikimas nuosavai teritorijai ir institucijoms, išsiskiriančioms pirmą kartą per šimtmečius iš imperijos teritorijos ir institucijų, kurias ji siekė išsaugoti. Jei ką, tai Leninas padėjo pamatus šiuolaikinės Rusijos, o ne Ukrainos formavimuisi. Putino globėjas Borisas Jelcinas 1991 metais iš Sovietų Sąjungos išvedė tą valstybę – Rusijos Federaciją. V. Putinas vadovauja šiai valstybei, o ne priešrevoliucinei Rusijai“, - aiškino S. Plokhii
Beje, V. Putinas taip pat įrodinėja, kad Ukrainos mitą sustiprino žlugusi sovietų Michailo Gorbačiovo vyriausybė, leidusi Ukrainai išsivaduoti iš Maskvos gniaužtų. Tai buvo susilpnėjusi Maskva, kuri „davė“ Ukrainai teisę tapti nepriklausoma nuo Sovietų Sąjungos „be jokių sąlygų ir sąlygų“. „Tai tiesiog beprotybė“, - sakė jis. Tačiau 1991 metais Ukrainai nepriklausomybę suteikė ne Maskva, o Ukrainos žmonės, kurie demokratiniame referendume skambiai balsavo už pasitraukimą iš Sovietų Sąjungos (čia).